Dünyanın en ünlü 5 film festivali

Dünyanın en ünlü ve en çok talep gören 5 film festivalini sizler için inceledik. Karşınızda dünyanın en fazla ilgili gören 5 film festivali!

 • author Browski
 • Sanat
 • 21 Mart 2022
Kendimi Şanslı Hissediyorum

Film festivali veya film festivalleri, genellikle bir veya daha fazla salonda gösterilen uzun metrajlı filmlerin görüntülenmesi amacıyla yapılan organizasyonlardır. Günümüzde film festivallerine tüm halka açık film gösterimleri ekleyerek filmlerin tanıtımları da yapılır.

Festivallerde gösterilen filmlerin içeriği, festivalin odak noktasına bağlı olarak uluslararası filmler veya yerli film endüstrisi tarafından üretilen filmler olabilir. Bazen festival belirli bir film yapımcısına veya türe (örneğin, kara film) ya da konuya (örneğin, korku film festivalleri) odaklanarak şekillenebilir. Festivaller genelde yıllık olarak düzenlenir.

Gelin şimdi dünyanın en ünlü ve en çok talep gören 5 film festivalini sırayla inceleyelim.

1.Cannes Film Festivali

cannes-film-festivali

Cannes Film Festivali (Fransızca: Festival de Cannes), Fransa'nın güneyinde bulunan Cannes kentinde her yıl genellikle Mayıs ayında düzenlenen uluslararası film festivalidir. Festivale dünyanın her yanından ve her türden yeni filmler katılır.

Festivalin en prestijli ödülü Altın Palmiye'dir. Cannes Film Festivali, Avrupa'daki en önemli 3 film festivalinden biridir. Altın Palmiye için her yıl ortalama 20 film yarışır. 17 Mayıs 2022 Salı günü başlayacak olan Cannes Film Festivali 28 Mayıs Cumartesi gününe kadar devam edecek.

75. Cannes Film Festivali Yarışma Filmleri Listesi

 • Eo, Jerzy Skolimowski
 • Tchaïkovski’s Wife, Kirill Serebrennikov
 • Boy From Heaven, Tarik Saleh
 • Leila’s Brothers, Saeed Roustaee
 • Showing Up, Kelly Reichardt
 • Decision To Leave, Park Chan-Wook
 • Triangle Of Sadness, Ruben Östlund
 • RMN, Cristian Mungiu
 • Nostalgia, Mario Martone
 • Broker, Hirokazu Kore-eda 
 • Armageddon Time, James Gray
 • Close, Lukas Dhont
 • Frère Et Sœur, Arnaud Desplechin
 • Stars At Noon, Claire Denis
 • Tori And Lokita, Jean-Pierre ve Luc Dardenne
 • Crimes Of The Future, David Cronenberg
 • Les Amandiers, Valeria Bruni Tedeschi
 • Holy Spider, Ali Abbasi

2. Berlin Film Festivali

berlin-film-festivali-nedir

Berlin Uluslararası Film Festivali Berlinale olarak da bilinir. 1951 yılından beri düzenlenmektedir. Her yıl Şubat ayında gerçekleştirilir. Ödüller Altın ve Gümüş ayılardır. (Ayı Berlin şehrinin sembolüdür.)

3. Venedik Film Festivali

venedik-film-festivali-hakkında

Venedik Film Festivali, İtalya'nın Venedik kentinde düzenlenen ve dünyanın en eski film festivalidir. Festival, 1932 yılında başladı ve o tarihten bu yana her yıl ağustos sonu ya da eylül başında Venedik'teki Lido adasında gerçekleştirilmektedir.
Venedik Film Festivali, dünyanın en önemli film festivalleri arasında sayılır ve Venedik Bienali'nin bir parçasıdır.

4. Toronto Film Festivali

toronto-film-festivali-görseli

Toronto Uluslararası Film Festivali 1976'dan beri Toronto'da düzenlenen yarışmasız bir film festivalidir.
Uluslararası film festivallerinin yanında, Kanada'da filmlerle ilgili başka yatırımlar da gerçekleştiren TIFF Group tarafından düzenlenir.

Toronto Uluslararası Film Festivali, World Film Festival ve Los Angeles'taki AFI Fest ile birlikte Uluslararası Film Yapımcıları Federasyonu FIAPF'ın Kuzey Amerika'da tanıdığı üç festivalden biridir.

5. Antalya Film Festivali

antalya-film-festivali-türkiye

Antalya Altın Portakal Film Festivali, 1964 yılından bu yana Türkiye'nin Antalya ilinde düzenlenen film festivalidir. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından her yılın sonbahar mevsiminde Antalya genelindeki çeşitli mekanlarda gerçekleştirilmektedir.

Antalya Altın Portakal Film Festivali, Avrupa ve Asya'nın en köklü film festivallerinden biri, Türkiye'nin ise en eski ve uzun soluklu film festivalidir. Festival, 2005 yılından bu yana Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali adıyla gerçekleşmekte; festival programı içinde uluslararası yarışma bölümü de yer almaktadır.
 

Paylaş Abi:

Browski

Browski

Ben Browski. Bitkimi sularım, çayımı koyarım, yazarım, geçerim köşeme açarım bir Rock'n'Roll, okurum kitabımı. Emekli adamım ben, yormayın beni.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Fotoğraflarda zayıf görünmek için 7 hileli yöntem

Siz de benim gibi azıcık ama azıcık ağzınızın tadına düşkünseniz, ne yeseniz yarıyorsa o da olmazsa gaz varsa fotoğraflarda zayıf …

Dünyanın en tuhaf 5 sanat eseri

TDK'ye göre tuhaf kelimesi anlamı, "Acayip, şaşılacak, garip, güldürücü, gülünç, anlaşılmaz, şaşılan bir şey karşısında söylenen söz" olarak karşımıza çıkıyor. …

Oscar Adayı Türk Filmleri

Sinema tarihimiz boyunca oldukça başarılı yönetmenler ve filmler çıkarmayı başaran Türk Sineması Oscar’a bugüne kadar tam 8 Türk yönetmenin filmiyle …

İBB’nin İlk Sanat Müzesi Haliç Gazhane'de!

Küratörlüğünü Marcus Graf'ın üstlendiği, farklı kuşak, stil ve tekniklerden 85 sanatçının 92 eserini bir araya getiren sergi, İBB'nin İstanbul Sanat …

Kendinizi Çekici Göstermenin 10 Bilimsel Yolu

Nasıl Daha Çekici Görünebilirsiniz? Çoğu insan kendisini her zaman %100 çekici hissetmediğini kabul eder. En güzel ve başarılı insanların bile …

Türkiye'de çekilen ilk Türk filmi

Türkiye'de sinemanın geçmişi Osmanlı İmparatorluğu dönemlerine kadar uzanmaktadır. Başlangıç tarihi tam olarak bilinmese de Anadolu'ya sinemanın gelişinin II. Abdülhamit döneminde …

Aradığın şey nedir abi?