Dikkat: Maymun Çiçeği (Monkeypox) Virüsü Alarm Veriyor!

Maymun çiçeği virüsü Afrika'nın vahşi bölgelerine özgü nadir bir hastalık olan ve 1958'de ilk olarak araştırma için tutulan maymun kolonilerinde çiçek benzeri bir hastalığın iki salgını meydana geldiğinde keşfedildi, bu nedenle 'maymun çiçeği' adı verildi.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Maymun Çiçeği (Monkeypox) Virüsü Nedir?

Maymun çiçeği virüsü nedir

Maymun çiçeği virüsü Afrika'nın vahşi bölgelerine özgü nadir bir hastalık olan ve 1958'de ilk olarak araştırma için tutulan maymun kolonilerinde çiçek benzeri bir hastalığın iki salgını meydana geldiğinde keşfedildi, bu nedenle 'maymun çiçeği' adı verildi. Kongo'da keşfedilen (ilk insan vakasının 1970'de kaydedildiği) maymun çiçeği "uzun süredir bilinen, en iyi bilineni çiçek hastalığı olan çok geniş bir virüs ailesine [Orthopoxvirus] girer.

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır?

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Jaime Nina, geçen ay tespit edildiği üç Avrupa ülkesinde hastalığın esas olarak eşcinsel ilişkileri olan erkekler arasında teşhis edilmesine rağmen, bunun cinsel tercihlerle ilgili bir hastalık olmadığını açıklıyor. 

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır

Zoonotik bir virüs olarak, "bulaşma, enfekte bir hayvanla (genellikle kemirgenler veya maymunlar) doğrudan temas yoluyla veya enfekte bir hayvanla temas etmiş kişilerle doğrudan temas yoluyla gerçekleşir" diyen uzman, bunun bilinen vakalar olduğunu vurguluyor.

Maymun Çiçeği Virüsü Cinsel Yolla Bulaşır mı?

Bulaşmalar, esas olarak "doğrudan cilt teması" yoluyla, enfekte kişilerden veya vücut sıvılarından kaynaklanan yaralanmalar yoluyla meydana geldiğini açıklıyor. Bu nedenle cinsel temas yoluyla yayılabilir, ancak bunun nedeni cinsel tercihler değil. Cinsel yolla bulaşma yolu klasik olarak tanımlanmıştır. Ancak tek neden değildir.

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Anlaşılır?

Maymun çiçeği semptomları çiçek hastalığı semptomlarına benzer ancak onlardan daha hafiftir. Monkeypox ateş, baş ağrısı, kas ağrıları ve yorgunlukla başlar. Çiçek hastalığı ve maymun çiçeği semptomları arasındaki temel fark, maymun çiçeğinin lenf düğümlerinin şişmesine (lenfadenopati) neden olurken çiçek hastalığının olmamasıdır. Maymun çiçeği için kuluçka süresi (enfeksiyondan semptomlara kadar geçen süre) genellikle 7-14 gündür ancak 5−21 gün arasında değişebilir.

Maymun çiçeği virüsü nasıl anlaşılır

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nelerdir?

  • Ateş
  • Baş ağrısı
  • Kas ağrıları
  • Sırt ağrısı
  • Şişmiş lenf düğümleri
  • Titreme
  • Halsizlik

Ateşin ortaya çıkmasından 1 ila 3 gün sonra (bazen daha uzun) hastada, genellikle yüzde başlayan ve vücudun diğer bölgelerine yayılan bir kızarıklık gelişir.

Maymun Çiçeği Virüsü Ölümcül müdür?

Hastalık tipik olarak 2-4 hafta sürer. Afrika'da, maymun çiçeği hastalığına yakalanan her 10 kişiden 1'inde ölüme neden olduğu gösterilmiştir.

İlgili İçerik: Bunya Virüs Nedir?

Kaynak

Paylaş Abi:

Aria

Aria

Herkese merhaba, ben Aria. Sıkı bir korku filmi seyircisi, pati kuvvetleri başkanı ve dakikaların amiriyim! Zaman önemli, haydi ben kaçtım.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Meme kanseri belirtileri nelerdir?

Meme kanserinin erken belirtileri ve bulguları tipik olarak tanınmaz; bu nedenle tarama mamografisi kanserleri çok erken bir aşamada tespit etmek …

Köpeklerde Görülen 5 Nadir Hastalık

Bir köpek sahibiyseniz, muhtemelen parvo ve kennel cough gibi köpek hastalıkları konusunda bilgilisinizdir veya en azından duymuşsunuzdur. Köpek dostlarımızın bu yaygın …

Renfield (Vampirlik) Sendromu nedir?

Karşınızda Renfield Sendromu! Daha önce hiç duymadıysanız, endişelenmeyin. Yalnız değilsiniz... Vampirlerin her zaman efsane olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bilimsel literatürü biraz …

Diş Sıkmaya Karşı: Masseter Botoks

Masseter Botox enjeksiyonları, çeneşekillendirme ve inceltme ayrıca diş sıkma ve gıcırdatma sorunu yaşayan hastalar için ameliyatsız bir çözüm sunar. Tedavi …

Yalnızken Mutlu Olmanız İçin 8 İpucu

Yalnızken Mutlu Olma Kılavuzu Bazı insanlar doğal olarak yalnız mutludur. Ancak diğerleri için yalnız olmak bir meydan okumadır. İkinci gruba …

Sivrisinek Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sivrisinek Kaşıntısına Karşı Evde Uygulayabileceğiniz 10 Yöntem Sivrisinek ısırıkları, sıcak havaların en ayırt edici özelliğidir. Çoğu sivrisinek ısırığı zararsızdır, ancak …

Aradığın şey nedir abi?