Köpeklerde Panik Atak

Köpeklerde panik atak süreci belirtileri nelerdir? Nasıl müdahele edilmeli ve bu süreç nasıl yönetilmeli? Sizler için inceledik.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Panik atak (anksiyete) insanlarda olduğu gibi tüm canlı türlerini etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Bizler gibi köpekler de belirli durumlarda panik atak geçirebilirler. Köpeklerde panik atak genellikle bir kaygı dönemi olarak bilinir. İnsanlardaki panik ataklara oldukça benzer belirtiler gösterir. Aşırı gürültü, aşırı sessizlik, yüksek enerjili hareketler veya farklı kaygılardan kaynaklanabilirler. Bu durumlar oluşturuğunda pati dostlarımız sallanabilir, titreyebilir, ağlama sesleri çıkarabilir, kap atışları artabilir ve bazılarında ise bu durum kaçma isteği oluşturabilir.

Dilerseniz, içeriğimizi okurken "Toy Story - Soundtrack - You've got a friend in me" size bir süre eşlik edebilir.

Nedenleri çok değişken olduğu için köpek panik bozukluklarının tedavisi zor olsa da, küçük dostlarınıza ihtiyaç duydukları anda yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok alternatif destek yöntemi bulunmaktadır. Öncelikle köpeklerde panik ataklara neyin sebep olduğu, hangi semptomlara dikkat edilmesi gerektiği ve onlara nasıl yardımcı olunacağı da dahil olmak üzere bilmeniz gerekenleri incelemek gerekiyor.

Gelin şimdi, köpeklerde panik atak sebepleri ve bu süreçte onlara nasıl destek olabileceğimizi birlikte inceleyelim.

Köpeklerde Panik Atak Sebepleri Nelerdir?

köpeklerde_panik_atak_sebepleri

Köpeklerde panik atak sebebi birçok konu ile ilişkilendirilebileceği için bu süreçte en belirleyici unsur sebep-sonuç ilişkisi analizidir. Şiddetli tüm reaksiyonlar köpeğinizde panik atağın temeli olabilir. Bir köpek, gök gürültülü fırtınalar benzeri yüksek sesler gibi tehdit edici bir şeylerden kaçamadığında panik atak ortaya çıkabilir. Benzer şekilde, ayrılık kaygısı olan köpekler, sahiplerinden ayrıldıklarını fark ettiklerinde panikleyebilirler ve yine köpeğinizde panik atak ortaya çıkabilir. Daha önce şiddete maruz kalmış köpeklerde şiddet anını hatırlatan benzeri bir ses veya ortam oluştuğunda da yine köpeğinizin panik atağı tetiklenebilir.

Bu süreci net bir şekilde tanımlamak; panik atak probleminin ortadan kaldırılması için atılması gereken ilk adımdır. Köpeğinizin davranışlarını iyi takip edin. Ne olduğunda nasıl tepki verdiğini veya hangi durumlarda panik atağının yükseldiğini netleştirin. Ardından bu süreçler yaşanırken dikkatini farklı alanlara çekmeye çalışın.

Örneğin; köpeğinizi severek onu bir oyuncağı ile oynamaya teşvik edin. Başlangıçta odağı için bir oyuncağa odaklanmak onun için zor olabilir. Bunu mama ödülü ile destekleyebilirsiniz; ancak unutmayın! Amacınız ona panik atak geçirdiğinde mama vermek değil; oyuncağı ile oynamaya yönlendirmek. Çünkü; aksi halde panik atak  geçirdiğinde mama alamadığında bu onun için çok daha büyük bir hayal kırıklığı olabilir.

Peki; köpeğinizde panik atak olup olmadığına nasıl karar verebilirsiniz? Aşağıda paylaştığımız panik atak belirtileri bu konuda size yardımcı olabilir. Gelin, incelemeye devam edelim.

Köpeklerde Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

köpeklerde-panik-atak-belirtileri

Köpeğinizin panik atak geçirdiğini veya sürekli bir panik atak rahatsızlığının olup olmadığını anlamanızı sağlayacak en önemli belirtileri sizler için aşağıda sıraladık;

 • Sıkıntılı sızlanma sesleri
 • Sebepsiz Havlama
 • Sallanma
 • Titreme
 • İrileşmiş gözbebekleri
 • Hızlı hızlı nefes alıp verme
 • Hareketsiz durma veya donma
 • Kaçmaya çalışma
 • Acı veya ağrıyı hissetmeme
 • Kalp atışlarının hızlanması
 • Kaçar şekilde koşma
 • Telaşlı davranışlar
 • Kesintisiz ağlama
 • Yemek yememe
 • Dikkat dağınıklığı
 • Vücut ısısında artış 

Panik atağı Olan Köpek Nasıl Rahatlatılır?

kopeklere-panik-atak-destegi

Evcil hayvanınızı yatıştırmanın ve rahatlatmanın yollarını keşfetmek hem pati dostunuz hem de sizin için olduça değerlidir. İlk olarak, en sevdikleri oyuncak veya battaniyeyle dikkatlerini dağıtmaya çalışın ve onların yanında olduğunuzu göstermek için ona hafifçe dokunun. Unutmayın; sizin varlığınız onun için en büyük güç!

