Araştırmalara Göre Stres Sizi Sevimli Gösteriyor!

Nottingham Trent Üniversitesi ve Portsmouth Üniversitesi'nden bilim adamları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, stres belirtileri göstermek bizi daha sevimli yapabilir ve başkalarını bize karşı daha olumlu davranmaya teşvik edebilir.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Nottingham Trent Üniversitesi ve Portsmouth Üniversitesi'nden bilim adamları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, stres belirtileri göstermek bizi daha sevimli yapabilir ve başkalarını bize karşı daha olumlu davranmaya teşvik edebilir.

Araştırmacılar stres davranışı paradoksunu, yani diğer primatlarda olduğu gibi insanların neden kaşınma, tırnak yeme, kıpırdama ve yüzlerine veya saçlarına dokunma gibi diğerlerine zayıflamış durumda olduklarını gösterebilecek stres belirtileri gösterdiğini incelediler. 

Stresli Birini Nasıl Anlarsınız?

Stresli birini nasıl anlarsınız

Birinin stresli olduğunu doğru bir şekilde belirleyebilmenin yanı sıra, insanların daha fazla stres belirtisi gösteren kişilere karşı daha olumlu tepki verdiğini buldular.

Çalışmanın bir parçası olarak, katılımcılar çok kısa bir sürede hazırlamak zorunda oldukları maket sunum ve röportajda yer alırken videoya alındı. Videolar, videodaki kişinin ne kadar stresli olduğunu düşündüklerini derecelendirmeleri istenen değerlendiricilere sunuldu.

Görev sırasında daha fazla stresli hissettiğini bildiren katılımcılar, puanlayıcılar tarafından daha fazla stresli olarak algılanmıştır. Benzer şekilde, görev sırasında kaşıma ve tırnak yeme gibi daha fazla öz yönetim davranışı gösterenler de daha stresli olarak algılandı. Bulgular, insanların başkalarının davranışlarından dolayı stres yaşadığını doğru bir şekilde tespit edebildiğini gösteriyor.

Stresli Olmak Sizi Sevimli Gösterir mi?

Görev sırasında daha stresli olduğu belirlenen katılımcılar, başkaları tarafından da daha sevimli olarak algılandı ve insanların neden stres sinyalleri gösterecek şekilde evrimleştiğine dair bir ipucu verdi.

Stres Sizi Sevimli Gösterir mi

NTU'nun Sosyal Bilimler Okulu'nda araştırma görevlisi ve araştırma lideri Dr Jamie Whitehouse şunları söyledi. "Stresin başkalarına işaret edilmesinde ne gibi avantajlar olabileceğini bulmak, insanlarda stres davranışlarının neden evrimleştiğini açıklamaya yardımcı olmak istedik.”

"Bu davranışları üretmek, sizinle rekabet etmek isteyenlerin olumsuz sosyal etkileşimlerinden ziyade, yardım etmek isteyen diğerlerinin olumlu sosyal etkileşimlerine yol açıyorsa, bu davranışların evrimsel süreçte seçilmesi muhtemeldir. Diğer birçok hayvanla karşılaştırıldığında bizler oldukça işbirlikçi bir türüz ve zayıflığı ifade eden davranışların evrim geçirmesinin nedeni bu olabilir.”

Yardımcı yazar Profesör Bridget Waller şunları ekledi: “Bireyler, değerlendiricilerde empatik benzeri bir tepki uyandırıyorsa, bu nedenle daha sevimli görünebilirler veya dürüst bir zayıflık sinyali, iyi niyetli bir niyet örneği olabilir ve / veya bir sosyal partnerde 'hoş' veya tercih edilen bir özellik olabilecek, rekabetçi bir etkileşimden ziyade bir işbirliğine girme isteği daha baskın oluyor. Bu, “duygusal olarak daha dışavurumcu” kişilerin başkaları tarafından daha çok sevildiğini ve daha olumlu sosyal etkileşimlere sahip olduğunu öne süren mevcut ifade anlayışına uyuyor.

Stres nedir abi

Sonraki adımları tartışırken, Portsmouth Üniversitesi'nden ortak yazar Dr Sophie Milward şunları ekledi: "Ekibimiz şu anda küçük çocukların da stres durumlarına karşı bu duyarlılığı gösterip göstermediğini araştırıyor. Çocukluğa bakarak, yetişkinlerin stresine maruz kalmanın küçük çocukları nasıl etkileyebileceğini belirlemenin yanı sıra stresi tespit etmenin ne kadar zor olduğunu anlayabiliriz.” Bu araştırma, İngiliz Akademisi ve Avrupa Araştırma Konseyi tarafından finanse edildi. Evrim ve İnsan Davranışı dergisinde yayınlandı.

Paylaş Abi:

DailyDaisy

DailyDaisy

Herkese selam, ben DailyDaisy! Bir kedim var, bir de kuçum. Aslında daha çok çizerim ama yazasım geldi mi de durmak bilmem. 1 dakika, Ozzy ortalığı karıştırdı. Haydi ben kaçtım, bye \m/

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Walking-Corpse (Yürüyen Ceset) Sendromu Nedir?

Çoğumuz için yaşam ve ölüm arasındaki çizgi keskindir. Hayattayız o halde ölmedik!  Walking Corpse veya Cotard sendromundan mustarip insanlar, ayrımı …

Varikosel nedir?

Varikosel, erkeklerde testisleri koruyan cilt torbasında yer alan toplardamarların şişerek büyümesine verilen tıbbi isimdir. Bacaklarda görülen varislerle benzerlik gösteren Varikosel …

Arena virüs nedir?

Arenaviridae ailesindeki virüsler genellikle kemirgenler tarafından yayılır ve her bir virüs, virüsün doğal rezervuarı olarak hizmet eden bir veya birkaç …

Sivrisinek Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sivrisinek Kaşıntısına Karşı Evde Uygulayabileceğiniz 10 Yöntem Sivrisinek ısırıkları, sıcak havaların en ayırt edici özelliğidir. Çoğu sivrisinek ısırığı zararsızdır, ancak …

Op. Dr. Hüseyin Akyol - Obezite ve Metabolik Cerrahi Nedir?

Op. Dr. Hüseyin Akyol Kimdir? 1973 Adapazarı doğumluyum. 1998 de uludağ tıp fakultesinden mezun oldum. 2004 yılında genel cerrahi uzmanı …

Meme kanseri belirtileri nelerdir?

Meme kanserinin erken belirtileri ve bulguları tipik olarak tanınmaz; bu nedenle tarama mamografisi kanserleri çok erken bir aşamada tespit etmek …

Aradığın şey nedir abi?