Dr. Önder Kanat ile Mezoterapi, Ozonterapi ve Estetik

Mezoterapi, Ozonterapi ve Medikal Estetik tedavileri neleri kapsar? Kimlere uygulanır? Faydaları nelerdir? Çok daha fazlasını Dr. Önder Kanat sizler için yanıtladı.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Nedirabi sağlık kategorimizin bugünkü konuğu Mezoterapi, Ozonterapi ve Medikal Estetik Tedavileri konusunda Türkiye'nin öncü medikal estetik hekimleri arasında yer alan Dr. Önder Kanat oldu.

MediMezo Ozonterapi ve Mezoterapi Merkezi kurucusu Dr. Önder Kanat'a bize zaman ayırdığı için teşekkür ediyor, hızlıca merak ettiklerimizi sormak üzere röportajımıza geçiyoruz.

Dilerseniz, içeriğimizi okurken "Solomun - Late Night" size bir süre eşlik edebilir.

Dr. Önder Kanat kimdir?

dr-önder-kanat-kimdir

Aria: "Merhaba Önder bey, öncelikle röportaj için çok teşekkürler. Bugün size sormak istediğimiz birçok soru var; ancak öncesinde bize kendinizden bahseder misiniz?"

Dr. Önder Kanat: Merhaba Aria! Ne demek, rica ederim. 1970 yılında Kahramanmaraş’ta doğdum. İlk-Orta ve lise eğitimimi Karabük’te tamamladıktan sonra yüksek öğretimime Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA)’nde devam ettim.

1995 yılında Tabip Teğmen rütbesiyle mezun olduktan sonra sırasıyla Bingöl, KKTC, Balıkesir, Lüleburgaz, Azerbaycan, İstanbul ve tekrar KKTC’deki çeşitli askeri sağlık tesislerinde görev yaptım. 2018 yılında Kıdemli Albay rütbesi ile emekli oldum.

Halen kendi muayenehanemde, 2010 yılından itibaren eğitimlerini ve sertifikasyon programlarını tamamladığım Mezoterapi-Ozonterapi-Medikal Estetik alanlarında hizmet veriyorum.

Mezoterapi nedir? Kimlere uygulanır?

mezoterapi-nedir

Mezoterapi, bir Geleneksel Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Uygulamasıdır. Kelime anlamı olarak cildin orta tabakası olan ”Mezodermin tedavi edilmesi” diyebiliriz. Ancak zaman içinde cildin tedavi ihtiyaçlarının artması ile tedavi protokollerini gelişmiş ve çeşitlenmiştir. Bu kapsamda tüm deri katmanları ve saç gibi deri ekleri de Mezoterapi ile tedavi edilebilmeye başlanmıştır.

Mezoterapinin temel felsefesi; öncelikle cilt ve saçta eksilen yapı taşlarını yerine koymak (hyaluronik asit, kollajen, elastin vs.) veya vücut tarafından üretilmesini sağlamak, daha sonra da bu temel yapı taşlarının birçok faktöre (zaman, beslenme alışkanlıkları, hormonal faktörler, genetik faktörler, çevresel faktörler vs) bağlı olarak oluşan kaybını azaltarak cilt ve saç sağlığını korumaktır.

Ozonterapi nedir? Faydaları nelerdir?

ozonterapi-nedir

Ozonterapi; başta Rusya ve Almanya olmak üzere dünyada 150 yıldır, ülkemizde de 30 yıldır Sağlık Bakanlığı tarafından eğitim ve denetlemeleri yapılarak desteklenen ve uygulanmakta olan bir Tamamlayıcı Tıp Yöntemidir. 

Ozonterapi ile ilgili olarak bilinmesi gereken en önemli konu; Alternatif Tıp değil, Tamamlayıcı Tıp uygulamasıdır. Yani tek başına tedavi amaçlı olarak uygulamak yerine belirli hastalıkların tedavisinde, modern tıp tedavilerine ek olarak kullanıldığında çok daha etkilidir. 

Ozonun uygulandığı doza ve uygulama yöntemine göre insan vücudundaki etkileri farklıdır.

En önemli etkisi Oksijenasyondur. Kan oksijen düzeyinin artmasına yardımcı olur. Bir diğer etkisi Antienflamatuar potansiyeldir. Vücuttaki tamir mekanizmalarını destekler. Baskılayıcı özelliği ise özellikle bağışıklık sisteminin dengelenmesi ve normal çalışmasına katkı sağlar. 

Ozonterapide temel amaç kan oksijen seviyesini arttırmaktır. Çünkü Ozon molekülü 3 tane oksijen atomunun bir araya gelmesiyle oluşur ve O3 olarak bilinir. 

