HPV Aşısı Nedir?

HPV nedir? Aşı ne zaman yapılmalı? Tedavi süreci nedir? Detaylar için sayfayı aşağı kaydırmanız yeterli.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

HPV aşısı, HPV enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayan veya virüsü daha önce kapmış bile olsanız yaşa bağlı olarak iki veya üç doz halinde uygulanan ve HPV enfeksiyonun genital siğillere ve bu siğillerin kansere yok açan türlerine karşı koruma sağlayan aşıdır.

Rahim ağzı kanserlerinin %80’ine yol açan 16 ve 18 tipindeki virüslere, Genital siğillerin %90’ına yol açan tip 6 ve 11’e ayrıca 31, 22, 45, 52, 58 tipi ve çeşitli (rahim, gırtlak, anüs, vulva, vajina, penis)kanserlere yol açan türlerine karşı koruma sağlar. 

HPV aşısı genellikle 3 doz olarak yapılır. 15 yaşından büyük bireylerde, ikinci doz ilk dozun iki ay sonrasında, üçüncü doz ise ikinci dozdan altı ay sonra yapılır. 15 yaşından küçük çocuklarda ise aşı, 6 ay arayla 2 doz olarak uygulanır. Aşının tüm dozlarının tamamlanması tam koruma sağlanması için gereklidir.

HPV Nedir?

hpv-nedir

HPV veya diğer ismi ile "human papilloma virüs" nezer tipteki virüs guruplarına verilen genel isimdir. HPV, sıklıkla cinsel yolla bulaşmakta olup 100’den fazla farklı türe sahiptir. Bu türlerin bazıları genital siğillere sebep olurken, bazıları da kansere yol açabilmektedir. Unutmamalıdır ki rahim ağzı kanseri vakalarının %99’unda HPV virüsüne rastlanmıştır.

HPV Hangi hastalıklara sebep olabilir?

HPV sebebi ile oluşabilecek hastalıklar kişiye özel durumlar ile değişkenlik gösterebilmektedir; ancak genel olarak aşağıdaki hastalık gruplarına sebep olabilmektedir.

  • Rahim ağzı kanseri
  • Rahim ağzı kanseri öncüsü hastalıklar (CIN1, CIN2, CIN3)
  • Dış genital bölge kanseri (vulva kanseri)
  • Ağızda siğiller
  • Anüs kanseri
  • Gırtlak kanseri ve ses tellerinde siğiller
  • Erkekte penis kanseri
  • Dış genital bölgede siğiller (warts)
  • Vajina kanseri

HPV nasıl anlaşılır?

hpv-nasıl-anlaşılır

HPV enfeksiyonları genel olarak çok fazla belirti vermezler bu nedenle düzenli muayene, kontrollerini ve pap smear testi yoluyla tespit edilir. Pap smear testi HPV’nin anlaşılmasında en güçlü silahtır. Pap smear testinde bölgeden alınan örnek analize gönderilir ve sonuca göre değerlendirme yapılır. Test sonucuna göre farklı testler de gerekebilir.

HPV nasıl bulaşır?

hpv-nasıl-bulaşır

HPV türleri %99 oranda cinsel yolla bulaşır. Ancak cinsel temasla da büyük oranda bulaşabileceğini de unutmamak gerekir. Bu nedenle çocuklara erken yaşta HPV aşısı yapılması oldukça büyük önem taşımaktadır. Her ne kadar HPV virüsünü kaptıktan sonra aşı yapılabilse de, virüsü almadan önce aşı yapılması büyük önem taşımaktadır.

HPV aşısı ücretli mi?

hpv-aşısı

HPV aşısının ulusal aşı programına alınıp ücretsiz olması yönünde açılan davaların henüz sonuçlanmadığını belirtmekte fayda var. Bu nedenle henüz maalesef SGK tarafından karşılanmamaktadır. HPV aşının maliyetlerini düşünce bir çok kadının bu aşıya ulaşamadığını belirtmekte fayda var. 

Dünya sağlık örgütü verilerine göre, her yıl 300.000 üzerinde kadın rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor. En kısa sürede Türkiye’de HPV aşısının ücretsiz olmasını umuyoruz.

Kaynak: National Cancer Institute
 

Paylaş Abi:

Aria

Aria

Herkese merhaba, ben Aria. Sıkı bir korku filmi seyircisi, pati kuvvetleri başkanı ve dakikaların amiriyim! Zaman önemli, haydi ben kaçtım.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Ölüm anında öldüğümüzün farkında mıyız?

Siyah pelerin, tırpan ve bir kurukafanın sırıtışı. Ölüme hoş geldiniz... Ölüm ile beraber aklımıza gelen ilk isim Azrail'dir. Azrail, batı …

Tüp Bebek Tedavisinde IMSI Yöntemi

IMSI yöntemiyle tüp bebek belkide bir çoğunuzun ilk defa duyduğu yeni bir terim. Tüp bebek tedavisinde en yüksek başarı oranını …

Diş Sıkmaya Karşı: Masseter Botoks

Masseter Botox enjeksiyonları, çeneşekillendirme ve inceltme ayrıca diş sıkma ve gıcırdatma sorunu yaşayan hastalar için ameliyatsız bir çözüm sunar. Tedavi …

2022 Estetik Trendleri

2022 yılının en popüler estetik uygulamalarını inceleyeceğimiz bu içerikte medikal estetikten cerrahi estetiğe birçok başlığı sizler için bir araya getirdik. …

Bunya virüs nedir?

Bunyavirales, tek sarmallı, küresel, zarflı RNA virüslerinin (eski adıyla Bunyaviridae ailesi) bir grubu olarak bilinmektedir. Viral hemorajik ateşlere neden olan …

Afazi Nedir? (Bruce Willis’in Hastalığı)

Afazi, beynin iletişim ve anlandırma mekanizmasını kontrol eden bölgesindeki hasarın neden olduğu bir dil bozukluğudur. Kişinin etkili bir şekilde iletişim …

Aradığın şey nedir abi?