2022 yapay zeka trendleri nedir?

Her geçen gün hayatımızın daha da merkezinde yer alan yapay zeka trendlerini sizler için inceledik!

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Her geçen gün gelişen teknolojiler ile hızla dönüşen hayatlarımızın merkezinde yapay zeka teknolojilerinin yükselişi bugün göz ardı edilemeyecek noktaya geldi. 

Cebimizdeki akıllı telefon, kolumuzdaki akıllı saat, evlerimizi temizleyen akıllı süpürgeler ve yaşam davranışlarımızı izleyerek bizlere özel deneyimler sunan binlerce uygulama ve çok daha fazlası iş ve sosyal hayatımızda hayatımızı kolaylaştırıyor.

yapay-zeka-trendleri

Durum böyle olunca insan ister istemez “sıradaki nedir?” diyor ve bir sonraki yapay zeka çözümleri bulunduran bir model ile bir araya geliyor. 

Bu içeriğimizde sizler için araştırdığımız 2022 yapay zeka trendlerini inceledik. Hazırsanız, detaylara birlikte göz atalım!

Dilerseniz, içeriğimizi okurken "Landhouse, Raddantze - Robots" size bir süre eşlik edebilir.

 

1. Veri yönetimi ve analiz uygulamaları

veri-yönetimi

Bugünün dünyasında bilgi ya da “veri” her şey. Eğer siz kullandığınız herhangi bir ürün veya çözüm hakkında geri bildirim veriyorsanız, bu bilgi markaların mevcut ürün veya hizmetlerini geliştirebilmeleri için inanılmaz bir değer.

Aslında her geçen gün milyonlarca uygulamaya ek olarak sosyal medyada sıklıkla karşılaştığımız; mimiklerimizi, konuşmalarımızı ve hareketlerimizi takip edip işleyen mini uygulamaların çoğunun temelinde veri oluşturma ve depolama yer alıyor. Bu sayede bir çok ürün veya hizmet bir sonraki proje için yapay zeka modüllerini geliştirmeye devam ediyor.

Uzun lafın kısası; 2022 yılının yapay zeka trendlerinde geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi ilk sırada veri yönetimi, veri kümelendirme ve analiz gibi birçok konu yer alacağını ön görüyoruz.

2. Otomasyon çözümleri ve teknolojileri

otomasyon-çözümleri

Eğer bir aksiyon sürekli kendini tekrar edecek davranışlar ile bir sonuç oluşturabiliyorsa, bunu sürekli tekrar tekrar insan gücü ile yapmak hemen hemen hiçbir yatırımcının tercih edeceği bir yöntem değil. 

Bu sebeple her geçen gün iş süreçleri ve çalışma alanları da değişiyor. Gereksiz pozisyonlar kaldırılıyor ve bu pozisyonda çalışanlar yerlerini robotlara veya otomasyon sistemlerine devrediyor.

Bu sebeple kendini tekrar eden davranışların yer aldığı hemen hemen her sosyal ve iş alanında yapay zeka çözümlerinin domine edeceği bir yıla merhaba diyeceğiz gibi duruyor… Tabii ki, bu da mevcut mesleğimizi tekrar gözden geçirmemiz gerektiğinin habercisi..

3. Yapay zeka ile tedarik zincirleri uygulamalarının yükselişi çok yakın!

yapay-zeka-ve-tedarik-zinciri

Alışveriş şirketleri, lojistik firmaları ve birçok tedarik takibi ve analizinin değerli olduğu alanda daha iyi veri takibi, hatasız çalışma deneyimi ve 7/24 çalışabilme potansiyeli için yapay zeka yatırımları her geçen gün artıyor. 

Bugün büyük şirketlerin ötesinde, orta ve küçük işletmelerin de ürün veya hizmet tedarik süreçlerinde yapay zeka uygulamalarından faydalanarak müşteri deneyimini güçlendirdiğini biliyoruz.

2022 yılında da bu alanda gelişimini sürdürecek ve yüksek yatırımlar ile sesini duyacağımız uygulamaları merakla bekliyoruz.

4. Daha iyi bir deneyim için: Akıllı Asistanlar

akıllı-asistanlar

Sanal asistanların, chatbotların, sesli asistanların ve otomasyonun yükselişi her geçen gün ivmeyle artıyor. Iphone’un Siri’si, Amazon’un Alexsa’sı, bizim CEYD-A’mız ve çok daha fazlası zaten bildiğimiz asistanlar. 

Şu an için bu asistanlar klasik bir arama motoru yaklaşımı ile çalışıyor ve mevcut veriler kapsamında sorularınızı yanıtlayarak sizi ilgili içeriğe yönlendiriyorlar. Ancak şunu biliyoruz ki, bu uygulama ve çözümler bu aşamada kalmayacak. 

