Op. Dr. Hüseyin Akyol - Obezite ve Metabolik Cerrahi Nedir?

Obezite gelişmiş toplumlarda ki en önemli sağlık sorunların başında gelmektedir. Obezite yaşam kalitesini ve süresini olumsuz olarak etkileyen bir hastalıktır.
Obezite genel olarak vücuttaki yağ kütlesinin artmasına denmektedir. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18'i, kadınlarda ise %20-25'ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30'un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

op.dr.hüseyin akyol obezite cerrahı kimdir

Op. Dr. Hüseyin Akyol Kimdir?

1973 Adapazarı doğumluyum. 1998 de uludağ tıp fakultesinden mezun oldum. 2004 yılında genel cerrahi uzmanı oldum.  2007 yılından beri Bahçelievler Medical park hastanesinde çalışıyorum. 2015 yılında Altınbaş üniversitesi tıp fakültesinde doktor öğretim görevlisi olarak akademik kadroya geçtim. 2018 yılından beri tıp fakültesi dekan yardımcısı olarak görev almaktayım. İlgi alanlarım; obezite cerrahisi, onkolojik cerrahi ve proktoloji.

Obezite nedir? bir hastalık mıdır?

Obezite gelişmiş toplumlarda ki en önemli sağlık sorunların başında gelmektedir. Obezite yaşam kalitesini ve süresini olumsuz olarak etkileyen bir hastalıktır.
Obezite genel olarak vücuttaki yağ kütlesinin artmasına denmektedir. Yetişkin erkeklerde vücut ağırlığının %15-18'i, kadınlarda ise %20-25'ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30'un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.

Obezitenin sebepleri nelerdir?

Fiziksel aktivitenin azalması, yüksek kalorili besinlerin fazlaca tüketilmesi, hormonal bozukluklar, genetik sebepler.

Obezitenin yol açtığı sağlık sorunları nelerdir?

Kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, tip 2 diyabet, uyku apnesi, eklem hastalıkları, kanser riskinde artma v.b.

op.dr.hüseyin akyol metabolik cerrahi

Obezite sıklığı tüm dünyada artıyor neden?

Özellikle rafine ve hazır gıdaların tüketiminin artması ve gün içinde fiziksel aktivitenin azalmış olması.
Özellikle pandemi döneminde insanların eve kapanması fiziksel aktiviteyi azaltmış tüm dünyada obezitenin artmasına neden olmuştur.

Çocuklarda da obezite görüyor muyuz?

Çocuklarda obezite hızla artmaktadır. Obez ebeveynlerin çocuklarınında obez olma olasılığı yuzde 80 dir.
Çocuklarda obezite özellikle kalorisi yüksek gıdaların tüketilmesi ve tablet ve tv karşısında uzun süreler geçirerek fiziksel aktivitenin az olması ile ortaya çıkmaktadır.

Obezitenin tedavisine yaklaşım nasıl olmalıdır?

Hayat tarzının değiştirilmesi şarttır. Uygun sağlıklı besinlerle beslenilmeli ve fiziksel aktivite arttırılmalıdır.
Hayat tarzı değiştirilmeden yapılacak şok diyetler ile başarı şansı yoktur. Morbid obez dediğimiz grupta obezite cerrahisi ile hastalar fazla kilolarından kurtulabilmektedirler.

Obezite ve Metabolik Cerrahi Nedir? Hangi operasyonları kapsar?

Obezite cerrahisi kilo verdirmeyi hedefleyen ameliyatlardır. Metabolik cerrahi, özellikle Tip-2 diyabetin tedavisine yönelik olarak yapılan kilo kaybettirici tedaviler ve girişimler için kullanılmakta olan bir terimdir.
Bu ameliyatlar çok çeşitlidir? Üç gruba ayrılır.
- Kısıtlayıcı ameliyatlar, en yaygın bilinen tüp mide ameliyatı bu gruptadır.
- Emilimi azaltıcı ameliyatlar
- Kombine (hem kısıtlayıcı hem de emilimi azaltıcı) en yaygın bilineni gastrik bypass

Obezite ve metabolik cerrahi ile hangi hastalıklardan kurtulmak mümkün?

Halk arasında şeker ameliyatı olarak bilinen metabolik cerrahi aynı zamanda hipertansiyon, obezite, tip 2 diyabet ve yüksek kolesterol gibi hastalıkların da tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. 

op.dr.hüseyin akyol tüp mide cerrahı

Tüp Mide Ameliyatı nedir?

Günümüzde obezite cerrahisi yapılan ameliyatların yaklaşık yuzde 70 i tüp mide ameliyatıdır. Kısıtlayıcı yani kişinin gıda alımını azaltıcı bir yöntemdir. Tüp mide ameliyatında midenin yaklaşık yuzde 80 ni kesilip çıkarılıyor. Geride kalan mide adeta muz gibi ince uzun bir tüpe çevriliyor. Laparoskopik olarak yani kapalı ameliyat yöntemiyle uygulanıyor.
Midenin çıkarılan kısmında açlık hormonu adı verilen ghrelin hormonunun salgılandığı bölümde çıkartıldığından ameliyat sonrasında kişilerin iştahı azalmaktadır.

Kimler tüp mide ameliyatı için uygun adaylardır?

