Renfield (Vampirlik) Sendromu nedir?

Renfield (Vampirlik) sendromu nedir? Kimlerde görülür? Belirtileri ve nedenleri nedir? Gelin, birlikte keşfedelim!

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Karşınızda Renfield Sendromu! Daha önce hiç duymadıysanız, endişelenmeyin. Yalnız değilsiniz... Vampirlerin her zaman efsane olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bilimsel literatürü biraz araştırmaya başlarsanız, emin olamadığınızı göreceksiniz.

Peki, karanlığın gölgesinde avlanan bu kan emicilerin hikayeleri merak edilmese Hollywood bu kadar çok film yapar mıydı sizce? “Nosferatu”dan “Alacakaranlık”a ve “Gerçek Kan”a kadar, vampirlere olan hayranlığımızın durumu açıkça ortada değil mi? Acaba zihnimizin bir yerlerinde bu hikayelerde gerçeklik payı olduğundan korkuyor olabilir miyiz?

Gelin Renfield Sendromu ile ilgili detayları birlikte inceleyelim.

Dilerseniz, içeriğimizi okurken "Vampire Weekend" size bir süre eşlik edebilir.

Renfield (Vampirlik) Sendromu Nedir?

vampirlik-sendromu

Renfield veya diğer adıyla "Vampirlik" sendromu, kişilerin kan içmekten psikolojik rahatlama duymasına sebep olan bir davranış bozukluğudur. Sendromun nedeni büyük ölçüde belirsiz olmasıyla beraber klinik tanı eksikliği resmi olarak tanınmamasıyla birleştiğinde, durum kapsamlı bir şekilde incelemeyi de zorlaştırıyor.

Sendromu gerçekten inceleyen ilk psikolog olan Richard Knoll, durumun çocukluk travmasından kaynaklandığına inanıyordu. Bugün birçok psikolog, bunun ya şizofreninin bir komplikasyonu ya da bir cinsel sapkınlık biçimi olduğuna inanıyor. Ancak durum ne olursa olsun günümüzde oldukça yaygın olmasa da dünyanın dört bir yanında görülebilen bir sendrom olarak karşımıza çıkıyor.

Renfield Sendromu Nedenleri

renfield-sendromu-nedir

Renfield sendromunun gelişiminde çocukluk çağı travmasının önemli bir rol oynadığına dair bazı kanıtlar var. Klinik vampirizmi olanlarla ilgili birkaç vaka çalışması, erken çocukluk döneminde sevilen birinin şiddetli bir şekilde ölümünü bildirmektedir. Ancak bu vakaların çok azında çocuk gerçekten ölüme tanık olmuştur. Genel olarak izledikleri bir film, hayal ettikleri bir düş veya psikolojik rahatsızlıkların bu sendromu tetikleme ihtimali bulunmaktadır. Bununla birlikte, bu bireyler ölümle ilgili birçok şeye, özellikle de kan ve cesetlere karşı bir hayranlık duyarlar.

Renfield sendromundan etkilenen ve kan takıntısının ötesinde gerçek şiddete ilerleyen denekler açık şizofreni belirtileri göstermiştir. Sanrılar klinik vampirizmde yaygın bir şekilde görülmektedir. Kurbanların duyarsızlaşması, genellikle düşüncelerin dağınıklığı şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu sendroma sahip kişiler, sembolik olarak düşünmekte zorlanırlar. Kendilerinin veya kurbanlarının gerçekten var olduğunu kanıtlamak için kan görmeye ihtiyaç duyarlar. Bu sendrom sürecinde "kan"ın rolü tamamen semboliktir diyebiliriz.

Renfield sendromunun cinsel bir yönü olduğu için, durumun bir cinsel sapma biçimi olarak sınıflandırılması da yapılmıştır. Bu sendroma sahip kişiler,kanın görüntüsü veya tadıyla cinsel uyarılma yaşarlar. Bu bireylerde tecavüz fantezileri gibi cinsel sadizm de son derece yaygındır. Nekrofili ve kendine zarar veren mastürbasyon Renfield hastalarında da sıklıkla gözlenir.