Yıllar içerisinde elde ettiği verilerle çok daha iyi çalışan, daha doğru yanıtlar ile deneyimi daha da kolaylaştıran bu servisler ilerlemeye devam edecek. 

Kim bilir, belki 2022’de değil ancak birkaç yıla birçoğumuz Jetgiller’den de bildiğimiz “Rosie” ile çoktan tanışmış olacak 😊

5. Doğal Dil Üretimi (Natural Language Generation) ana akım haline geliyor!

doğal-dil-üretimi

Ah şu bankaları aradığımızda konuştuğumuz sesli asistanlar yok mu? Hani şu sık sık ‘’Müşteri Temsilcisi’’ diyerek, aman bir an önce bir müşteri temsilcisi gelsin de problemi çözelim dediklerimizden bahsediyorum. 

Aslında işin temelinde bu asistanların ihtiyacımıza en uygun içerik ile bizi bir araya getirmesi ve ilgili konuyla ilgili çözümler sunması gerekiyor. Fakat yaşadığımız problemler her zaman bu sanal asistanların bize destek sağlayacağı kadar kolay olmuyor. Hatta hemen hemen hiç olmuyor desek, yanlış sayılmayız 😊

İşte burada doğal dil üretimi devreye giriyor, daha akıllı asistanlar için “Doğal Dil Üretimi”nin değeri oldukça büyük. Aksan sebepli oluşacak anlatım problemleri, dil kullanımı sebepli iletilecek cümlelerde yer alan deyimler ve çok daha fazlasını doğal dilde konuşulduğu gibi anlayan bir asistan hayal edin. Büyük ihtimalle “Müşteri Temsilcisi” demek zorunda kalmayacaksınız. 

Tüm bu durumu ortadan kaldırmak ve mevcut akıllı sistemlerin daha verimli çalışabilmesi için yıllardır geliştirilen çözümler 2022 yılında meyvelerini yavaş yavaş toplayacak gibi duruyor.

Özetle…

Yapay zeka ve otomasyon teknolojilerinin bizlere katacağı binlerce alanda öğreneceğimiz sonsuz başlık 2022 yılında da var olmaya devam edecek. Ancak mevcut yapay zeka ve otomasyon trendlerinin hangi sosyal veya iş alanında olursak olalım bize katacağı ayrıcalıkların oldukça fazla olduğunu biliyoruz. İş hayatı dinamiklerimizi dönüştürmek, günlük işlerimizin yükünü hafifletmek ve çok daha fazlası ile yapay zekanın hayatlarımıza dokunacağı kesin. Merakla bekliyoruz...

Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? 2022 öne çıkan yapay zeka trendi ne olur dersiniz?

Yorumlarınızı merakla bekliyoruz.

Paylaş Abi:

Ragnathia

Ragnathia

Herkese merhaba, ben Ragnathia. Yazarım, çizerim, öncelikle teknolojiyi ardından yemeyi, içmeyi ve gezmeyi severim! 

Yorumlar

wave
  • Joe Jovanni

    Joe Jovanni

    09 Nisan 2022 13:58

    Akıllı sesli asistanlar geleceğin müşteri hizmetleri tarafındaki tüm açığı kapatacak. Yapay zeka dediğimiz konu 7/24 iş gücüdür. Belirli iş grupları için olmazsa olmazdır. Dönüşüme ayak uydurmak şart👍🏻

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
2022'nin en iyi 5 VPN'i

2022 yılının en iyi 5 VPN'ine geçmeden, "VPN nedir? Nasıl çalışır? Ücretli mi ücretsiz bir vpn mi?" gibi en fazla …

Amazon İnternet Uydularını Uzaya Göndermeye Başlıyor

Geçtiğimiz günlerde Amazon, uzay endüstrisi tarihindeki en büyük girişimi olan internet uydularını düşük dünya yörüngesine taşıyan ve 83 rokete kadar …

Başlangıç Seviyesi için NFT Nedir?

İllustrasyonların, fotoğrafların, müziklerin ve daha birçok dijital varlığın bugünün dünyasındaki değeri Non-Fungible Tokenlar, namı diğer NFT’ler olarak bilindiği bir döneme …

Google Android Auto ile Aracınızdan Web'e Girin!

Güncellemeler yakında Android Auto ile uyumlu araçlar ve Google'ın yerleşik olduğu araçlar için geçerli olacak. Google, yepyeni bir arayüze sahip …

2022’nin 5 büyük teknoloji trendi nedir?

Sağlık bakanlığının yapmış olduğu açıklamaya göre ilk kez 11 Mart 2020’de başlayan Covid-19 pandemisi ile birçoğumuz hayatlarına evde devam etti. …

E-Ticaretin tarihçesi

Bugünün dünyasında dijital kanalların artması ile müşterileriniz tarafından 7/24 ulaşılabilir olmak mümkün. Geleneksel perakende çözümlerine göre otomatikleştirilmiş kategori yöntemleri ile …

Aradığın şey nedir abi?