Ozonterapi kullanılma amacına göre farklı şekillerde uygulanır;

 • Major Ozonterapi; hasta kanının ozonize edilip damar yolundan tekrar hastaya uygulanması
 • Minör Ozonterapi; 2 cc hasta kanının ozonize edilip kas içi enjeksiyon ile tekrar hastaya uygulanması
 • Lokal Ozonterapi; Kas eklem içi doğrudan ozon enjeksiyonları
 • Yara Tedavisi; ozonize edilmiş pansuman materyallerinin doğrudan yaraya uygulanması,
 • Rektal ve Vajinal Ozonterapi; kronik mide-barsak sistemi ve kadın genital sistemi hastalıklarında destek tedavisi

Ozonterapide ozon genellikle vücuda doğrudan ozon olarak verilmez. Özellikle en etkin uygulama yöntemi olan Majör Ozonterapide; özel bir serum setine alınan 100 cc hasta kanı ozon ile muamele edildikten sonra oksijene dönüşür ve kandaki oksijen taşımakla görevli olan hemoglobin, oksijen ile yüklenir. Bu da tekrar hastaya uygulanır ve hastanın kan oksijen seviyesi arttırılmış olur.

Ozonterapi birçok hastalığın tedavisine destek amacıyla kullanılır. Ancak temel kullanım amaçları;

 • Genel iyilik hali; mental ve fiziksel performansı arttırma amaçlı,
 • Başta kas iskelet sistemi olmak üzere Kronik Hastalıkların tedavisine destek,
 • Allerjik Hastalıkların tedavisi,
 • Bağışıklık Sisteminin güçlendirilmesi 
 • Lokal Yara Tedavisi vs.

Doğru medikal estetik tedavisi nasıl olmalı?

medikal-estetik-tedavisi

Medikal Estetik Uygulamalarda ilk kural; yapılacak olan uygulama kişinin sağlığına zarar vermemesidir. Çünkü medikal estetik uygulamalar her ne kadar basit ve küçük işlemler gibi görünse de; uygulama alanı anatomik yapısı çok karmaşık, sinir ve damar yapısı çok yoğun olan yüzdür. Yapılacak her uygulama komplikasyon için bir risktir. Kesinlikle hafife alınmamalıdır. Bu nedenle kısaca estetik uygulamada dikkat edilmesi gereken hususları sıralayacak olursak;

 • Hekim tarafından, 
 • Sağlık kuruluşunda,
 • Doğru ürün ile (Kullanımına Sağlık Bakanlığı tarafından izin verilmiş ürün),
 • Yeteri kadar uygulanmalıdır.

Yapılacak olan uygulama mümkün olduğunca geçici veya gerektiğinde geri döndürülebilir olmalıdır. Zira komplikasyon riski her zaman vardır, gereğinde uygulama geri döndürülebilmelidir. Ayrıca insan yüzü çok dinamiktir; bugün çok uygun olan bir uygulama, bir süre sonra uygun olmayabilir. Bu nedenle yapılan uygulama ya zamanla ya da tıbbi müdahale ile geri döndürülebilir olmalıdır.

Estetik tedavilere erkeklerin ilgilisi nasıl?

erkeklerde-estetik-tedavi

Estetik Uygulamaların büyük bir kısmı, bir hastalığın tedavisi olmaktan ziyade “Kendini İyi Hissetmek” amaçlı yaptırılan işlemlerdir. Cinsiyet ayırımı olmaksızın herkesin iyi hissetmeye ihtiyacı olduğunu düşünürsek, erkeklerin de en az kadınlar kadar hakkı olduğu ortaya çıkar. Bu durum özellikle son 4-5 yıldır belirgin bir şekilde uygulamalarda da kendini göstermeye başladı.

Özellikle lazer epilasyon, medikal cilt temizliği ve botoks uygulamalarında belirgin artış mevcut. Kliniğimizde yapılan uygulamaların hemen hemen üçte birini erkek hastalara yapılan işlemler olduğunu söyleyebilirim.

Estetik tedavilerde nelere dikkat etmeliyiz?

estetikte-nelere-dikkat-etmeli

Estetik İşlem Uygulamaları; özellikle son yıllarda büyük bir hacim kazanmış, geniş bir kitle tarafından talep edilir olmuştur. Dolayısıyla da hizmeti talep eden kitle artarken, hizmet sunucularının da hem sayısı artmış, hem de kalitesi çeşitlilik göstermeye başlamıştır.

Estetik Uygulama yaptırmadan önce bilinmesi gereken ilk şey; bu işlemlerin çok ciddi cerrahi ve tıbbi uygulamalar olduğudur. Kesinlikle hafife alınmamalıdır. Eğer doğru şart ve vasıflarda yapılmazsa; küçük bir iyilik hali kazanmak için çıkılan yolda çok ciddi sağlık sorunları oluşabilir. Bu nedenle, bir estetik uygulama; öncelikle sağlığa zarar vermemelidir!

 • Bu nedenle bir estetik uygulama;
 • Uygun hastaya,
 • Yetkili bir HEKİM tarafından,
 • Klinik, hastane veya muayenehane gibi bir sağlık kuruluşunda,
 • İlgili kurumlarca kullanım izni verilmiş yasal bir ürün ile yapılmalıdır.

