Meme kanseri belirtileri nelerdir?

Meme kanseri belirtileri ve risk faktörlerleri nelerdir? Detaylar için aşağı kaydırın.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Meme kanserinin erken belirtileri ve bulguları tipik olarak tanınmaz; bu nedenle tarama mamografisi kanserleri çok erken bir aşamada tespit etmek için ilk adım olmalıdır. En yaygın semptom memede veya koltuk altında bir yumru veya kitledir.

Diğer olası semptomlar aşağıdakileri içerir:

  • Meme başı akıntısı veya kızarıklığı,
  • Göğüs derisi dokusunda kırışıklık veya çukurlaşma gibi değişiklikler (turuncu bir cilt gibi)
  • Koltuk altınızda veya köprücük kemiğinizde şişme, meme kanserinin o bölgedeki lenf bezlerine yayıldığı anlamına gelebilir ve memenin bir kısmının şişmesi.
  • Göğüs Ağrısı
  • Meme Asimetrisi

Meme kanseri risk faktörleri nelerdir?

meme-kanser-riskleri

Yaş: Yaşlandıkça meme kanseri olasılığı artar.

Aile öyküsü: Hastalığı olan akrabaları olan kadınlarda meme kanseri riski daha yüksektir. Hasta bir yakın akrabaya (kız kardeş, anne, kız) sahip olmak, bir kadının riskini iki katına çıkarır.

Kişisel öykü: Bir memede meme kanseri teşhisi olması, diğer memede kanser riskini veya orijinal memede ek kanser riskini artırır. Bazı iyi huylu (kanserli olmayan) meme rahatsızlıkları teşhisi konan kadınlarda meme kanseri riski daha yüksektir. Bunlar, meme hücrelerinin anormal çoğalmasının olduğu ancak kanserin gelişmediği bir durum olan atipik hiperplaziyi içerir.

Menstrüasyon: Adet döngüsüne daha genç yaşta (12'den önce) başlayan veya daha sonra (55'ten sonra) menopoza giren kadınlarda biraz daha yüksek risk vardır.

Meme dokusu: Yoğun meme dokusuna sahip kadınların (mamogram ile belgelendiği gibi) meme kanseri riski daha yüksektir.

Irk: Beyaz kadınların meme kanseri geliştirme riski daha yüksektir, ancak Afrikalı-Amerikalı kadınlar meme kanseri geliştirdiklerinde agresif olan daha fazla tümöre sahip olma eğilimindedir.

Fazla Kilo: Fazla kilolu veya obez olmak hem menopoz öncesi hem de menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri riskini farklı oranlarda artırmaktadır.

Alkol tüketimi: Meme kanseri riskini artırmaktadır ve bu durum kullanılan alkol miktarı ile orantılı görünmektedir. Alkol kullanımı ve meme kanseri üzerine araştırmayı inceleyen yakın tarihli bir meta-analiz, tüm alkol kullanım düzeylerinin meme kanseri riskinin artmasıyla ilişkili olduğu sonucuna varmıştır. Bu, hafif içmeyi bile içerir.

Bunların yanı sıra hiç çocuk sahibi olmamak veya ilk çocuğu 30 yaşından sonra doğurmak meme kanseri riskini artırıyor. Buna karşılık bir buçuk ila iki yıl emzirmek meme kanseri riskini biraz azaltabilen faktörler arasında yer alıyor.

Sağlık önemli, düzenli meme taramanızı yaptırmayı unutmayın!

Paylaş Abi:

Aria

Aria

Herkese merhaba, ben Aria. Sıkı bir korku filmi seyircisi, pati kuvvetleri başkanı ve dakikaların amiriyim! Zaman önemli, haydi ben kaçtım.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Todd (Alice Harikalar Diyarında) Sendromu nedir?

Öncelikle Todd sendromuna neden "Alice Harikalar Diyarında" sendromu deniyor, konuya oradan başlayalım. Todd sendromu veya diğer bir adı ile "Alice …

Çocuklarda Obezite Nedir?

Obezite çocuk, yetişkin fark etmeksizin tüm yaş guruplarını tehdit etmektedir. Özellikle Covid-19 pandemisiyle birlikte hareket alanlarımızın kısıtlanması da dünya’da obezite …

Günde sadece 6 saat uyursanız ne olur?

Uyku bir alışkanlıktır ve uyku süreleri kişiden kişiye farklılık gösterebilir; ancak yapılan araştırmalara göre her gece sadece altı saat uyuyorsanız, …

Sivrisinek Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sivrisinek Kaşıntısına Karşı Evde Uygulayabileceğiniz 10 Yöntem Sivrisinek ısırıkları, sıcak havaların en ayırt edici özelliğidir. Çoğu sivrisinek ısırığı zararsızdır, ancak …

Laparoskopik Cerrahi Nedir?

Laparoskopik Cerrahi Nedir?  Laparoskopi, bir teleskopun (kamera) karın içine sokularak karın içi organlarının görüntülenmesi prensibine dayanan bir ameliyattır. Teknolojinin de …

Sperm Bankası Nedir? Türkiye’de var mı?

Sperm bankacılığı, bir erkekten sperm örneğinin alınması ve daha sonra bu örneğin dondurularak hamileliğin sağlanması amacıyla saklanması işlemler sürecini kapsamaktadır. …

Aradığın şey nedir abi?