Walking-Corpse (Yürüyen Ceset) Sendromu Nedir?

Yürüyen Ceset sendromu nedir? Nasıl tedavi edilir? Kimlerde görülebilir? Detaylar aşağıda...

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Çoğumuz için yaşam ve ölüm arasındaki çizgi keskindir. Hayattayız o halde ölmedik! 

Walking Corpse veya Cotard sendromundan mustarip insanlar, ayrımı o kadar net görmezler. Bu nadir durum ilk olarak 1882'de Dr. Jules Cotard tarafından tanımlanmıştır. Bu sendrom, öldüklerine, vücutlarının bir kısmının eksik olduğuna veya ruhlarını kaybettiğine inanan insanları tanımlar. Bu nihilist kuruntu, yaygın bir umutsuzluk, sağlığın ihmali ve dış gerçeklikle başa çıkmada zorluk duygusuyla kendini gösterir.

Walking Corpse (Yürüyen Ceset) sendromu belirtileri

yürüyen-ceset-sendromu-nedir

Bu sendroma sahip kişiler genellikle daha az sosyal olurlar. Bazen konuşmayı tamamen bırakabilirler. Bazıları onlara öldüklerini veya ölmek üzere olduklarını söyleyen sesler duyar.

Diğerleri yemek yemeyi reddedebilir (çünkü diğer nedenlerin yanı sıra "ölü" oldukları için hiçbir anlam görmezler). Bazıları kendilerine zarar vermeye çalışabilir.

2008'de bildirilen iyi belgelenmiş bir Cotard sendromu vakasında, 53 yaşındaki bir kadın, ailesi 911'i aradıktan sonra hastaneye kaldırıldı. Kadının, onun öldüğüne inandığını ve çürüyen balık gibi koktuğunu söylediler. Ayrıca ölülerle birlikte olmak istediği için bir morga götürülmesini istedi.

Yürüyen Ceset sendromu nedenleri

yürüyen-ceset-sendromu-belirtileri

Yürüyen ceset sendromuna neyin sebep olduğu net değil. Bunun genellikle beyni etkileyen daha derin bir tıbbi sorunun belirtisi olduğunu biliyoruz, örneğin:

 1. Bunama
 2. Epilepsi
 3. Migren
 4. Çoklu skleroz
 5. Parkinson hastalığı
 6. Felç
 7. Şiddetli beyin hasarı nedeniyle beyin dışında meydana gelen kanama (doktorunuz buna subdural kanama diyebilir.)

Yürüyen Ceset sendromu nasıl teşhis edilir?

walking-corpse-teşhisi

Cotard sendromu veya Walking Corpse sendromu, bir hastalığın değil, başka bir durumun belirtisidir. Akıl sağlığı sorunlarını teşhis etmek için kullanılan el kitabı olan DSM'de listelenmemiştir. Orada olmaması, doktorlara rehberlik edecek kesin kurallar olmadığı anlamına gelir.

Yürüyen Ceset sendromu nasıl tedavi edilir?

yürüyen-ceset-tedavisi

Doktorların Cotard sendromunu tedavi etmenin birçok yolu vardır. Genel yaklaşım, buna neden olan tıbbi sorunu tedavi etmektir.

Yürüyen Ceset sendromunu tedavi etmek için kullanılan ilaçlar şunları içerir:

yürüyen-ceset-sendromu-ilaç

 1. Antipsikotikler
 2. Anksiyete ilaçları
 3. Antidepresanlar
 4. Çoğu insanın birden fazla türe ihtiyacı vardır.
 5. Elektrokonvülsif terapi (ECT) başka bir tedavi seçeneğidir. Beyne küçük elektrik akımları gönderir. Bu, beynin kimyasını değiştirir ve bazı zihinsel sağlık semptomlarını temizleyebilir.

Paylaş Abi:

Aria

Aria

Herkese merhaba, ben Aria. Sıkı bir korku filmi seyircisi, pati kuvvetleri başkanı ve dakikaların amiriyim! Zaman önemli, haydi ben kaçtım.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Diş Sıkmaya Karşı: Masseter Botoks

Masseter Botox enjeksiyonları, çeneşekillendirme ve inceltme ayrıca diş sıkma ve gıcırdatma sorunu yaşayan hastalar için ameliyatsız bir çözüm sunar. Tedavi …

HPV Aşısı Nedir?

HPV aşısı, HPV enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayan veya virüsü daha önce kapmış bile olsanız yaşa bağlı olarak iki veya üç …

Çocuklarda Obezite Nedir?

Obezite çocuk, yetişkin fark etmeksizin tüm yaş guruplarını tehdit etmektedir. Özellikle Covid-19 pandemisiyle birlikte hareket alanlarımızın kısıtlanması da dünya’da obezite …

Sivrisinek Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sivrisinek Kaşıntısına Karşı Evde Uygulayabileceğiniz 10 Yöntem Sivrisinek ısırıkları, sıcak havaların en ayırt edici özelliğidir. Çoğu sivrisinek ısırığı zararsızdır, ancak …

Abdominoplasti (Karın Germe) Nedir? Nasıl Yapılır?

Abdominoplasti veya karın germe, mevcut en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Operasyon, fazla yağ ve deriyi alarak karın konturunu iyileştirmek …

Tüp Bebek Tedavisinde IMSI Yöntemi

IMSI yöntemiyle tüp bebek belkide bir çoğunuzun ilk defa duyduğu yeni bir terim. Tüp bebek tedavisinde en yüksek başarı oranını …

Aradığın şey nedir abi?