Köpeğiniz panik halindeyse, sakin olmanız çok önemlidir. Sinirlenmeniz, bağırıp çağırmanız veya telaşlı davranışlarda bulunmanız onu sakinleştirmeyecek; aksine bu sürecin daha da uzmanasına sebep olacaktır.

Yapılması gereken ilk şey, korkularının kaynağını belirmek ve bu kaynaktan uzaklaştırmak için köpeğinize özel çözümler geliştirmektir. Fırtına örneğini vermek gerekirse; köpeğinizi daha sessiz bir alana götürün ve fırtına seslerini (örneğin radyo veya TV ile) maskelemeye çalışın.

Terkedildiği hissine kapıldıysa ve güvenmeye ihtiyacı varsa onu teselli edin, en sevdiği ödül veya oyunla dikkatini dağıtmaya çalışın. İsterse saklanmasına izin verin, mümkünse saklanabileceği bir yeri her zaman olsun (kulübe üstü kapalı yatak, çadır v.b). 

Köpeğinizi rahatlatmak önemli olsa da, endişelerini gidermek için bu alanda sertifikalı bir davranış bozuklukları uzmanından da destek alabileceğinizi unutmayın. Bu uzman tarafından köpeğinize özel olarak hazırlanmış eğitim programları da köpeğinizin daha az korkmasına yardımcı olabilir.

Tüm bunlarla beraber köpeğinizin yürüyüş ve egzersiz sürelerini uzun tutmak panik atak nöbetlerinin azalmasında faydalı olacaktır. Gün içerisinde yeteri kadar yoğunluğu ve yorgunluğu olan hayvanlar eve veya yaşam alanlarına geri döndüklerinde süreci dinlenerek geçireceği için panik atak nöbetleri kısmi olarak olsa da azalacaktır.

Panik atak nöbetleri en az düzeye inmeden yaşadığı ortamı değiştirmemek veya yaşadığı ortamda dışarıdan kaynaklanan değişiklilere mümkün olduğunca müsaade etmemeye çalışın. Örneğin günlük rutin evin ses düzeyi ne ise onu korumaya çalışın. Aniden kalabalık misafirlerin olduğu bir ev veya yüksek sesli müzikte panik atağının tetiklenmesine sebep olabilir. Bu nedenle bu zorlu süreçte küçük dostunuzun ruh halinin stabil olmasını sağlamak için yaşadığı ortamı da stabil tutmanın önemli olacaktır.

"Unutmayın panik atak, fobiler ve endişeler zamanla iyileşir ya da daha da kötüleşir, bu nedenle ne kadar erken müdahele eder ve panik atak ile mücadele ederseniz, başarı yolculuğunuz da o kadar kısa sürecektir!"

Paylaş Abi:

Ragnathia

Ragnathia

Herkese merhaba, ben Ragnathia. Yazarım, çizerim, öncelikle teknolojiyi ardından yemeyi, içmeyi ve gezmeyi severim! 

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Laparoskopik Cerrahi Nedir?

Laparoskopik Cerrahi Nedir?  Laparoskopi, bir teleskopun (kamera) karın içine sokularak karın içi organlarının görüntülenmesi prensibine dayanan bir ameliyattır. Teknolojinin de …

Sivrisinek Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sivrisinek Kaşıntısına Karşı Evde Uygulayabileceğiniz 10 Yöntem Sivrisinek ısırıkları, sıcak havaların en ayırt edici özelliğidir. Çoğu sivrisinek ısırığı zararsızdır, ancak …

Saç Ekimi Yazın Yaptırılır mı?

Yazın saç ekimi yapılıp, yapılmayacağı veya nelere dikkat edilmesi gerektiği saç ekimi yaptıran ve yaptıracak kişilerin en çok merak ettiği …

Ölüm anında öldüğümüzün farkında mıyız?

Siyah pelerin, tırpan ve bir kurukafanın sırıtışı. Ölüme hoş geldiniz... Ölüm ile beraber aklımıza gelen ilk isim Azrail'dir. Azrail, batı …

Todd (Alice Harikalar Diyarında) Sendromu nedir?

Öncelikle Todd sendromuna neden "Alice Harikalar Diyarında" sendromu deniyor, konuya oradan başlayalım. Todd sendromu veya diğer bir adı ile "Alice …

HPV Aşısı Nedir?

HPV aşısı, HPV enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayan veya virüsü daha önce kapmış bile olsanız yaşa bağlı olarak iki veya üç …

Aradığın şey nedir abi?