Covid-19 Yeni Varyantı: Omicron

Covid-19 Omicron XE varyantı nedir? Belirtileri nelerdir? Sağlık dünyasının öncü isimlerinin değerlendirmesi ne yönde? Sizler için inceledik.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Malezya Monash Üniversitesi'ndeki Jeffrey Cheah ve Tıp ve Sağlık Bilimleri Okulu'ndan moleküler virolog Dr Vinod Balasubramaniam yaptıkları açıklamada “Omicron XE'nin, diğer iki suşun (Suş nedir: Bir bakteri veya virüsün farklı alttürlerinin, aralarında genetik farklılıklar bulunan gruplarına ¨Suş¨ denir.) genetik materyalinden oluştuğu ve rekombinant bir varyant olduğu için, BA.1, Omicron'un orijinal suşu ve BA.2, 'gizli omikron' olarak bilinir" diyor.

Sözlerine aşağıdaki cümleler ile devam ediyor;

"Rekombinant virüsler, iki veya daha fazla suşun genetik materyallerinin bir kısmını değiştirdiğinde ortaya çıkarlar ve tipik olarak suşların her birinin bazı özelliklerini içeren yeni bir hibrit virüs doğar. Bu süreç, koronavirüslerde ve diğer benzer virüslerde doğal olarak gerçekleşir."

"Rekombinant varyantlar ise, dolaşımda düzenli veya düzensiz olarak yeni alternatifler oluşturur, bizler bu düzeni anlayana kadar ve tüm alternatifleri bekleyene kadar net bir çözüm geliştirmek mümkün değildir."

"Ayrıca, şu an için daha ileri testler yapabileceğimiz kadar veriye sahip değiliz. Bu sebeple varyantın yayılma hızı veya diğer özellikleri hakkında sonuç çıkarmak için daha zamanımız var". diyerek sözlerini tamamladı.

Omicron XE Belirtileri Nelerdir?

omicron-varyantı

Dr Vinod'a göre; Omicron virüsü belirtileri, "Kişinin aşı durumuna ve daha önceki enfeksiyonlardan elde ettiği bağışıklığa göre değişebilir" olarak tanımlanıyor. Covid-19 virüsünün semptomları ve ciddiyetinin ise kişiden kişiye bağlı olduğunu iletiyor. Semptomların kimileri için hafif, kimileri için şiddetli olabileceğinin altını çiziyor.

Dikkat edilmesi gereken gereken genel belirtilerden bazıları ise; ateş, boğaz ağrısı, boğazda kaşıntı, öksürük ve soğuk algınlığı, cilt tahrişi ve renk değişikliği ve gastrointestinal rahatsızlıktır.

Şiddetli hastalıkların bazı belirtilerinde ise kalp rahatsızlığı görülmesi, çarpıntı oluşumu ve bazen virüsün ciddi sinir hastalıklarına da neden olabileceği yapılan araştırmalar kapsamında belirtiliyor.

Yeni Varyantlara Hazır Olmalıyız!

omicron-hakkinda

Dr Vinod, endemik koronavirüslerin yeni varyantları doğal olarak geliştikçe, bağışıklık sisteminin onlarla savaşmaya daha erken başladığını söyledi.

Sözlerine ise; aşağıdaki açıklamalarla devam etti:

"Virüs bir bakıma kendinin de düşmanı; çünkü bize her bulaştığında bağışıklığımızı güçlendiriyor aslında. Geçmişteki araştırmalar, kısmi bağışıklığın, koronavirüsler sistemlerine başarılı bir şekilde girse bile insanları ciddi şekilde hastalanmaktan alıkoyabileceğini açıkça ortaya koyuyor."

"Uzun vadede, aynı şeyin mevcut Omicron türü de dahil olmak üzere yeni koronavirüs için de geçerli olması muhtemel. Şimdiye kadar, yüksek düzeyde antikor üretimini teşvik eden şu anda izin verilen aşılar, en ilgili varyantlara karşı etkili görünüyor.”

Tüm bunlara ek olarak Dr Vinod, mevcut aşıların tek başına bulaşmayı durdurmak için yetersiz olduğunu ve bu nedenle aşı kapsamına bakılmaksızın halk sağlığı ve sosyal önlemler kaldırıldığında vakalarda artış beklenmesi gerektiğini söyledi.

Günlük Covid-19 vakalarındaki düşüşün daha az kişinin test yaptırıp bildirimde bulunmasına bağlanabileceğini, ancak mümkün olan her durumda güvenlik ve önlem alma konusunda kişilerin gerekli özeni göstermesi ve sorumluluk alması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: World Health Organisation

Paylaş Abi:

Browski

Browski

Ben Browski. Bitkimi sularım, çayımı koyarım, yazarım, geçerim köşeme açarım bir Rock'n'Roll, okurum kitabımı. Emekli adamım ben, yormayın beni.

Yorumlar

wave
  • Semra Gün

    Semra Gün

    09 Nisan 2022 18:47

    Bu Covid 19 belasından ne zaman kurtulacağız? Artık bıktık yahu

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Köpeklerde Panik Atak

Panik atak (anksiyete) insanlarda olduğu gibi tüm canlı türlerini etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Bizler gibi köpekler de belirli durumlarda panik atak geçirebilirler. …

Abdominoplasti (Karın Germe) Nedir? Nasıl Yapılır?

Abdominoplasti veya karın germe, mevcut en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Operasyon, fazla yağ ve deriyi alarak karın konturunu iyileştirmek …

Meme Büyütme 2022 Trendleri

Meme büyütme, memelerinizi büyütmenin bir yoludur. Bunu yapmanın en popüler yolu, salin veya silikon implantları kullanmaktır. Cerrahlar tarafından yapılan ve …

Op. Dr. Hüseyin Akyol - Obezite ve Metabolik Cerrahi Nedir?

Op. Dr. Hüseyin Akyol Kimdir? 1973 Adapazarı doğumluyum. 1998 de uludağ tıp fakultesinden mezun oldum. 2004 yılında genel cerrahi uzmanı …

Köpeklerde Görülen 5 Nadir Hastalık

Bir köpek sahibiyseniz, muhtemelen parvo ve kennel cough gibi köpek hastalıkları konusunda bilgilisinizdir veya en azından duymuşsunuzdur. Köpek dostlarımızın bu yaygın …

Yaşlanma Karşıtı Teknolojilere Merhaba

Yaşlanma karşıtı teknolojiler için dünyanın öne çıkan zenginleri, yaşlanmanın yavaşlatılabilen, durdurulabilen ve hatta tersine çevrilebilen bir hastalık olduğuna inanıyor ve …

Aradığın şey nedir abi?