Todd (Alice Harikalar Diyarında) Sendromu nedir?

Todd sendromu veya diğer bir adı ile "Alice Harikalar Diyarında Sendromu" algı ve oryantasyonun geçici olarak bozulmasıyla ortaya çıkan ve oldukça nadir görülen ilginç bir rahatsızlıktır.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Öncelikle Todd sendromuna neden "Alice Harikalar Diyarında" sendromu deniyor, konuya oradan başlayalım.

Todd sendromu veya diğer bir adı ile "Alice Harikalar Diyarında Sendromu" algı ve oryantasyonun geçici olarak bozulmasıyla ortaya çıkan ve oldukça nadir görülen ilginç bir rahatsızlıktır. Adını Lewis Carroll’un "Alice Harikalar Diyarında" isimli kitabından alır. Çünkü hastalığa bağlı görülen belirtiler kitapta meydana gelen olaylarla benzerlik gösterir.

Maceraları boyunca, Alice'in dünyayı görme şekli bir tavşan deliğinden düştükten sonra tekrar tekrar değişir. Bir noktada,  küçük bir kapıya sığacak kadar küçülür. Sonra "beni ye" yazan bir pasta yer ve sonra çok uzun bir masadaki anahtara ulaşacak kadar büyür. Söylenene göre bu ve benzeri hikayelerin çıkış kaynağının kitabın yazarının tecrübeleri olduğu söyleniyor.

Alice Harikalar Diyarında müzikalinde Alice'i izleyiciyle buluşturan Serenay Sarıkaya da tıpkı kitaptaki gibi ve tıpta Todd Sendromu olarak bilinen bu nadir görülen hastalıkla alakalı deneyimler yaşadığını farklı bir bakış açısıyla düşünebiliriz.

Alice harikalar diyarında sendromu (Todd Sendromu) nedir?

alice-harikalar-diyarı-sendromu-nedir

Alice harikalar diyarında sendromu, alan, zaman ve beden imgesinde bozukluk ile karakterize bir durumdur. Bu sendroma sahip olan birey, vücudunun tamamı veya bir kısmının ya da çevresindeki nesnelerin şekil ve büyüklük bakımından değiştiği hissine sahiptir. En belirgin özelliği de migren tadında baş ağrılarıdır.

Alice Harikalar Diyarında Sendromu'na (Todd Sendromu) ne sebep olur?

alice-harikalar-diyarı-sendromuna-ne-neden-olur

Bu ender görülen hastalıktaki olağandışı algı bozukluğunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan çalışmalardan yola çıkan bazı uzmanlar, ataklar sırasında beyinde oluşan olağandışı elektriksel aktivitenin, beyin ortamını işleyen ve görsel algıyı deneyimleyen beyin bölgelerine anormal kan akışına neden olduğunu tahmin etmektedir. 

Alice Harikalar Diyarında Sendromu (Todd Sendromu) ne zaman Başlar?

alice-harikalar-diyarı-sendromu-nasıl-başlar

Alice Harikalar Diyarında Sendromu belirtileri, genellikle kişi küçük bir çocukken başlar ve sadece atakların olduğu dönemlerde ortaya çıkar. Semptomlar, hastadan hastaya ve hatta aynı hastada ataklar arasında bile değişiklik gösterebilir. 

Alice Harikalar Diyarında Sendromu (Todd Sendromu) tedavi kapsamı nedir?

alice-harikalar-diyarı-sendromu-tedavisi

Belirtilere yol açan herhangi bir neden saptanamazsa tedavi için yapılabilecek en iyi şey dinlenmek ve belirtilerin geçmesini beklemektir. Ayrıca hastanın semptomların zararlı olmadığı konusunda kendisine telkinde bulunması rahatlaması için faydalı olur. Migreni önlemeye yönelik diyetler ve diğer uygulamalar ataklardan korunmada yardımcı olabilir. 

Todd Sendromunu (Alice Harikalar Diyarında Sendromu) Kim Bulmuştur?

John-Todd-kimdir

Todd Sendromu ilk olarak psikiyatrist John Todd tarafından 1950 yılında gözlemlenmiştir. Bu nedenle Psikiyatristin soyadı olan Todd ismi ile de anılmaktadır.

Eğer konu hakkında çok daha fazlasını merak ediyor ve konunun detaylarını bir uzmandan dinlemek istiyorsanız, Prof. Dr. Murat Aksoy'un Youtube kanalında paylaşmı olduğu video'yu izlemek aklınızdaki soru işaretlerini cevaplayacaktır diye düşünüyor ve videoyu hemen aşağıya bırakıyoruz.

Paylaş Abi:

Aria

Aria

Herkese merhaba, ben Aria. Sıkı bir korku filmi seyircisi, pati kuvvetleri başkanı ve dakikaların amiriyim! Zaman önemli, haydi ben kaçtım.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Yalnızken Mutlu Olmanız İçin 8 İpucu

Yalnızken Mutlu Olma Kılavuzu Bazı insanlar doğal olarak yalnız mutludur. Ancak diğerleri için yalnız olmak bir meydan okumadır. İkinci gruba …

Günde sadece 6 saat uyursanız ne olur?

Uyku bir alışkanlıktır ve uyku süreleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir; ancak yapılan araştırmalara göre her gece sadece altı saat uyuyorsanız, …

Sivrisinek Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sivrisinek Kaşıntısına Karşı Evde Uygulayabileceğiniz 10 Yöntem Sivrisinek ısırıkları, sıcak havaların en ayırt edici özelliğidir. Çoğu sivrisinek ısırığı zararsızdır, ancak …

Laparoskopik Cerrahi Nedir?

Laparoskopik Cerrahi Nedir?  Laparoskopi, bir teleskopun (kamera) karın içine sokularak karın içi organlarının görüntülenmesi prensibine dayanan bir ameliyattır. Teknolojinin de …

Meme İmplantı Hastalığı Belirtileri Nedir?

Meme implantı hastalığı kelimesini belkide ilk kez duyuyorsunuz. Meme implantlarının popülaritesi, FDA'nın silikon implantlar üzerindeki yasağını 2006'da kaldırmasından bu yana …

Dikkat: Maymun Çiçeği (Monkeypox) Virüsü Alarm Veriyor!

Maymun Çiçeği (Monkeypox) Virüsü Nedir? Maymun çiçeği virüsü Afrika'nın vahşi bölgelerine özgü nadir bir hastalık olan ve 1958'de ilk olarak …

Aradığın şey nedir abi?