Elon Musk'ın En Akıl Almaz 7 Tahmini Nedir?

Elon Musk, mükemmel bir büyük beyindir. Gerek iş adamı olarak oluşturup geliştirdiği projeleri gerek popüler kimliği olsun son derece doğru adımlar atmasıyla sürekli olarak gündemde kalmayı başardığını kimse inkar edemez. 

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Elon Musk, mükemmel bir büyük beyindir. Gerek iş adamı olarak oluşturup geliştirdiği projeleri gerek popüler kimliği olsun son derece doğru adımlar atmasıyla sürekli olarak gündemde kalmayı başardığını kimse inkar edemez.

Dünyanın en zengin insanları arasında ilk sıralarda yer alan Elon Musk’ın en akılalmaz 7 tahminin sizlerle paylaşalım istedik. Gerçekleşebilir mi yoksa Elon Musk trollük peşindemi siz karar verin!

Elon Musk'ın En Akıl Almaz 7 Tahmini Nedir?

elon musk tahminleri

Tahmin 1: Tesla, “gelecek yıl” tamamen kendi kendine sürüş gerçekleştirecek!

Gerçek: Gelecek yıl asla gelmez!

Muhtemelen Musk'ın en kötü şöhretli vaatleri, Tesla'nın "gelecek yıl" kendilerini süreceğine dair sürekli olan iddialarıdır. Tahminini ilk olarak 2014'te yaptı, ancak hala gerçek olmaktan çok uzak.

2021'e gelindiğinde Musk'ın kendi mühendisleri bile onu satın almıyordu. Tesla'nın Otopilot yazılımı direktörü CJ Moore tarafından sızdırılan bir yoruma göre, Seviye 5 özerkliği uzak bir ihtimal olarak kaldı.

California Motorlu Araçlar Departmanı, Tesla yetkilileriyle yaptığı bir görüşme hakkında, "Elon'un  düşünceleri CJ'ye göre mühendislik gerçekleriyle uyuşmuyor" dedi. “Tesla şu anda 2. Seviyede.”

Ancak bu geri bildirim Musk'ın iyimserliğini köreltmedi. Ocak ayında, tam otonom sürüşün (FSD) 12 ay içinde (arka arkaya dokuzuncu yıl) geleceğini tahmin etti.

Tahmin 2: 2020'ye kadar 1 milyon Tesla robotaksi yolda!

Gerçek: 2022'de 0 Tesla robotaksi yolda

Görünüşe göre FSD vaatleri yeterince cüretkar değildi. 2019'da Musk, otonom araçlar için daha da cesur bir tahminde bulundu: Tesla'nın 2020'de yolda 1 milyon robotaksi’si olacaktı.

Musk, Tesla sahiplerinin arabalarını kiralamasını ve şirketin gelirden bir kesinti yapmasını öngördü. FSD araçları, Uber ve Lyft gibi araç çağırma devleriyle rekabet edecekti.

Son teslim tarihi geçtiğinden iki yıl sonra, arabaların hiçbiri gelmedi  yine de Musk yükselişini sürdürüyor. Tesla'nın bu yılki ilk çeyrek kazanç çağrısında, direksiyon simidi veya pedalları olmayan bir robotaksinin 2024 yılına kadar seri üretime başlayacağını söyledi.

elon musk tahmin covid

Tahmin 3: Nisan ayı sonuna kadar ABD'de neredeyse hiç yeni COVID vakası olmayacak!

Gerçek: Nisan ayı sonuna kadar günlük vaka sayısı 20.000'i aştı!

Mart 2020'de, DSÖ'nün COVID-19 salgınını küresel bir salgın olarak ilan etmesinden sadece birkaç gün sonra Musk, Nisan ayı sonuna kadar ABD'de "muhtemelen sıfıra yakın yeni vaka" olacağını öngördü.

Ne yazık ki yanılmıştı. Söylediği tarih geldiğinde, günlük vaka sayıları 20.000'i aşmıştı. Neredeyse iki yıl sonra, ABD günlük 1,35 milyon yeni enfeksiyon kaydı bildirdi.

Musk, özellikle kurallar Tesla'nın operasyonlarını etkilediğinde, virüsün tehlikelerini ve kısıtlama ihtiyacını sürekli olarak küçümsedi.

Bununla birlikte, fabrikada kendilerini güvende hissetmezlerse, şirket çalışanlarına evde kalma iznini cömertçe teklif etti. Daha sonra, işçileri şahsen dönmedikleri için işten çıkardığı bildirildi.

Tahmin 4: Neuralink 2020'ye kadar insan kafataslarında olacak!

Gerçek: Neuralink hala insan denemelerine başlamadı!

Musk'ın Neuralink girişimi, beyinleri bilgisayarlara bağlayan çipler geliştiriyor. Elon, teknolojinin 2020 yılına kadar bir insan kafatasına implante edileceğini öngördü.

Bu henüz gerçekleşmedi, ancak Neuralink çipini bir makakın içine koydu. Maymun, muzlu smoothie karşılığında zihniyle Pong oynarken görüntülendi.

Bilim adamları, maymunların yaklaşık 20 yıldır zihinleriyle video oyunları oynadığına dikkat çekti. Bu arada Musk, insan denemeleri için hedefini gelecek yıl olarak yeniden revize etti.

elon musk tahmin norölink

Tahmin 5: Neuralink otizmi çözecek!

Gerçek: Otizm bir hastalık değildir!

Neuralink'in ilk hedefi, belden aşağısı felçlilerin hareketliliğini yeniden sağlamaktı. Ama bu sadece Elon için bir başlangıç.

