Arena virüs nedir?

Arena virüs nedir? Nasıl keşfedildi? Arena virüs türleri nelerdir? Detaylar için aşağı kaydırın.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Arenaviridae ailesindeki virüsler genellikle kemirgenler tarafından yayılır ve her bir virüs, virüsün doğal rezervuarı olarak hizmet eden bir veya birkaç yakından ilişkili kemirgen türüyle ilişkilidir.

Arenavirüsleri yayan kemirgen türleri, Avrupa, Asya, Afrika ve Amerika dahil olmak üzere dünyanın çoğu yerinde bulunur. Dünyanın bazı bölgelerinde, insanlarda arenavirüs enfeksiyonları nispeten yaygındır ve ciddi hastalıklara neden olabilir.

Arena virüs nasıl keşfedildi?

arena-virüs-nasıl-keşfedildi

Lenfositik koriomenenjit virüsü (LCMV), tanımlanan ilk arenavirüstür. 1933'te bir St. Louis ensefaliti salgını araştırması sırasında izole edildi. Salgının nedeni olmasa da LCMV'nin bakteriyel olmayan menenjit nedeni olduğu bulundu. O zamandan beri düzenli olarak yeni arenavirüsler keşfedildi.

Arena virüs nasıl bulaşır?

arena-virüs

Kemirgen konaklar kronik olarak bir arena virüsü ile enfekte olsalar da hastalanmış gibi görünmüyorlar. Enfeksiyonların çoğu yetişkin kemirgenler arasında çizikler ve ısırıklar yoluyla yayılır, ancak belirli arenavirüsler için virüs hamilelik sırasında anneden yavruya geçer. Arenavirüsler, enfekte kemirgen konakçıların idrar, tükürük veya dışkılarıyla çevreye yayılır. İnsanlar, temizlik sırasında olduğu gibi kemirgen idrarı, dışkıları veya yuvalama malzemeleri karıştırıldıktan sonra virüsü soluyarak enfekte olurlar.

İnsanlar ayrıca virüse dokunduktan sonra yüzlerine dokunarak, enfekte kemirgenlerin ısırıkları veya çizikleri yoluyla ve kontamine yiyecekleri yiyerek de enfekte olabilirler. Bazı durumlarda, arenavirüsler, gıda kaynağı olarak enfekte kemirgenleri tüketirken insanlara yayılabilir. 

Arena virüsten nasıl korunursunuz?

arena-virüsten-korunmak

Kişiden kişiye bulaşma, Chapare, Lassa, Machupo ve Lujo virüsleri gibi belirli arena virüsleriyle gerçekleşebilir. Bu tür bulaşma genellikle, enfekte kişilerin kan veya diğer vücut sıvılarıyla doğrudan temas olduğunda ortaya çıkar. Tıbbi ekipman gibi kontamine nesnelerle temas da bu virüslerin yayılmasıyla ilişkilidir. Hasta bir kişiye bakarken koruyucu giysi ve dezenfeksiyon prosedürlerinin kullanılması hastalığın daha fazla yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Arena virüs türleri nelerdir?

arena-virüs-türleri

Arenavirüsler, genetik farklılıklara ve virüslerin coğrafi olarak dağıldığı yerlere göre Yeni Dünya ve Eski Dünya virüsleri olmak üzere iki gruba ayrılır.

Yeni Dünya virüsleri Batı Yarımküre'de bulunur - Kuzey ve Güney Amerika. Bolivya'da bulunan şiddetli veya ölümcül bir hemorajik ateş olan Chapare virüsünün yanı sıra Venezuela'da bulunan Guanarito virüsünü içerir.

Eski Dünya virüsleri Doğu Yarımkürede - Afrika, Avrupa ve Asya'da görülür. İnsanlarda hafif ila şiddetli hastalığa neden olabilen lassa ateşi, Batı Afrika'da bulunur. Ölümcül bir hemorajik ateş olan Lujo, Güney Afrika'da bulunur.

Eski Dünya arena virüsü olarak sınıflandırılan LCMV, hem Batı hem de Doğu Yarımküre'de bulunan tek arena virüsüdür.

Ev sahibi hayvanlarda tanımlanmış bazı arenavirüsler, hem Yeni hem de Eski Dünya ‘da vardır, ancak henüz insan enfeksiyonu bildirilmemiştir.
 

Paylaş Abi:

Aria

Aria

Herkese merhaba, ben Aria. Sıkı bir korku filmi seyircisi, pati kuvvetleri başkanı ve dakikaların amiriyim! Zaman önemli, haydi ben kaçtım.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Todd (Alice Harikalar Diyarında) Sendromu nedir?

Öncelikle Todd sendromuna neden "Alice Harikalar Diyarında" sendromu deniyor, konuya oradan başlayalım. Todd sendromu veya diğer bir adı ile "Alice …

Laparoskopik Cerrahi Nedir?

Laparoskopik Cerrahi Nedir?  Laparoskopi, bir teleskopun (kamera) karın içine sokularak karın içi organlarının görüntülenmesi prensibine dayanan bir ameliyattır. Teknolojinin de …

Tüp Bebek Tedavisinde IMSI Yöntemi

IMSI yöntemiyle tüp bebek belkide bir çoğunuzun ilk defa duyduğu yeni bir terim. Tüp bebek tedavisinde en yüksek başarı oranını …

Meme İmplantı Hastalığı Belirtileri Nedir?

Meme implantı hastalığı kelimesini belkide ilk kez duyuyorsunuz. Meme implantlarının popülaritesi, FDA'nın silikon implantlar üzerindeki yasağını 2006'da kaldırmasından bu yana …

Renfield (Vampirlik) Sendromu nedir?

Karşınızda Renfield Sendromu! Daha önce hiç duymadıysanız, endişelenmeyin. Yalnız değilsiniz... Vampirlerin her zaman efsane olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bilimsel literatürü biraz …

2022 Estetik Trendleri

2022 yılının en popüler estetik uygulamalarını inceleyeceğimiz bu içerikte medikal estetikten cerrahi estetiğe birçok başlığı sizler için bir araya getirdik. …

Aradığın şey nedir abi?