Ölümü Tersine Çevirebilmek Artık Mümkün Mü?

Ölümü tersine çevirebilmek bir bilimkurgu ya da fantezi romanından fırlamış gibi görünebilir. Ancak bilim adamları bunu bir çift ölü gözle yapmayı başardılar. Organ bağışçılarından alınan gözler, çığır açan bir işlemle "hayata döndürüldü".

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Ölümü tersine çevirebilmek bir bilimkurgu ya da fantezi romanından fırlamış gibi görünebilir. Ancak bilim adamları bunu bir çift ölü gözle yapmayı başardılar. Organ bağışçılarından alınan gözler, çığır açan bir işlemle "hayata döndürüldü".

Bilim adamları bir çift göz kullanarak ölümü tersine çevirmeyi başardı!

ölümü tersine çevirebilmek artık mümkün mü

Tabii ki, bu deney şimdilik birini hayata döndürmek kadar mucizevi değil. Ancak bunun bilim için ilgi çekici bir adım olduğu göz ardı edilemez. Bilim adamları, retinadaki ışığa duyarlı nöron hücrelerinin ölümden beş saat sonra ışığa tepki verebildiğini bu deneyle kanıtlayabildiler.

Ek olarak, gözlerin ölümden sonra bile birbirleriyle iletişim kurabildiğini de kanıtlayabildiler. Bilim adamları, canlı deneklerin gözlerinin gönderdiği sinyallere benzeyen sinyaller gönderen gözleri kaydetti. Bu gelişme, diğerleriyle birlikte, ölümü gerçekten tersine çevirebilir miyiz? sorusunu gündeme getirdi.

Bilim adamları bu bulgularını Nature dergisinde yayınladılar. İçinde, araştırmacılar deneylerini detaylandırıyor. Esasen, hücrelerin farklı ışık türlerine tepki verdiğini keşfettiler. Önceki deneyler, Yale Üniversitesi'ndeki araştırmacıların 32 kafası kesilmiş domuzun beynini yeniden canlandırabildiğini göstermişti. Ancak, bu yeni çalışma bir adım daha ileri gitti.

B dalgaları geri yüklendi

İlk Kez B-dalgaları Geri Yüklendi!

Ölümü tersine çevirebilme fikri yeni değil. Yıllardır kurguda stilize edildi ve bilim adamları onlarca yıldır yaşlanmayı tersine çevirmenin yollarını arıyorlar. Ancak bu yeni araştırma ile bilim adamları ilk kez b-dalgalarını geri yükleyebildiler.

B-dalgaları Nedir?

B dalgaları, bilim adamlarının yaşayan beyinlerde ve hatta ölmekte olan bir kişinin beyninde kaydettiği yavaş, ritmik salınımlardır. Retina, merkezi sinir sistemimizin bir parçasıdır. Bu nedenle, retinadaki hücrelerin canlı bir gözde olduğu gibi birbirleriyle konuşmasını sağlamak büyük bir atılımdı. Bu nedenle bilim adamları bu sonucun göz deneylerinin hızını artırmaya yardımcı olabileceğinden umutlular.

Ölümsüzlük nedir abi

Şu anda primatlar üzerinde birçok göz deneyi yapılıyor. Ancak, bu gözlerdeki ölümü tersine çevirme sürecini büyütmeyi başarabilirlerse, bu deneyleri bunun yerine “canlı” donör gözlerde yapabilirler.

Araştırmacılar, bunun hastalıkları ve görme kaybını iyileştirmek için yeni tedavileri hızlandırabileceğine inanıyorlar. Ayrıca gözdeki nörodejeneratif hastalıkları anlamamızı da geliştirebilir.

Nihayetinde, ölümü tersine çevirebilmek muhtemelen hala çok uzakta. Ancak bu yeni deneylerle, yavaş yavaş kadranı biraz geri çevirmenin yollarını buluyoruz galiba! 

İlgili İçerik: Ölüm Anında Öldüğümüzün Farkında Mıyız?

Paylaş Abi:

Browski

Browski

Ben Browski. Bitkimi sularım, çayımı koyarım, yazarım, geçerim köşeme açarım bir Rock'n'Roll, okurum kitabımı. Emekli adamım ben, yormayın beni.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
2022 Estetik Trendleri

2022 yılının en popüler estetik uygulamalarını inceleyeceğimiz bu içerikte medikal estetikten cerrahi estetiğe birçok başlığı sizler için bir araya getirdik. …

213 Kilo Obezite Hastası Türkiye’de Ameliyat Oldu!

Türkiye Obezitede Avrupa’da 1’inci, Dünyada 4’üncü sırada! TBMM Obezite ile Mücadele Yöntemleri ve Önlemleri Komisyonu tarafından hazırlanan rapora göre, 2021’de …

Tüp Bebek Tedavisinde IMSI Yöntemi

IMSI yöntemiyle tüp bebek belkide bir çoğunuzun ilk defa duyduğu yeni bir terim. Tüp bebek tedavisinde en yüksek başarı oranını …

Renfield (Vampirlik) Sendromu nedir?

Karşınızda Renfield Sendromu! Daha önce hiç duymadıysanız, endişelenmeyin. Yalnız değilsiniz... Vampirlerin her zaman efsane olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bilimsel literatürü biraz …

Köpeklerde Panik Atak

Panik atak (anksiyete) insanlarda olduğu gibi tüm canlı türlerini etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Bizler gibi köpekler de belirli durumlarda panik atak geçirebilirler. …

Dr. Önder Kanat ile Mezoterapi, Ozonterapi ve Estetik

Nedirabi sağlık kategorimizin bugünkü konuğu Mezoterapi, Ozonterapi ve Medikal Estetik Tedavileri konusunda Türkiye'nin öncü medikal estetik hekimleri arasında yer alan Dr. …

Aradığın şey nedir abi?