Laparoskopik Cerrahi Nedir?

Laparoskopi, bir teleskopun (kamera) karın içine sokularak karın içi organlarının görüntülenmesi prensibine dayanan bir ameliyattır.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Laparoskopik Cerrahi Nedir? 

Laparoskopi, bir teleskopun (kamera) karın içine sokularak karın içi organlarının görüntülenmesi prensibine dayanan bir ameliyattır.

Teknolojinin de ilerlemesiyle gelişen laparoskopik cerrahi, günümüzde oldukça güvenli bir seçenektir. Karın boşluğundaki birçok ameliyat günümüzde laparoskopik olarak yapılabilir duruma gelmiştir.

Karın boşluğu içerisine bir iğne yardımı ile karbondioksit gazı verilerek şişirilir. Karbondioksit gazının en önemli özelliği çok hızlı bir şekilde emilerek vücut tarafından atılmasıdır. Göbek deliği hizasından karın içerisine, karın içerisini görüntülemek amacı ile kamera sistemi yerleştirilir. Karın duvarında 3-4 adet 5-15 mm genişliğinde delikler açılarak , karın boşluğuna cerrahi işlemin yapılmasında kullanılan aletler sokulur ve gerekli olan cerrahi işlem bu şekilde yapılır.

Laparoskopik Cerrahi nedir

Laparoskopik Cerrahinin Avantajları Nelerdir?

Ameliyatların uzun kesiler yapılmadan gerçekleştirilebilmesi çok daha az ameliyat izi ile sonuçlanmaktadır.

Laparoskopik ameliyatların birçok ameliyat çeşidi için başta kanama ve enfeksiyon olmak üzere daha az yan etkiye neden olduğunu ortaya koymuştur.

Ameliyat alanında daha az doku hasarının olması, daha kolay ve hızlı iyileşme sağlamaktadır.

Açık ameliyatlardan sonra oluşan ve birçok hastada yaşamının sonuna kadar sıkıntı yaratan karın içi yapışıklıklar laparoskopik ameliyatlardan sonra daha az görülmekte; buda yapışıklıklara bağlı ileride gelişebilecek barsak tıkanıklığı, hastanın ikincil başka bir hastalığa bağlı gerekebilecek laparoskopi şansını yitirmesini minimale indirmektedir.

Laparoskopik yöntemin en belirgin avantajlarından biri de ameliyat sonrası hastanın ağrısının daha az olması ve daha az ağrı kesiciye gereksinim duymasıdır.

Laparoskopik cerrahide hastanede kalış süresi de daha kısadır. Hastanın normal fiziksel aktivitesine kavuşması ve işine dönebilmesi de daha kolay ve hızlı olur.

İşe ve normal yaşantıya dönüş süresinin hızlanması (çoğu hasta 3-4 gün içinde normal yaşamlarına dönebilmektedir)

Laparoskopik Cerrahinin Komplikasyonları Nelerdir?

Laparoskopi bir cerrahi girişimdir ve her cerrahi girişimde olduğu gibi komplikasyonları vardır. Laparoskopinin komplikasyonları özellikle deneyimsiz ellerde daha fazla görülür. Komplikasyonlar teleskopun ve diğer cerrahi aletlerin yerleştirilmesi için kullanılan trokarların karın içine sokulması veya yapılan cerrahi müdahale sırasında olmaktadır. Teleskopun ve trokarların karın içine sokulması sırasında büyük damar ve daha önce karın ameliyatı geçirmiş olan kişilerde barsak yaralanmaları olabilir. Cerrahi müdahale esnasında ise barsak, mesane, üreter ve damar yaralanmaları görülebilir. Bu komplikasyonların bir kısmının tedavisinde karın açılarak müdahale yapmak gerekebilir. Laparoskopinin bir diğer komplikasyonu ise planlanan ameliyatın teknik imkânsızlıklar nedeni ile yapılamaması ve açık ameliyata dönülmesidir.

Laparoskopik Cerrahi İçin Hangi Hastalar Uygundur?

Maalesef her hastaya laparoskopik ameliyat yapılamamaktadır. Birden fazla karın ameliyatı geçirmiş hastalarda laparoskopik ameliyat yapılması, faydadan çok zarara neden olabilir. Benzer bir şekilde, bağırsak tıkanıklığında ve bazı hematolojik hastalıklarda (kan hastalıkları) laparoskopik ameliyat yapılması hastanın sağlığı açısından zararlı olabilir.

