Balkan yemekleri yiyebileceğiniz 5 İstanbul Restoranı

Balkan mutfağı lezzetlerini İstanbul'da bulabileceğiniz 5 restoranı sizinle paylaşalım istedik. Karşınızda İstanbul'da ziyaret edebileceğiniz 5 boşnak restoranı!

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Balkan mutfağı, Balkan ülkelerinin ortak mutfak kültürüne sahip bir çok açıdan Türk mutfağıyla da ortak noktaları olan bir lezzet mutfağıdır. Et yemekleri ve hamur işleri yoğun bir şekilde yer alır. Macaristan, Sırbistan, Türkiye ve Bosna Hersek gibi birçok coğrafya, bu lezzet kültüründen etkilenmiştir.

Her biri kendine özgü mutfak kültürüne ve özelliklerine sahip olsa da, Balkan ülkelerinin mutfaklarında Akdeniz ve Anadolu mutfağının etkileri oldukça yoğun olarak görülür.

Balkan mutfağı; çorbalardan salatalara ve mezelere kadar, çeşitliliğiyle zengin bir mutfak olsa da tüm dünyada et yemekleri ve hamur işleriyle tanınır.

Balkan mutfağı, Anadolu mutfaklarında da olduğu gibi lezzetli börek çeşitleriyle ünlüdür. Hamur işi yemeklerinden en bilinenler arasında pıta, gevrek, burek/börek, tarana, keşkek, lamacun, kuskus ve yufka sayılabilir.

Biz de Balkan mutfağı lezzetlerini İstanbul'da bulabileceğiniz 5 restoranı sizinle paylaşalım istedik. Karşınızda İstanbul'da ziyaret edebileceğiniz 5 boşnak restoranı!

Dilerseniz, içeriğimizi okurken "Saban Saulic - Eno, Eno" size bir süre eşlik edebilir.

1. Boşnjak Mutfak

boşnjak-mutfak-istanbul

Boşnjak Mutfak, butik hizmet veren mekanlardan bir tanesi. Önceki zamanlarda Etliler'de bulunan bu yer şimdilerde Karaköy'de yer alıyor. Boşnjak Mutfak'ta köfte, börek ve çorba gibi birçok lezzet mevcut.

2. Lipa Meyhanesi

lipa-meyhanesi-istanbul

Oldukça samimi bir ev sahipliği yapan bu yerde, muhteşem Boşnak lezzetleri yemek mümkün. Bunlar arasında likapur, soka, güveçte Boşnak köftesi, limonlu helva, kuru etli bulgur pilavı, limonlu helva ve kuru et gibi lezzetler yer alıyor.

3. Pembe Panter Restoran

pembe-panter-restoran-istanbul

Mekan 2000 yılından beri Pendik  Sapanbağları'nda hizmet veriyor. Mekân Boşnak kültürünün öğelerini en lezzetli yorumlarla sunuyor. Boşnak köftesi, Boşnak mantısı, ev yapımı kuru et ve soka mekânın sevilen lezzetleri arasında yer alıyor.

4. Mirza Köftecisi

mirza-köftecisi-istanbul

Bayrampaşa'da bulunan Mirza Köftecisi Türkiye’nin en iyi Balkan köftesi yapan mekanlarından bir tanesi. Menüdeki sucuk, soka ve pleskavitsa mutlaka denenmesi gerekenler arasında bulunuyor. Eğer salaş mekanları seviyorsanız mutlaka buraya uğrayın.

5. Balkan Kafana Restoran

balkan-kafana-restoran-istanbul

Farklı tatlar deneyimleyebileceğiniz ve ailece zaman geçirebileceğiniz oldukça güzel bir mekân. Menüdeki her lezzet özenle seçilmekte ve aslına sadık kalarak pişirilip sunulmaktadır. Sırp ve Boşnak tatlarını deneyimleyebileceğiniz mekan Şile'de bulunmaktadır.

BONUS: Balkanika Restoran

balkanika

Boşnakların lezzet mirasını paylaşabileceği, keyifle zaman geçirip neşesine neşe katabileceği bir mekan Balkanika. Üstelik lokasyonu da Pendik'te bulunan "Boşnak Mahallesi"nde yer alıyor. Mezeler, ara sıcaklar, ızgaralar, salatalar, kısacası ne ararsanız burada diyebileceğimiz mekanlardan biri olarak yer alıyor. Şimdiden afiyet olsun <3 

Eğer aradığınız balkan restoranı burada yoksa, şansınızı "İstanbul'un 5 tarihi lokantası" tarafında deneyebilirsiniz. 

Şimdiden afiyet olsun!
 

Paylaş Abi:

Aria

Aria

Herkese merhaba, ben Aria. Sıkı bir korku filmi seyircisi, pati kuvvetleri başkanı ve dakikaların amiriyim! Zaman önemli, haydi ben kaçtım.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Dünyanın en iyi ve ödüllü ilk 50 restoranı

Bardakların hafif şıngırtısı, sohbetin alçak uğultusu, yumuşak ışıklar ve iştah açıcı kokular. 2020 ve 2021'de dünyanın dört bir yanındaki restoranlar …

Michelin yıldızlı dünyanın en iyi 5 şefi

Restoran dünyasının Oscar'ı olarak bilinen Michelin yıldızı, restoranlara verilen yıldız puanlamasıdır. Michelin rehberi yıldız vermeye 1926 yılında başlar. 1931 yılında …

İstanbul'un en iyi 5 hamburgercisi

Hamburger veya sadece Burger, iki dilim yuvarlak sandviç ekmeği arasına yerleştirilen bir köfteyle yapılan sandviç türü. Tabi ki bu lezzetin …

Evde Köpek Maması Tarifi

Evde köpek maması yapmanın en iyi yanı tıpkı evde kendinize yaptığınız yemek gibi içinde ne olduğunu bilmenizdir. Köpeğinizin yemek kabında …

İstanbul'un tarihi 5 lokantası

İstanbul yüzyıllar boyunca tarihe ve farklı etnik kökenlere ev sahipliği yapmıştır. İstanbul'un bu ev sahipliğiyle farklı etnik kökenlerinde kültürleri kültürümüze …

Dünyanın en yüksek 10 restoranı

Yediğiniz yemeğin lezzeti, birlikte yemeği yediğiniz kişi, restoranın bulunduğu ülke, manzarası v.b etkenlerin  tamamı yediğiniz yemeğin lezzetine lezzet katacaktır. Ancak …

Aradığın şey nedir abi?