Korkunç Parazit: Toksoplazma Nedir?

Toksoplazma araştırmacılar dünyadaki en bulaşıcı parazit olduğunu açıkladılar. Toxoplasma gondii, bilim adamlarının insanların yüzde 50'sine bulaşabileceğine inandıkları mikroskobik bir yaratıktır.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Toksoplazma araştırmacılar dünyadaki en bulaşıcı parazit olduğunu açıkladılar. Toxoplasma gondii, bilim adamlarının insanların yüzde 50'sine bulaşabileceğine inandıkları mikroskobik bir yaratıktır. Bu parazit kolayca bulaşabilir ve bir kişiye bulaştıktan sonra ömür boyu taşınır.

Toksoplazma dünyadaki en bulaşıcı parazit olabilir!

Toksoplazma belirtileri nelerdir

Toxoplasma gondii onlarca yıldır var. Aslında, 1970'lerde yapılan araştırmalar, insanların yaklaşık yüzde 30'unda olası bir enfeksiyon oranını ortaya koydu. Şimdi ise araştırmalar, dünyadaki insanların yaklaşık yüzde 30 ila 50'sinin Toksoplazma ile enfete olduğunu tahmin ediyor.

Bu yüksek enfeksiyon oranı nedeniyle birçok kişi onun dünyadaki en bulaşıcı parazit olduğuna inanıyor. Ve öyle görünüyor ki, Avustralya genelinde enfeksiyonlar güngeçtikçe artıyor. Batı Avustralya'da toplum temelli yeni bir araştırma, insanların yüzde 66'sının Toksoplazma ile enfekte olduğunu buldu. Bu nüfusun büyük bir kısmı demek oluyor. Bu kadar kolay yayılıyor olması bu sayının her geçen gün artmasına sebep oluyor.

Toksoplazma Nasıl Yayılır?

Parazitler her şeyde bulunabilir. Bazen olası enfeksiyonların  nedeni yiyecekler bile olabilir. Bununla birlikte, dünyadaki en bulaşıcı parazitin yayılması en sık kedilere aittir.

Kediler, Toxoplasma'nın birincil konağıdır. Bu nedenle, parazitin yayılmasının en büyük nedenlerinden biridir. Kediler, yedikleri enfekte avlardan Toxoplasma yakalarlar. Bu, daha küçük kemirgenleri ve diğer küçük canlı türlerini içerebilir.

Toksoplazma Kedilerden Nasıl Bulaşır?

Toksoplazma kedilerden nasıl bulaşır

Kediler enfekte olmuş avı yedikten sonra parazitleri dışkılarından geçirirler. Bu form çevrede uzun süre hayatta kalabildiğinden, en bulaşıcı parazit, çiftlik hayvanları gibi diğer hayvanlar otlarken dışkıyı yediklerinde yayılabilir. Buradan parazitler hayvanların kaslarına yerleşir.

İnsanlar paraziti bu şekilde alırlar. Parazitler, kaslarda kaldıkları için, biz onları et için kestikten sonra bile hayvanlarda yaşayabilirler. Daha sonra, insanlar o eti yediğinde parazit tarafından enfekte olabilirler. Ek olarak, parazit bir kadını hamilelik sırasında ilk kez enfekte ederse, enfeksiyonu doğmamış çocuğuna da geçirebilir.

Toksoplazma Bulaşma Riski Nasıl Azaltılır?

Toksoplazma’nın yani dünyanın en bulaşıcı parazitine yakalanma riskini nasıl düşürürsünüz? Öncelikle bunu engellemeniz gerekiyor. Toxoplasma henüz tedavi edilemediği için kedi dışkısına dokunmaktan kaçındığınızdan emin olmanız gerekir. Bir kediniz varsa, kum kutusunu eldivenlerle temizlediğinizden emin olun ve ardından hemen ellerinizi yıkayın.

Ayrıca, yediğiniz etleri 165 derece'ye kadar pişirdiğinizden emin olmalısınız. İsteğe bağlı olarak paraziti öldürmek için pişirmeden önce dondurabilirsiniz. Bilim adamları ayrıca tüm taze meyve ve sebzeleri yemeden önce yıkamanızı tavsiye ediyor. Ve arıtılmamış su içmekten kaçının (nehir, dere veya akarsu gibi).

Toksoplazma nedir abi

Toksoplazma’nın Belirtileri Nelerdir?

Dünyanın en bulaşıcı parazitiyle savaşmak, her şeyden önce yayılmasını önlemekle ilgilidir. Parazit genellikle gözleri etkiler. Buna “oküler toksoplazmoz” denir. Enfekte kişilerin “uçuşan partikül şeklinde cisimler” görmesine veya bulanık görme yaşamasına neden olabilir. Oküler toksoplazmoz üzerine yapılan araştırmalar, göze verilen hasarın genellikle geri döndürülemez olduğunu bulmuştur.
 

Paylaş Abi:

Aria

Aria

Herkese merhaba, ben Aria. Sıkı bir korku filmi seyircisi, pati kuvvetleri başkanı ve dakikaların amiriyim! Zaman önemli, haydi ben kaçtım.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Çocuklarda Obezite Nedir?

Obezite çocuk, yetişkin fark etmeksizin tüm yaş guruplarını tehdit etmektedir. Özellikle Covid-19 pandemisiyle birlikte hareket alanlarımızın kısıtlanması da dünya’da obezite …

Sperm Bankası Nedir? Türkiye’de var mı?

Sperm bankacılığı, bir erkekten sperm örneğinin alınması ve daha sonra bu örneğin dondurularak hamileliğin sağlanması amacıyla saklanması işlemler sürecini kapsamaktadır. …

2022 Estetik Trendleri

2022 yılının en popüler estetik uygulamalarını inceleyeceğimiz bu içerikte medikal estetikten cerrahi estetiğe birçok başlığı sizler için bir araya getirdik. …

Ramazanda Kilo Vermenin 10 Yöntemi

Ramazan öğün sayısının azalması aynı zamanda fiziksel aktivitenin azalmasıyla birlikte kilo almaya en müsait dönemlerden biridir. Uzun süreli açlık metabolizma …

Meme İmplantı Hastalığı Belirtileri Nedir?

Meme implantı hastalığı kelimesini belkide ilk kez duyuyorsunuz. Meme implantlarının popülaritesi, FDA'nın silikon implantlar üzerindeki yasağını 2006'da kaldırmasından bu yana …

Ani Bebek Ölümlerinin Sebebi Bulundu!

Ani Bebek Ölümü Sendromunun sebebini araştırmak için uzun yıllardır yapılan çalışmalara göre çok farklı sonuçlar elde edilmişti ancak son olarak …

Aradığın şey nedir abi?