Laparoskopik cerrahi obezite

Laparoskopik Yöntemle Hangi Hastalıklar Tedavi Edilebilmektedir?

Laparoskopinin genel cerrahide kullanımı ilk olarak 1987 yılında safra kesesi ameliyatı ile başlamıştır. Günümüzde safra kesesi hastalıklarının ameliyatlarında, tüm dünyada, laparoskopi “altın standart”tır. Yani mecbur kalınmadıkça açık ameliyat yapılmamaktadır.

Bunun dışında apandisit, kasık fıtığı ve diğer karın fıtıkları, reflü hastalığı (GÖRH) ve hiatal herni(mide fıtığı), Kolon-rektum, mide, pankreas ve diğer karın içi kanserleri, dalak ameliyatları, Obezite (şişmanlık) cerrahisi laparoskopik olarak ameliyat edilebilir.

Single Port Laparoskopi Yöntemi(SİLS) Nedir?

Tek giriş laparoskopi (single port) yöntemi, cerrahi aletlerin karın duvarında yapılan tek bir kesiden karın içerisine sokulması ile gerçekleştiriliyor. Bu kesi zaten doğal bir iz olan göbek deliğinden yapıldığı için de ameliyat sonrasında gözle görülen hiçbir iz kalmıyor. Single Port laparoskopi ile avantajlar daha da artmaktadır. Karın bölgesinde yapılan kesi sayısının azalması ile hem ameliyat izi kalmamakta, hem de laparoskopinin diğer avantajları da artmaktadır. Böylece tek giriş laparoskopi sonrasında hastalar daha az ağrı duymakta, enfeksiyon, fıtık gibi komplikasyonlar daha az görülmekte ve hastaların normal yaşantılarına dönme süresi azalmaktadır.

Robotik cerrahi Nedir?

Yine küçük deliklerden girilen kamera ve aletlerle yapılmaktadır, fakat aletleri cerrah ve yardımcıları değil de robot kolları tutmaktadır. Cerrah ayrı yerde oturur ve 3 boyutlu ekranda izleyerek, bilgisayar oyunlarında kullanılan ”joystick” benzeri kollarla robotu kontrol eder. Laparoskopi ile yapılan tüm ameliyatlar robot ile de yapılabilmektedir, fakat çok pahalı olduğundan uygulama sınırlıdır. Birkaç ameliyat türü dışında geleneksel laparoskopiye üstünlüğü yoktur.

Paylaş Abi:

Aria

Aria

Herkese merhaba, ben Aria. Sıkı bir korku filmi seyircisi, pati kuvvetleri başkanı ve dakikaların amiriyim! Zaman önemli, haydi ben kaçtım.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Tüp Bebek Tedavisinde IMSI Yöntemi

IMSI yöntemiyle tüp bebek belkide bir çoğunuzun ilk defa duyduğu yeni bir terim. Tüp bebek tedavisinde en yüksek başarı oranını …

Köpeklerde Görülen 5 Nadir Hastalık

Bir köpek sahibiyseniz, muhtemelen parvo ve kennel cough gibi köpek hastalıkları konusunda bilgilisinizdir veya en azından duymuşsunuzdur. Köpek dostlarımızın bu yaygın …

Yalnızken Mutlu Olmanız İçin 8 İpucu

Yalnızken Mutlu Olma Kılavuzu Bazı insanlar doğal olarak yalnız mutludur. Ancak diğerleri için yalnız olmak bir meydan okumadır. İkinci gruba …

Araştırmalara Göre Stres Sizi Sevimli Gösteriyor!

Nottingham Trent Üniversitesi ve Portsmouth Üniversitesi'nden bilim adamları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, stres belirtileri göstermek bizi daha sevimli …

Sivrisinek Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sivrisinek Kaşıntısına Karşı Evde Uygulayabileceğiniz 10 Yöntem Sivrisinek ısırıkları, sıcak havaların en ayırt edici özelliğidir. Çoğu sivrisinek ısırığı zararsızdır, ancak …

Ölümü Tersine Çevirebilmek Artık Mümkün Mü?

Ölümü tersine çevirebilmek bir bilimkurgu ya da fantezi romanından fırlamış gibi görünebilir. Ancak bilim adamları bunu bir çift ölü gözle …

Aradığın şey nedir abi?