Renfield sendromunun popüler vampir kurgusunun sonucu olduğuna inanmak kolay olsa da, klinik vampirizm örnekleri bu türden önce gelir. Büyük ölçüde bu türün öncü romanı olarak kabul edilen Bram Stoker'ın Dracula'sının aslında sendromun kısa bir tanımını içeren psikolojik bir metinden etkilendiğine inanılıyor. 

Renfield sendromundan mustarip kişilerle vampirlere klinik bir takıntı geliştirmiş kişiler arasında açık farklar vardır. Her iki durum da kuruntularla kendini gösterebilirken, gerçek kan takıntısı bir Renfield özelliğidir. 

Renfeld Sendromu ve vampirlere yeni bir pencereden bakmak isterseniz 2023 yılında Nicolas Cage yeni tür bir vampir olarak karşınızda olacak. Nasıl mı? Tabi ki bir filmde!

Nicolas Cage’in Drakula mı? Yoksa Renfeld Sendromu mu? Olduğuna karar verebilmek için kısaca filmin konusuna bir göz atalım ve filmi izledikten sonra siz karar verin!

Renfield Nicolas Cage'in Drakulası

nicolas-cage-vampir-sinema

Başrolde Nicolas Cage'in yer aldığı Renfield,  Bram Stoker'ın Dracula hikayesinin oldukça benzersiz bir anlatımıyla yeniden sinemaya uyarlamasıdır. The Tomorrow War'dan Chris McKay tarafından yönetilen ve The Walking Dead yaratıcısı Robert Kirkman tarafından yazılan Renfield, orijinal 1931 Drakula filmi de dahil olmak üzere tüm zamanların en ikonik canavar filmlerinden bazılarını yaratan stüdyo olan Universal Pictures'da geliştiriliyor. 

Söylenenlere bakıldığında, Cage'in filmi karakterin hikayesini tipik bir Drakula uyarlamasından beklenenden tamamen farklı bir yöne götürecek. Renfield'ın Oyuncuları ve Karakterleri...

Paylaş Abi:

DailyDaisy

DailyDaisy

Herkese selam, ben DailyDaisy! Bir kedim var, bir de kuçum. Aslında daha çok çizerim ama yazasım geldi mi de durmak bilmem. 1 dakika, Ozzy ortalığı karıştırdı. Haydi ben kaçtım, bye \m/

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Saç Ekimi Yazın Yaptırılır mı?

Yazın saç ekimi yapılıp, yapılmayacağı veya nelere dikkat edilmesi gerektiği saç ekimi yaptıran ve yaptıracak kişilerin en çok merak ettiği …

213 Kilo Obezite Hastası Türkiye’de Ameliyat Oldu!

Türkiye Obezitede Avrupa’da 1’inci, Dünyada 4’üncü sırada! TBMM Obezite ile Mücadele Yöntemleri ve Önlemleri Komisyonu tarafından hazırlanan rapora göre, 2021’de …

Bunya virüs nedir?

Bunyavirales, tek sarmallı, küresel, zarflı RNA virüslerinin (eski adıyla Bunyaviridae ailesi) bir grubu olarak bilinmektedir. Viral hemorajik ateşlere neden olan …

Tüp Bebek Tedavisinde IMSI Yöntemi

IMSI yöntemiyle tüp bebek belkide bir çoğunuzun ilk defa duyduğu yeni bir terim. Tüp bebek tedavisinde en yüksek başarı oranını …

Köpeklerde Görülen 5 Nadir Hastalık

Bir köpek sahibiyseniz, muhtemelen parvo ve kennel cough gibi köpek hastalıkları konusunda bilgilisinizdir veya en azından duymuşsunuzdur. Köpek dostlarımızın bu yaygın …

Varikosel nedir?

Varikosel, erkeklerde testisleri koruyan cilt torbasında yer alan toplardamarların şişerek büyümesine verilen tıbbi isimdir. Bacaklarda görülen varislerle benzerlik gösteren Varikosel …

Aradığın şey nedir abi?