Ani Bebek Ölümlerinin Sebebi Bulundu!

Ani Bebek Ölümü Sendromunun sebebini araştırmak için uzun yıllardır yapılan çalışmalara göre çok farklı sonuçlar elde edilmişti ancak son olarak Sidney'deki araştırmacılar, ani bebek ölümü sendromunun biyolojik belirtecini bulduklarına inanıyorlar.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Ani Bebek Ölümü Sendromunun sebebini araştırmak için uzun yıllardır yapılan çalışmalara göre çok farklı sonuçlar elde edilmişti ancak son olarak Sidney'deki araştırmacılar, ani bebek ölümü sendromunun biyolojik belirtecini bulduklarına inanıyorlar.

Westmead Çocuk Hastanesi, çalışmayı eBioMedicine dergisinin Haziran sayısında yayınladı ve ABÖS'den ölen bebeklerde ABÖS(Ani Bebek Ölümü Sendromu) olmayan nedenlerden ölen bebeklere kıyasla daha düşük aktiviteye sahip olan butirilkolinesteraz veya BChE enzimleri bulundu. Daha önceki bir çalışmada prematüre veya olgun bebekler arasında bu enzimlerin aktivite seviyelerinde bir fark olmadığı görüldü.

ani bebek ölümü sendromu nedir

Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedir?

Ani Bebek Ölümü Sendromu araştırmacılara göre “BChE, aktivitede azaldığında bebeğin uyarılma yeteneğini bozabilir. ABÖS'den ölen bebeklerin çoğu uykularında ölür ve uyurken nefesi durduğunda kendini uyandırma yeteneğinin bozulması olası bir ölüm nedenidir.”

Doğumdan iki ila üç gün sonra alınan kuru kan lekelerinin kullanıldığı çalışmada, ABÖS'den ölen 60'ın üzerinde bebek incelendi. Tüm bebekler 1 hafta ile 104 hafta arasındaydı.

Daha önce Mayo Clinic, bebeklerin beyinlerinde gece uyanmalarını engelleyen bir kusur nedeniyle ABÖS'ten öldüklerine dair benzer bir teori ortaya atmıştı. Mayo Clinic, SIDS'in beynin uyku ve nefes alma uyarılarını kontrol eden kısmındaki bir kusurdan kaynaklandığından şüpheleniyordu.

Araştırmacılar, bebek uyku sırasında nefes almayı bıraktığında, bu kusurun çocuğun ürkmesini veya uyanmasını engelleyeceğine inanıyordu.

Katılan üç araştırmacıdan biri olan Dr. Carmel Therese Harrington, 29 yıl önce kendi oğlunun ABÖS'den ölmesinden sonra çalışmayı sürdürmeye karar verdi. Harrington, basit ABÖS teşhisinin "bilimsel beynine pek uymadığını" söyledi.
Harrington, yapılan son çalışmalardan sonra "Bu aileler artık bunun onların suçu olmadığını bilerek yaşayabilirler." Dedi.

Avustralya'nın Sidney kentindeki Westmead Çocuk Hastanesi'ndeki araştırmacıların, ABÖS'den ölen yenidoğanlardan alınan kuru kan örneklerini analiz ederek teoriyi doğruladıkları bildirildi.

Ani Bebek Ölümü Sendromunun Sebebi Nedir?

Ölen bebeklerde bütirilkolinesteraz (BChE) enziminin yaşayan bebeklere göre daha düşük olduğunu keşfettiler. Araştırmacılar, SIDS'in neden tipik olarak uyku sırasında meydana geldiğini açıklayarak, enzimin beynin uyarılma yolunda önemli bir rol oynadığını söylediler.

ani bebek ölümü neden olur

Araştırmada yer alan araştırmacılar, "Bu bulgu, ölümden önce ABÖS riski taşıyan bebeklerin belirlenmesi olasılığını temsil ediyor ve gelecekte belirli müdahalelere yönelik araştırmalar için yeni yollar açıyor" diye açıkladılar.

Amerika Pediatri Akademisi'ne göre, 1990'larda AAP ve diğer gruplar ebeveynlerin çocuklarını güvenli bir uyku alanında sırtlarına yatırmalarını önermeye başladıktan sonra bebekler arasında uykuya bağlı ölüm vakaları önemli ölçüde azaldı. Bilim adamları ABÖS riski taşıyan bebekleri belirlemek için bir tarama testi oluşturmaya başladılar.

Paylaş Abi:

DailyDaisy

DailyDaisy

Herkese selam, ben DailyDaisy! Bir kedim var, bir de kuçum. Aslında daha çok çizerim ama yazasım geldi mi de durmak bilmem. 1 dakika, Ozzy ortalığı karıştırdı. Haydi ben kaçtım, bye \m/

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Köpeklerde Görülen 5 Nadir Hastalık

Bir köpek sahibiyseniz, muhtemelen parvo ve kennel cough gibi köpek hastalıkları konusunda bilgilisinizdir veya en azından duymuşsunuzdur. Köpek dostlarımızın bu yaygın …

Abdominoplasti (Karın Germe) Nedir? Nasıl Yapılır?

Abdominoplasti veya karın germe, mevcut en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Operasyon, fazla yağ ve deriyi alarak karın konturunu iyileştirmek …

Afazi Nedir? (Bruce Willis’in Hastalığı)

Afazi, beynin iletişim ve anlandırma mekanizmasını kontrol eden bölgesindeki hasarın neden olduğu bir dil bozukluğudur. Kişinin etkili bir şekilde iletişim …

HPV Aşısı Nedir?

HPV aşısı, HPV enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayan veya virüsü daha önce kapmış bile olsanız yaşa bağlı olarak iki veya üç …

Çocuklarda Obezite Nedir?

Obezite çocuk, yetişkin fark etmeksizin tüm yaş guruplarını tehdit etmektedir. Özellikle Covid-19 pandemisiyle birlikte hareket alanlarımızın kısıtlanması da dünya’da obezite …

Bunya virüs nedir?

Bunyavirales, tek sarmallı, küresel, zarflı RNA virüslerinin (eski adıyla Bunyaviridae ailesi) bir grubu olarak bilinmektedir. Viral hemorajik ateşlere neden olan …

Aradığın şey nedir abi?