Girişimci, çiplerin nörolojik durumları da tedavi edeceğini, telepatiyi mümkün kılacağını ve insanların süper akıllı makinelerle birlikte gelişmesini sağlayacağını umuyor.

Ayrıca Neuralink'in beyinle ilgili birçok hastalığı otizm gibi çözmesini  bekliyor. Onun tahmini kargaşa ile karşılandı. Eleştirmenler, otizmin bir hastalık olmadığını, çözülemediğini ve bir kusur olarak ele alınmaması gerektiğini kaydetti.

Ancak Musk, daha sonra kendi otizm deneyimini alenen tartışarak, Elon Musk'un hastalığını açıklamasıyla gündeme gelen Asperger Sendromu, “yüksek işlevli bir otizm türü” olarak tanımlanıyor. 

Tahmin 6: 2050 yılına kadar Mars'ta 1 milyon insan yaşayacak!

Gerçek: Yolculukta kaç kişinin öldüğüne bağlı!

Musk, ulaşımda devrim yapmak, insanları yapay zeka ile birleştirmek ve stand-up komedi yapmakla meşgul olmadığında, insanlığı çok gezegenli bir tür haline getirmekle uğraşıyor.SpaceX'in kurucusu bu defa bir sonraki vatanımız olarak Mars'ı seçti. 2050 yılına kadar kızıl gezegende 1 milyon insanın yaşayacağına inanıyor. Kesinlikle cesur bir hedef!

Dünya ve Mars'ın eliptik yörüngeleri, gezegenler arasındaki mesafenin 33.9 milyon mil ile 250 milyon mil arasında değişebileceği anlamına gelir.

Musk, roketlerini yörüngelerin yolculuk için avantajlı olduğu kısa sürelerde fırlatmayı planlıyor, ancak bunlar yalnızca 26 ayda bir gerçekleşiyor. Joseph Pese YouTube kanalı Real Life Lore'un kurucusu olan nti, planın Starship uzay aracıyla 100.000 yolculuk ve trilyonlarca dolar gerektireceğini tahmin ediyor.

1 milyon insanı ve kargolarını Mars'a taşımak için binlerce yolculuk gerekecek. Musk, sömürgecilere geziler için kredi teklif edileceğini söylüyor. Bu teklifini de Mars'taki işler, parayı geri ödemelerine yardımcı olabilir şeklinde açıklıyor.

elon musk tahmin robot

Tahmin 7: Tesla'nın robotu araba işinden daha değerli olacak!

Gerçek: Mümkün tabi ama Tesla iflas ederse!

Tesla en çok araçlarla tanınıyor ancak Musk, şirketin geliştirdiği “en önemli ürünün” Optimus adlı bir robot olduğunu söylüyor.

Musk, Nisan ayında yaptığı açıklamada, "İçgörü sahibi olanlar veya dikkatle dinleyenler, Optimus'un nihayetinde otomobil işinden daha değerli olacağını ve tamamen kendi kendine sürüşten daha değerli olacağını anlayacaklar, bu benim kesin inancım" dedi.

Bu yakın zamanda olacak gibi görünmüyor. İnsansı şimdiye kadarki tek demo, bir elbise içinde dans eden biri oldu. Optimus'a odaklanmak Tesla yatırımcılarını, çalışanlarını ve müşterilerini harekete geçirebilir, ancak Musk'ın güveninin olumsuz bir etkisi olma riski var.

Elon Musk’ın eski bir çalışanının Fortune'a verdiği röportajda, "Eşi görülmemiş hızlarda hareket etmemize rağmen ilerleme hızıyla ilgili yukarıdan aşağıya bir memnuniyetsizlik vardı" dedi. 

Bu, Musk'ın büyük hayal kurmayı bırakması gerektiği anlamına gelmez. Söylediği gibi, “Ay için ateş edin. Iskalarsanız bile, yıldızların arasına ineceksiniz”  
 

Paylaş Abi:

Aria

Aria

Herkese merhaba, ben Aria. Sıkı bir korku filmi seyircisi, pati kuvvetleri başkanı ve dakikaların amiriyim! Zaman önemli, haydi ben kaçtım.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
İlk televizyon Türkiye'ye ne zaman geldi?

Her ne kadar her geçen gün televizyon izleme alışkanlığını diğer dijital mecralara dönüştürüyor olsakta dijital sosyalleşmenin unutulmazıdır televizyonlar. Bu içeriğimizde …

Google Android Auto ile Aracınızdan Web'e Girin!

Güncellemeler yakında Android Auto ile uyumlu araçlar ve Google'ın yerleşik olduğu araçlar için geçerli olacak. Google, yepyeni bir arayüze sahip …

E-Ticaretin tarihçesi

Bugünün dünyasında dijital kanalların artması ile müşterileriniz tarafından 7/24 ulaşılabilir olmak mümkün. Geleneksel perakende çözümlerine göre otomatikleştirilmiş kategori yöntemleri ile …

DJI Mini 3 Pro Geliyor!

Drone üreticisi DJI, Mini 2'nin üst modeli olan yeni kompakt Mini 3 Pro'yu piyasaya sürüyor. Yeni drone, ağırlığı aynı kalırken …

Amazon İnternet Uydularını Uzaya Göndermeye Başlıyor

Geçtiğimiz günlerde Amazon, uzay endüstrisi tarihindeki en büyük girişimi olan internet uydularını düşük dünya yörüngesine taşıyan ve 83 rokete kadar …

Elon Musk Berlin Gigafactory’yi Açtı!

Elon Musk'ın Berlin Gigafactory kuruluş süreci; yerel yönetim, su kullanımı ve hava kirliliği gibi bazı konularda standartları tutturamadığını söyleyerek fabrikanın …

Aradığın şey nedir abi?