İlk televizyon Türkiye'ye ne zaman geldi?

Geçmişten bugüne televizyon yolculuğu hakkında çok daha fazlasını merak ediyorsanız, doğru sayfadasınız. Vizon tele, ya da televizyon? Şimdi, onlar da bizi görecek mi zamanı!

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Her ne kadar her geçen gün televizyon izleme alışkanlığını diğer dijital mecralara dönüştürüyor olsakta dijital sosyalleşmenin unutulmazıdır televizyonlar. Bu içeriğimizde bu yolculuğun başlangıcına gidiyoruz.

Karşınızda Türkiye'ye gelen ilk televizyon ve çok daha fazlası!

Televizyon nedir?

televizyon-nedir

Televizyon bir vericiden elektromanyetik dalga hâlinde yayınlanan görüntü ve seslerin, ekranlı ve hoparlörlü elektronik alıcılar sayesinde yeniden görüntü ve sese çevrilmesini sağlayan haberleşme sistemidir. Aynı zamanda kitle iletişim aracı da olan televizyon, yayınlanan görüntü ve sesleri alıcıya ulaştıran elektronik cihaz sistemidir.

Geçmişten bugüne televizyon yolculuğu hakkında çok daha fazlasını merak ediyorsanız, "Tech Nerd"ün hazırladığı dokümantasyona göz atabilirsiniz.

Televizyonu kim buldu?

televizyonun-kaşifi-John-Logie-Baird

Televizyon 1923 yılında, John Logie Baird tarafından Birleşik Krallık'ın Hastings kasabasında icat edilmiştir. İlk televizyon görüntüsü ise yine Baird tarafından 1926 yılında yayınlanmış ve Televizyon kısa süre içerisinde Dünya'ya yayılmıştır.

İlk renkli televizyon ne zaman satıldı?

Televizyonlar eskiden renksiz olmasına rağmen o zamanlar aslında sesiyle ve görüntüsüyle de birçok eve renk katıyormuş. İlk renkli televizyon 1950 yılının başında satışa sunulmuş, fakat siyah beyaz televizyonlara göre daha pahalı olduğu için yaygınlaşması zaman almıştır. 

İlk renkli televizyon Türkiye'ye ne zaman geldi?

türkiyedeki-ilk-renkli-televizyon-tv

Türkiye'de ilk televizyon yayını 9 Temmuz 1952 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yapılmıştır. Ancak Türkiye'nin televizyonla tanışması 1 Mayıs 1964 tarihinde TRT yasasının yürürlüğe girmesiyle birlikte Türkiye sınırlarından TRT dışındaki tüm kurumların radyo ve televizyon yayını yapılmasının yasaklanmasıyla birlikte İTÜ TV, yayınına 1970 yılında son vererek tüm vericilerini TRT'ye devretmiştir. 

TRT ilk yayınını ne zaman yaptı?

TRT yönetim kurulu televizyon yayınlarının başlama tarihini 1 Ocak 1968 olarak belirlemiştir ancak bu alandaki hazırlıklar ancak 31 Ocak 1968'de tamamlanabilmiştir. TRT'nin ilk televizyon yayını Ankara'nın Mithatpaşa Caddesi'ndeki iki binanın bodrum katında bulunan stüdyodan 31 Ocak 1968 günü siyah beyaz olarak 19.30'da gerçekleşmiştir. Yayın TRT'nin ilk spikeri Nuran Devres'in "Burası üçüncü bant beşinci kanaldan deneme yayını yapan Ankara Televizyonu. Bugün 31 Ocak 1968. Bu akşamki denemelerine başlıyoruz." sözleri ile başlamıştır.

Türkiye'de renkli televizyona geçiş ne zaman başladı?

Türkiye'de siyah beyaz televizyondan renkli televizyona geçiş ilk defa 1980'lerde başlamış olup, aynı zamanda tek kanaldan çoklu kanallara geçişte bu dönemde olmuştur.

Televizyonun Türkiye'ye gelmesiyle Vizontele'de  Cem Yılmaz'ın o meşhur repliği "Peki Zeki Müren'de bizi görecek mi?" tadında hikayeler mutlaka yaşanmıştır.

Duyduğunuz benzer hikayeler varsa yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Paylaş Abi:

Aria

Aria

Herkese merhaba, ben Aria. Sıkı bir korku filmi seyircisi, pati kuvvetleri başkanı ve dakikaların amiriyim! Zaman önemli, haydi ben kaçtım.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Katlanabilir Ekranlı Bilgisayar Pazarında: HP

Katlanabilir telefonların her geçen gün daha da popüler olmasıyla beraber katlanabilir dizüstü bilgisayar pazarı da yeniliklerle süreci takip ediyor. Geçtiğimiz …

2022’nin 5 büyük teknoloji trendi nedir?

Sağlık bakanlığının yapmış olduğu açıklamaya göre ilk kez 11 Mart 2020’de başlayan Covid-19 pandemisi ile birçoğumuz hayatlarına evde devam etti. …

PlayStation 6 Ne Zaman Çıkıyor?

Sony, PlayStation 5'i 2020'de piyasaya sürdü ve hala marketlerde kolay kolay bulunmuyor. Buna rağmen kullanıcılar ve hatta Playstation hayranları olarak …

Holoport ile Işınlanma Artık Mümkün

Kelime dağarcığınız için yakında çok fazla kullanmaya başlayacağınız yeni bir kelime  daha ekleyebilirsiniz: Holoportation! Holoport, "hologram" ve "ışınlanma"nın bir karışımı …

E-Ticaretin tarihçesi

Bugünün dünyasında dijital kanalların artması ile müşterileriniz tarafından 7/24 ulaşılabilir olmak mümkün. Geleneksel perakende çözümlerine göre otomatikleştirilmiş kategori yöntemleri ile …

Iphone 14 ne zaman geliyor?

Iphone 13'e göre farkları ne olacak? İşletim sisteminde bir değişiklik var mı? Kamera özelliklerinde hangi güncellemeler bizi bekliyor gibi birçok …

Aradığın şey nedir abi?