Vücut kitle indeksi 40 dan yüksek olan hastalar,
Vücut kitle indeksi 35-40 arasında olup hipertansiyon, tip 2 diyabeti olan, kolesterol yüksekliği, karaciğer yağlanması, uyku apnesi gibi yandaş sorunları olanlar.

Tüp mide ameliyatı ile ne zaman ve kadar kilo verilebilir?

Ortalama 1 yılda hastalar fazla kilolarının yuzde 60-70 ne verebilmektedir. Bu kişiden kişiye değişebilir. 

Tüp mide ameliyatı öncesi ve sonrası süreç nasıldır?

Tüp mide ameliyatı olmaya karar veren hastlarda ameliyat öncesi rutin kan testleri yapılmaktadır kardiyoloji göğüs hastalıkları anestezi psikiyatri ve endokrinoloji hekimi tarafından hasta değerlendirilmektedir ayrıca mide içinde var olan patolojileri ortaya koyabilmek için mide endoskopisi yapılarak hasta ameliyata hazırlanır.

Ameliyat laparoskopik olarak yani kapalı ameliyat şeklinde 4-5 küçük delikten yapılır ameliyat süresi ortalama 45 dakikadır ameliyat sonrası hasta iki gece hastanede kalmaktadır ameliyattan çıktıktan 6 saat sonra hasta su içmeye başlamakta ertesi gün sıvı gıda ile diyetine başlamaktadır. Ameliyattan sonraki ilk hafta boyunca sıvı diyet dönemi vardır hasta sadece sıvı gıdalar tüketir. İkinci haftada püre kıvamlı beslenmeye geçer. Üçüncü hafta itibari ile normal gıdalara başlanır.

op.dr.hüseyin akyol en iyi tüp mide cerrahı

Gastrik Bypass Nedir? 

Gastrik bypass ameliyatı 20 yıldan fazla bir zamandır obezite cerrahisinde uygulanmaktadır. Besin alımının kısıtlanmasını sağlayan ve bunun yanında bağırsak fonksiyonlarında değişikliğe neden olarak besin emilimini azaltan bir yöntemdir.

Kimler Gastrik Bypass ameliyatı için uygun adaylardır?

Bu cerrahi yöndem morbid obezite (40'tan büyük bir vücut kitle indeksi olarak tanımlanır) dışında tip 2 diyabet , hipertansiyon , uyku apnesi ve diğer komorbid durumları tedavi etmek için de kullanılmaktadır. Gastrik by-pass yöntemi sayesinde hastalarının uzun vadeli ölüm oranının %40'a varan oranda azaldığı gözlenmiştir.

Metabolik cerrahi ile insülünden kurtulmak mümkün mü?

Hastanın insülin rezervleri yeterli ise hastalar bu ameliyat sonrası insülin iğnesi kullanmaktan kurtulabilirler.

Ameliyat sonrası çok ağrı oluyor mu? Hastalar ne zaman normal hayatına dönebilir?

Ameliyat sonrası 1-2 gün ameliyata bağlı hafif ağrı olmaktadır. Hafif işlerde çalışanlar ameliyattan 1 hafta-10 gun sonra işe başlayabilir. Ağır işlerde çalışanlar 3-4 hafta sonra işe dönebilirler.

op.dr.hüseyin akyol en iyi obezite cerrahı kimdir

Paylaş Abi:

Aria

Aria

Herkese merhaba, ben Aria. Sıkı bir korku filmi seyircisi, pati kuvvetleri başkanı ve dakikaların amiriyim! Zaman önemli, haydi ben kaçtım.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Perinatoloji Nedir?

Perinatoloji nedir? Perinatoloji, risk faktörleri olan ve gebelik planlaması yapan anne adayları ile gebelik sürecinde ve perinatal dönem dediğimiz doğum …

Afazi Nedir? (Bruce Willis’in Hastalığı)

Afazi, beynin iletişim ve anlandırma mekanizmasını kontrol eden bölgesindeki hasarın neden olduğu bir dil bozukluğudur. Kişinin etkili bir şekilde iletişim …

Korkunç Parazit: Toksoplazma Nedir?

Toksoplazma araştırmacılar dünyadaki en bulaşıcı parazit olduğunu açıkladılar. Toxoplasma gondii, bilim adamlarının insanların yüzde 50'sine bulaşabileceğine inandıkları mikroskobik bir yaratıktır. …

Çocuklarda Obezite Nedir?

Obezite çocuk, yetişkin fark etmeksizin tüm yaş guruplarını tehdit etmektedir. Özellikle Covid-19 pandemisiyle birlikte hareket alanlarımızın kısıtlanması da dünya’da obezite …

Sperm Bankası Nedir? Türkiye’de var mı?

Sperm bankacılığı, bir erkekten sperm örneğinin alınması ve daha sonra bu örneğin dondurularak hamileliğin sağlanması amacıyla saklanması işlemler sürecini kapsamaktadır. …

Araştırmalara Göre Stres Sizi Sevimli Gösteriyor!

Nottingham Trent Üniversitesi ve Portsmouth Üniversitesi'nden bilim adamları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, stres belirtileri göstermek bizi daha sevimli …

Aradığın şey nedir abi?