Dünya'nın En Pahalı Meyvesi Nedir?

Meyve hem lezzet hem de sağlık açısından oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Ancak her şey de olduğu gibi meyvenin de dudak uçaklatacak derecede yüksek fiyatlarla satınları var. Peki bu meyveleri merak ediyor musunuz?

Kendimi Şanslı Hissediyorum

İçinde bulunduğumuz ekonomik koşulların da etkisiyle artan fiyatlara bakarak "bir karpuz 100 lira olur mu? yahu" diye söyleniyorsanız. Çok Haklısınız! Ancak siz bir karpuza 100 lira'yı çok bulurken birileri bu meyvelere bize göre bir servet ödüyor!

Peki bu insanlar kim? diye sorabilirsiniz tabi!

Ancak yazının girişine burada son verip meyveleri listelemekte fayda var aksi halde yazının başlığının çok dışında bir içerik oluşturmaya başlayabiliriz.

Karşınızda dünyanın en pahalı meyveleri!

Densuke Karpuzu

Densuke Karpuzu

Densuke Karpuzu Dünyada sadece Japonya’nın Hokkaido Adası‘nda yetişen dışı kalın siyah kabuklu içi pembemsi Densuke Karpuz’undan yılda sadece 10 bin tane üretiliyor. Karpuzun rengi siyah, gevrek ve serttir, diğer karpuzlardan farklı bir tatlılık düzeyine sahiptir. Ayrıca çok az çekirdeği vardır. İçi bol sulu bu karpuzun fiyatı da 6 bin dolara kadar çıkıyor.

Hatta, 2008 yılında ilk kez üretilen Densuke karpuzunun ilk hasadından elde edilen bir miktarın açık arttırma ile satıldığı söyleniyor. Densuke karpuzları genellikle koruma için kübik karton kutularda paketlenir ve kutunun içinde menşe sertifikaları ile birlikte gelirler.

Yubari Kavunu

Yubari Kavunu

Tıpkı Densuke Karpuzu gibi Yubari Kavunu da bir Japon meyvesi. Sadece Hokkaido'daki Yubari'de yetiştirilen Yubari King kavunları tatlılıkları ile ünlüdür. Temelde diğer iki kavun çeşidinin bir melezidir: Earl's Favorite ve Burpee's "Spicy" Cantaloupe.

Yubari King kavunları, bir çiftçinin sürekli bakımına ihtiyaç duyar bu nedenle sadece seralarda yetiştirilir. Kavunların yetiştiği toprağa volkanik kül toprağı denir. Bunun nedeni, bu toprağın sıcaklığının kolayca kontrol edilebilir olması ve külün suyun hızlı akmasını sağlamasıdır. Böylece üst kısmın kuru kalmasına izin verilir. 

Volkanik tüf oranı yüksek topraklarda yetişen ve pürüzsüz bir küre formunda olan Yubari Kavunu’nun 26 bin dolara kadar alıcı bulduğu söyleniyor.
Japonlar Yubari Kavunu’nu o kadar çok seviyor ki bazı restoranların müşterilerine kavun yetiştiremediği söyleniyor. Bu durum da bazı bölgelerde sahte Yubari Kavunu üretimine sebep oluyormuş.

Japon Yakut Üzümü

Japon Yakut Üzümü

Bir üzüm ne kadar pahalı olabilir ki? demeyin. Japonya’da yetiştirilen üzümün bir salkımı 20 gram ağırlığında ve 29.936,0 TL.

İngiliz Ananası

İngiliz Ananası

İngiliz Ananası  çok çabuk bozulduğu için tüm Avrupa'da lüksün, asaletin ve zenginliğin sembolü haline geldi. Tek bir ananas bir servet anlamına gelebilir. Böylece misafirlerine taze kesilmiş ananas ikram edebilen ev sahibi, parası, gücü ve bağlantıları olan kişi anlamına geliyor.Marketlerde ortalama olarak 15 TL’ye satılan ve normal bir ananas gibi görünen bu meyve, 19. yy’dan itibaren İngiltere’de üretiliyor. Satış fiyatı ise 77.179 TL.

İlgili İçerik: İstanbul'un En Pahalı 4 Restoranı!

Paylaş Abi:

DailyDaisy

DailyDaisy

Herkese selam, ben DailyDaisy! Bir kedim var, bir de kuçum. Aslında daha çok çizerim ama yazasım geldi mi de durmak bilmem. 1 dakika, Ozzy ortalığı karıştırdı. Haydi ben kaçtım, bye \m/

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Temmuzda Asgari Ücrete Zam Yapılacak mı?

"Asgari ücrete ikinci kez zam yapılacak mı?" sorusu artan ekonomik koşullar ve zorlu yaşam şartları ve alım gücünün düşmesi nedeniyle …

Uyumanıza yardımcı olacak yiyecekler

Uykuya dalmakta zorlanıyor musunuz? Uykunuz var ancak yatağa gidince gözlerinizi önce tavana dikip ardından telefonu elinize alıp instagram’da reels izlemeye …

İstanbul'un en iyi 5 hamburgercisi

Hamburger veya sadece Burger, iki dilim yuvarlak sandviç ekmeği arasına yerleştirilen bir köfteyle yapılan sandviç türü. Tabi ki bu lezzetin …

Balkan yemekleri yiyebileceğiniz 5 İstanbul Restoranı

Balkan mutfağı, Balkan ülkelerinin ortak mutfak kültürüne sahip bir çok açıdan Türk mutfağıyla da ortak noktaları olan bir lezzet mutfağıdır. …

İstanbul'un en pahalı 4 restoranı

Tarihi güzellikleri ve dünyada eşi benzeri bulunmayan enfes boğazıyla İstanbul, yabancı turistlerin en gözde şehirleri arasında ilk sırada yer alır. …

Dünyanın en yüksek 10 restoranı

Yediğiniz yemeğin lezzeti, birlikte yemeği yediğiniz kişi, restoranın bulunduğu ülke, manzarası v.b etkenlerin  tamamı yediğiniz yemeğin lezzetine lezzet katacaktır. Ancak …

Aradığın şey nedir abi?