Dikkat: Maymun Çiçeği (Monkeypox) Virüsü Alarm Veriyor!

Maymun çiçeği virüsü Afrika'nın vahşi bölgelerine özgü nadir bir hastalık olan ve 1958'de ilk olarak araştırma için tutulan maymun kolonilerinde çiçek benzeri bir hastalığın iki salgını meydana geldiğinde keşfedildi, bu nedenle 'maymun çiçeği' adı verildi.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Maymun Çiçeği (Monkeypox) Virüsü Nedir?

Maymun çiçeği virüsü nedir

Maymun çiçeği virüsü Afrika'nın vahşi bölgelerine özgü nadir bir hastalık olan ve 1958'de ilk olarak araştırma için tutulan maymun kolonilerinde çiçek benzeri bir hastalığın iki salgını meydana geldiğinde keşfedildi, bu nedenle 'maymun çiçeği' adı verildi. Kongo'da keşfedilen (ilk insan vakasının 1970'de kaydedildiği) maymun çiçeği "uzun süredir bilinen, en iyi bilineni çiçek hastalığı olan çok geniş bir virüs ailesine [Orthopoxvirus] girer.

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır?

Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Jaime Nina, geçen ay tespit edildiği üç Avrupa ülkesinde hastalığın esas olarak eşcinsel ilişkileri olan erkekler arasında teşhis edilmesine rağmen, bunun cinsel tercihlerle ilgili bir hastalık olmadığını açıklıyor. 

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Bulaşır

Zoonotik bir virüs olarak, "bulaşma, enfekte bir hayvanla (genellikle kemirgenler veya maymunlar) doğrudan temas yoluyla veya enfekte bir hayvanla temas etmiş kişilerle doğrudan temas yoluyla gerçekleşir" diyen uzman, bunun bilinen vakalar olduğunu vurguluyor.

Maymun Çiçeği Virüsü Cinsel Yolla Bulaşır mı?

Bulaşmalar, esas olarak "doğrudan cilt teması" yoluyla, enfekte kişilerden veya vücut sıvılarından kaynaklanan yaralanmalar yoluyla meydana geldiğini açıklıyor. Bu nedenle cinsel temas yoluyla yayılabilir, ancak bunun nedeni cinsel tercihler değil. Cinsel yolla bulaşma yolu klasik olarak tanımlanmıştır. Ancak tek neden değildir.

Maymun Çiçeği Virüsü Nasıl Anlaşılır?

Maymun çiçeği semptomları çiçek hastalığı semptomlarına benzer ancak onlardan daha hafiftir. Monkeypox ateş, baş ağrısı, kas ağrıları ve yorgunlukla başlar. Çiçek hastalığı ve maymun çiçeği semptomları arasındaki temel fark, maymun çiçeğinin lenf düğümlerinin şişmesine (lenfadenopati) neden olurken çiçek hastalığının olmamasıdır. Maymun çiçeği için kuluçka süresi (enfeksiyondan semptomlara kadar geçen süre) genellikle 7-14 gündür ancak 5−21 gün arasında değişebilir.

Maymun çiçeği virüsü nasıl anlaşılır

Maymun Çiçeği Virüsü Belirtileri Nelerdir?

  • Ateş
  • Baş ağrısı
  • Kas ağrıları
  • Sırt ağrısı
  • Şişmiş lenf düğümleri
  • Titreme
  • Halsizlik

Ateşin ortaya çıkmasından 1 ila 3 gün sonra (bazen daha uzun) hastada, genellikle yüzde başlayan ve vücudun diğer bölgelerine yayılan bir kızarıklık gelişir.

Maymun Çiçeği Virüsü Ölümcül müdür?

Hastalık tipik olarak 2-4 hafta sürer. Afrika'da, maymun çiçeği hastalığına yakalanan her 10 kişiden 1'inde ölüme neden olduğu gösterilmiştir.

İlgili İçerik: Bunya Virüs Nedir?

Kaynak

Paylaş Abi:

Aria

Aria

Herkese merhaba, ben Aria. Sıkı bir korku filmi seyircisi, pati kuvvetleri başkanı ve dakikaların amiriyim! Zaman önemli, haydi ben kaçtım.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Perinatoloji Nedir?

Perinatoloji nedir? Perinatoloji, risk faktörleri olan ve gebelik planlaması yapan anne adayları ile gebelik sürecinde ve perinatal dönem dediğimiz doğum …

Meme kanseri belirtileri nelerdir?

Meme kanserinin erken belirtileri ve bulguları tipik olarak tanınmaz; bu nedenle tarama mamografisi kanserleri çok erken bir aşamada tespit etmek …

Sivrisinek Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sivrisinek Kaşıntısına Karşı Evde Uygulayabileceğiniz 10 Yöntem Sivrisinek ısırıkları, sıcak havaların en ayırt edici özelliğidir. Çoğu sivrisinek ısırığı zararsızdır, ancak …

Meme Büyütme 2022 Trendleri

Meme büyütme, memelerinizi büyütmenin bir yoludur. Bunu yapmanın en popüler yolu, salin veya silikon implantları kullanmaktır. Cerrahlar tarafından yapılan ve …

Afazi Nedir? (Bruce Willis’in Hastalığı)

Afazi, beynin iletişim ve anlandırma mekanizmasını kontrol eden bölgesindeki hasarın neden olduğu bir dil bozukluğudur. Kişinin etkili bir şekilde iletişim …

Ölümü Tersine Çevirebilmek Artık Mümkün Mü?

Ölümü tersine çevirebilmek bir bilimkurgu ya da fantezi romanından fırlamış gibi görünebilir. Ancak bilim adamları bunu bir çift ölü gözle …

Aradığın şey nedir abi?