Uyumanıza yardımcı olacak yiyecekler

Uyku problemi yaşıyor ve bunun için denemediğiniz bir şey varsa, o da yediklerinizi değiştirmek olabilir.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Uykuya dalmakta zorlanıyor musunuz? Uykunuz var ancak yatağa gidince gözlerinizi önce tavana dikip ardından telefonu elinize alıp instagram’da reels izlemeye mi başlıyorsunuz? Şu anda tam ihtiyacınız olan içeriği okuyorsunuz. 

Uyumanıza yardımcı olacak yiyecekleri birlikte keşfetmeye ne dersiniz? 

uyku-getiren-yiyecekler

  1. Triptofan açısından zengin besinler: Triptofan, uykuyu teşvik eden doğal bir maddedir. Triptofan açısından zengin besinler arasında süt, muz, fındık, bal, tavuk, hindi ve yumurta bulunur.
  2. Kompleks karbonhidratlar: Tam tahıllar rafine gıdaların aksine daha hızlı ve daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Yatmadan önce atıştırmalıklarınız tercihen patlamış mısır, yulaf ezmesi ve tam buğday krakerleri olmalıdır. Tadı arttırmak için bunlardan herhangi birini fındık ezmesi ile süsleyebilirsiniz.
  3. Balık: Balık B6 vitamini açısından zengindir. Vitamin vücutta melatonin yapmak için gereklidir. Melatonin, uyku/uyanıklık döngüsünü düzenlemeye yardımcı olan bir hormondur.
  4. Bir avuç kuruyemiş: Badem ve ceviz gibi kuruyemişler sağlıklı yağlar açısından zengin olmasının yanı sıra melatonin içerir. Onları yemek daha sağlıklı uyumanıza yardımcı olabilir.
  5. Lahana: Bu yapraklı yeşil, kalsiyum bakımından yüksektir ve iyi bir uykunun keyfini çıkarmanızı sağlamak için uyku hormonlarını çalıştırır.
  6. Sıcak içeceklerle bal: Papatya veya nane çayı gibi ılık içeceklere veya sadece ılık suya biraz bal ekleyin. Karışım zihninizi rahatlatır. Bal, vücutta bulunan ve sizi daha uyanık kılan ve uykuya dalmayı kolaylaştıran bir kimyasal olan oreksin seviyesini düşürür.
  7. Meyveler: Kiraz, muz, ananas ve portakal gibi meyveler vücuttaki oksidatif stresi azaltır ve uyku hormonlarınızı artırarak daha hızlı uyumanızı ve geceleri daha az uyanmanızı sağlar. Yatmadan önce iki kivi yemenin, kronik olarak uykusuzluk çeken kişilerde uyku süresini bir ay boyunca bir saat artırdığı bulunmuştur.

Bu yiyecekler ve egzersizlerin dışında, uygun bir uyku ortamı çok önemlidir. Uyuduğunuz oda, rahatsız edici sesler olmadan serin ve karanlık olmalıdır. Yatak sağlam olmalı ve yastık boyuna uygun destek sağlamalıdır.

Ayrıca hemen uyumak için sakın bu yiyeceklerin tamamını bir anda tüketmeye kalkmayın! Öyle bir hata yaparsanız bir sonraki tavsiyemiz "Fotoğraflarda zayıf görünmek için 7 hileli yöntem" başlıklı içeriğimiz olacaktır. :)
 

Paylaş Abi:

Aria

Aria

Herkese merhaba, ben Aria. Sıkı bir korku filmi seyircisi, pati kuvvetleri başkanı ve dakikaların amiriyim! Zaman önemli, haydi ben kaçtım.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Temmuzda Asgari Ücrete Zam Yapılacak mı?

"Asgari ücrete ikinci kez zam yapılacak mı?" sorusu artan ekonomik koşullar ve zorlu yaşam şartları ve alım gücünün düşmesi nedeniyle …

Evde Köpek Maması Tarifi

Evde köpek maması yapmanın en iyi yanı tıpkı evde kendinize yaptığınız yemek gibi içinde ne olduğunu bilmenizdir. Köpeğinizin yemek kabında …

Dünya'nın En Pahalı Meyvesi Nedir?

İçinde bulunduğumuz ekonomik koşulların da etkisiyle artan fiyatlara bakarak "bir karpuz 100 lira olur mu? yahu" diye söyleniyorsanız. Çok Haklısınız! …

İstanbul'un tarihi 5 lokantası

İstanbul yüzyıllar boyunca tarihe ve farklı etnik kökenlere ev sahipliği yapmıştır. İstanbul'un bu ev sahipliğiyle farklı etnik kökenlerinde kültürleri kültürümüze …

İstanbul'un en pahalı 4 restoranı

Tarihi güzellikleri ve dünyada eşi benzeri bulunmayan enfes boğazıyla İstanbul, yabancı turistlerin en gözde şehirleri arasında ilk sırada yer alır. …

Dünyanın en yüksek 10 restoranı

Yediğiniz yemeğin lezzeti, birlikte yemeği yediğiniz kişi, restoranın bulunduğu ülke, manzarası v.b etkenlerin  tamamı yediğiniz yemeğin lezzetine lezzet katacaktır. Ancak …

Aradığın şey nedir abi?