Yeni Araştırma: Günde Kaç Saat Uyumalıyız?

Günde kaç saat uyumamız gerektiği konusunda yapılan yeni araştırma, düşündüğünüz kadar uykuya ihtiyacımız olmadığını orta yaşlı veya daha büyükseniz, araştırmacılar, optimal uyku sürenizin, birçok kişinin yıllar boyunca zorladığı "standart" sekiz saat olmayabileceğini söylüyor.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Günde kaç saat uyumamız gerektiği konusunda yapılan yeni araştırma, düşündüğünüz kadar uykuya ihtiyacımız olmadığını orta yaşlı veya daha büyükseniz, araştırmacılar, optimal uyku sürenizin, birçok kişinin yıllar boyunca zorladığı "standart" sekiz saat olmayabileceğini söylüyor.

İdeal uyku süresi ne kadar olmalıdır?

İdeal uyku süresinin sekiz saatlik uykunun ideal olduğu fikriyle hayatınızı yaşadıysanız, bunu yeniden düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. Araştırmacılar artık orta yaşlı ve yaşlıların en uygun uyku süresini yedi saat kullanması gerektiğini söylüyor. Daha fazlası veya daha azı sizi daha düşük bilişsel performans ve zihinsel sağlıkla baş başa bırakabilir.

Araştırmacılar, Nisan ayı sonunda Nature Aging dergisinde konuyla ilgili bir çalışma yayınladılar. Araştırmada, araştırmacılar optimal uyku süresini ve bunun bizi nasıl etkilediğini derinlemesine araştırmak için 38-73 yaşları arasındaki yaklaşık 500.000 yetişkinin verilerini incelediler.

Günde kaç saat uyumalıyız

Araştırmacılar, katılımcılara zihinsel sağlıkları, refahları ve uyku düzenleri hakkında sorular sordu. Ayrıca bilişsel testlerde yaptılar.

Chin'deki Fudan Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi'nden araştırmacılar, verileri analiz ederken bazı şaşırtıcı sonuçlar buldular.

Görünüşe göre, hem yetersiz hem de aşırı uyku, bilişsel tepkilerin bozulmasına neden oldu. Bu, katılımcıların işlem hızı, hafızası, görsel dikkati ve hatta problem çözme becerilerini içeriyordu. Ayrıca yedi saatin en uygun uyku süresi olduğunu buldular.

İdeal Uyku Süresi Kişiye Göre Değişir mi?

Uykunun günün önemli bir parçası olduğu vücudunuzun kendini onarması ve günün hareketlerinden kurtulması için büyük bir şans olduğu zaten biliniyor. Yine de bu yeni verilerle, bir kişi için en uygun uyku süresini bulmanın düşündüğümüzden daha önemli olduğu görülüyor.

Verilere bakıldığında, araştırmacılar yedi saatin daha uzun veya daha az uyumaya kıyasla gelişmiş bilişsel performans sağladığını ve buna ek olarak, zihinsel sağlık için de iyi olduğunu buldular.

İdeal uyku süresi kişiden kişiye göre değişir mi

Katılımcılar, daha kısa veya daha uzun süre uyurken anksiyete ve depresyon belirtileri ve hatta genel olarak iyi olma hali yaşadıklarını bildirdiler.

Araştırmacılar, sorunlar ile optimal uyku süreniz arasındaki ilişkinin yavaş dalga uykusuyla bir ilgisi olabileceğini söylüyor. Genellikle "derin" uyku olarak adlandırılan yavaş dalga uykusu, uyku döngünüzün önemli bir parçasıdır.

Önceden, bu tür uykudaki kesintiler, anıları nasıl pekiştirdiğiniz ve hatta bir amiloid birikimi ile yakın bir bağlantı gösteriyordu. Bu kilit protein yanlış katlandığında, beyinde bunamaya benzer “dolaşmalara” neden olabildiği görüldü.

Genel olarak, orta yaşlı ve daha yaşlılar için en uygun uyku süresini öğrenmek, uykunun insan vücudunu nasıl etkilediğini daha iyi anlamak için bu araştırma büyük bir adımdır. 

İlgili İçerik: Günde Sadece 6 Saat Uyursanız Ne Olur?

Paylaş Abi:

Ragnathia

Ragnathia

Herkese merhaba, ben Ragnathia. Yazarım, çizerim, öncelikle teknolojiyi ardından yemeyi, içmeyi ve gezmeyi severim! 

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Dr. Önder Kanat ile Mezoterapi, Ozonterapi ve Estetik

Nedirabi sağlık kategorimizin bugünkü konuğu Mezoterapi, Ozonterapi ve Medikal Estetik Tedavileri konusunda Türkiye'nin öncü medikal estetik hekimleri arasında yer alan Dr. …

Abdominoplasti (Karın Germe) Nedir? Nasıl Yapılır?

Abdominoplasti veya karın germe, mevcut en çok yapılan estetik ameliyatlardan biridir. Operasyon, fazla yağ ve deriyi alarak karın konturunu iyileştirmek …

Ölümü Tersine Çevirebilmek Artık Mümkün Mü?

Ölümü tersine çevirebilmek bir bilimkurgu ya da fantezi romanından fırlamış gibi görünebilir. Ancak bilim adamları bunu bir çift ölü gözle …

Dikkat: Maymun Çiçeği (Monkeypox) Virüsü Alarm Veriyor!

Maymun Çiçeği (Monkeypox) Virüsü Nedir? Maymun çiçeği virüsü Afrika'nın vahşi bölgelerine özgü nadir bir hastalık olan ve 1958'de ilk olarak …

Ramazanda Kilo Vermenin 10 Yöntemi

Ramazan öğün sayısının azalması aynı zamanda fiziksel aktivitenin azalmasıyla birlikte kilo almaya en müsait dönemlerden biridir. Uzun süreli açlık metabolizma …

Sperm Bankası Nedir? Türkiye’de var mı?

Sperm bankacılığı, bir erkekten sperm örneğinin alınması ve daha sonra bu örneğin dondurularak hamileliğin sağlanması amacıyla saklanması işlemler sürecini kapsamaktadır. …

Aradığın şey nedir abi?