Burada birçok madde daha eklenebilir. Ancak ana başlıklar bunlardır. Konuyu biraz daha açarsak; uygulama çeşitliliği ve uygulama arz-talep miktarı çok arttığı için konu estetik uygulama talep edenlerin aleyhine olarak daha karmaşıktır. Hastanın suiistimaline ve kandırılmasına çok müsaittir. Bu nedenle dikkat edilmedi gereken ilk şey GÜVEN!

Bir işlemi yaptırmadan önce daha önce orada işlem yaptırmış gerçek kişilerden referans alınması önemlidir.

Daha sonra uygulama yapılacak yeri görmek, yapacak kişinin yetkinliğini bilmek ve yapılacak uygulama hakkında detaylı bilgi almak için ön muayene olunmalıdır.

Uygulanacak işlem ve uygulanacak ürün hakkında mutlaka marka vs. bilgisi alınmalıdır.

Uygulamaya karar verirken tek kriter fiyat olmamalıdır. Unutulmamalıdır ki; medikal estetik işlemler keyfi işlemlerdir ve kesinlikle ucuz değildir. Eğer bir uygulama hayatın doğal akışına ters bir şekilde çok ucuz ise biliniz ki sağlığınızı tehdit edecek bir faktör içermektedir. Ya uygulayıcı, ya uygulanan ürün, ya uygulama yapılan yer….

Sonuç olarak; medikal estetik uygulamalar çok ciddi tıbbi işlemlerdir, güzellik merkezi uygulamaları değildir. Sağlığa zarar verecek bir uygulama yaptırmaktansa  hiç yaptırmamak daha uygundur.

Aria: Değerli vaktinizi bizlere ayırdığınız için çok teşekkürler Önder bey. Son olarak size ulaşmak isteyenler nasıl ulaşabilir?

Dr. Önder Kanat: Rica ederim, ne demek. Kliniğimiz İstanbul/Bağdat Caddesinde. Ziyaretçilerimiz  medimezo.com üzerinden randevu formu doldurarak veya telefonla arayarak diledikleri zaman bize ulaşabilirler.

Paylaş Abi:

Aria

Aria

Herkese merhaba, ben Aria. Sıkı bir korku filmi seyircisi, pati kuvvetleri başkanı ve dakikaların amiriyim! Zaman önemli, haydi ben kaçtım.

Yorumlar

wave
 • Duygu Pekşen

  Duygu Pekşen

  10 Nisan 2022 01:35

  Tertemiz bir klinik, uzun süredir birçok konuda yanımda yer aldılar. Aile gibi hissedeceğiz bir yer. Kesinlikle tavsiye ederim. Önder beye ayrıca çok teşekkür ederim. İşlem sonrası takibi asla bırakmayan ve bilgi için istediğinizde ulaşabileceğiz bir doktor.

 • Fadik Ayaz

  Fadik Ayaz

  09 Nisan 2022 18:45

  Dr. Önder Kanat ile iyi ki tanışmışım, cildimde hamilelikte oluşan lekelerden kurtulmamı sağladı. Kendisine çok teşekkür ederim.

 • Sıla Günder

  Sıla Günder

  09 Nisan 2022 18:43

  Dr. Önder Kanat inanılmaz derecede muhteşem bir hekimdir. Röportajında da çok güzel anlatmış. İyi ki varsınız hocam

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Araştırmalara Göre Stres Sizi Sevimli Gösteriyor!

Nottingham Trent Üniversitesi ve Portsmouth Üniversitesi'nden bilim adamları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, stres belirtileri göstermek bizi daha sevimli …

Çocuklarda Obezite Nedir?

Obezite çocuk, yetişkin fark etmeksizin tüm yaş guruplarını tehdit etmektedir. Özellikle Covid-19 pandemisiyle birlikte hareket alanlarımızın kısıtlanması da dünya’da obezite …

Perinatoloji Nedir?

Perinatoloji nedir? Perinatoloji, risk faktörleri olan ve gebelik planlaması yapan anne adayları ile gebelik sürecinde ve perinatal dönem dediğimiz doğum …

Köpeklerde Görülen 5 Nadir Hastalık

Bir köpek sahibiyseniz, muhtemelen parvo ve kennel cough gibi köpek hastalıkları konusunda bilgilisinizdir veya en azından duymuşsunuzdur. Köpek dostlarımızın bu yaygın …

Yalnızken Mutlu Olmanız İçin 8 İpucu

Yalnızken Mutlu Olma Kılavuzu Bazı insanlar doğal olarak yalnız mutludur. Ancak diğerleri için yalnız olmak bir meydan okumadır. İkinci gruba …

Tüp Bebek Tedavisinde IMSI Yöntemi

IMSI yöntemiyle tüp bebek belkide bir çoğunuzun ilk defa duyduğu yeni bir terim. Tüp bebek tedavisinde en yüksek başarı oranını …

Aradığın şey nedir abi?