Sperm Bankası Nedir? Türkiye’de var mı?

Sperm bankası hakkında tüm merak ettikleriniz için sayfayı aşağı kaydırmanız yeterli.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Sperm bankacılığı, bir erkekten sperm örneğinin alınması ve daha sonra bu örneğin dondurularak hamileliğin sağlanması amacıyla saklanması işlemler sürecini kapsamaktadır. Yumurtaları ve embriyoları dondurmaktan farklı olarak, spermi dondurmak için gereken işlem nispeten daha kolay bir yönteme sahiptir.

Her geçen yıl kısırlık oranlarındaki artış, tüp bebek ile çocuk sahibi olma deneyimi ve buna bağlı olarak sperm bankalarının artmasına sebep olmuştur. Kriyobank olarak da adlandırılan bu tesisler, insan spermlerini toplar, dondurur, depolar ve uygun yumurtalar ile bir araya getirerek üreme sürecini mümkün hale getirirler.

Sperm Bankasını Kimler Tercih Ediyor?

neden-sperm-bankasi

Sperm bankacılığı, sperm sayısı düşük olan ve ICSI ile tüp bebek (IVF) uygulanan erkekler için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bazı durumlarda, sperm sayısı düşük olan erkeklerin IVF prosedürü sırasında hiç spermi olmayabilir, bu nedenle birçok uygulamada IVF öncesi sperm bankacılığı önerilebilir. Sperm bankacılığı tüp bebek gibi yardımcı üreme teknolojisinin kullanımıyla yüksek gebelik oranlarının sağlanmasına faydalı olmaktadır.

Ayrıca sperm bankası, meslekleri gereği yoğun seyahat eden erkeklerin tedavi sırasında olamadığı durumlarda da kullanılmaktadır. Bir sperm örneği dondurulursa ve eşi şehir dışındayken yumurtlama meydana gelirse, donmuş örnek o döngüde tedaviye devam etmek için kullanılabilir. 

Sperm bankacılığı, yakın zamanda kanser teşhisi konan ve spermi oluşturan testis dokusuna zarar verecek radyasyon veya kemoterapi görecek olan erkekler için de idealdir. Bazı durumlarda, bu tür tedavilerin ardından sperm üretimi yeniden başlar, ancak birçok erkekte sperm kalitesi eskisi  kadar iyi değildir. Hatta bazı erkeklerde sperm üretimi hiçbir zaman hamilelikle sonuçlanacak kadar güçlü olmayabilir.

Testis kanserinde erkekler testisi tamamen kaybetme olasılığı ile karşı karşıya kalabilir ve bu durumlarda sperm korunması için tercih edilir. Tedaviden önce spermin dondurulması doğrudur, çünkü  gelecekte çocuk sahibi olmak için kullanılabilir.

Son olarak, boşalma sırasında sperm taşıyan tüplerin kesilmesini içeren cerrahi bir prosedür olan vazektomiyi seçen bazı erkekler, vazektomi sonrası tekrar çocuk sahibi olmak istemeleri durumunda da sperm bankasını tercih ederler.

Dondurulmuş Sperm Kaç Yıl Saklanır? 

dondurulmuş-sperm

Dondurulmuş Sperm numuneleri, numunenin kalitesi üzerinde bilinen herhangi bir olumsuz etki olmaksızın on yıllar boyunca saklanabilir. Sperm gebelik elde etmek istendiğinde, örnek çözülür. Numunenin bir kısmı genellikle hamilelik sağlayamasa da, spermlerin çoğu genellikle çözülme sırasında hayatta kalırve sonuç elde edilir.

Çözülmüş numuneler yeterli sayıda sperm içeriyorsa, rahim içi tohumlama (IUI) için kullanılabilirler. Belirli bir numunede daha düşük sperm sayısının mevcut olduğu durumlarda, tüp bebek teknolojisi ile sperm kullanabilir.

Dondurulmuş sperm Bozulur mu?

sperm-bankası-türkiye

Dondurulmuş sperm doğru yöntemlerle saklandığı sürece donmuş spermin bozulması mümkün olmaz ve çözülme sonrası yapılan tedavi son derece başarılı olur. 

Sperm Bankası Neden Var?  Erkekler neden sperm bağışlar?

sperm-bankası-türkiye

Sperm Bankasına bağışlanan spermler bu işlemin yasal olduğu ülkelerde özellikle son yıllarda büyük talep görüyor. Erkekler sperm bağışlayarak para kazanabilir ve bu spermler daha sonra ART uygulanan kısır çiftlere satılır. Sperm bankaları farklı niteliklere ve gereksinimlere sahip olsa da, sperrm donörü olmak için tipik olarak sağlık taramaları ve testleri gerekir ve bunların tümü tesis tarafından potansiyel donörden hiçbir ücret alınmadan gerçekleştirilir.

Bağışlanan sperm daha sonra satılana kadar dondurulur. Sperm bağışçısı isimsiz olarak bağış yapma seçeneğine sahiptir ancak isterse kişisel bilgilerini bağışlanan spermleri satın alan çiftlere vermeyi seçebilir. Para kazanmanın yanı sıra, bazı erkekler sperm bağışlamak konusunda kendilerini iyi hissettiklerini , çünkü bu yaptığının, bazı çiftlerin ebeveyn olma hayallerini gerçekleştirmelerine yardımcı olduğunu söylemişlerdir.

Sperm bankası Türkiye'de var mi?

sperm-bankası-kim-tercih-eder

Sperm bankası Türkiye’de yasal değildir. Bu nedenle ülkemizde sperm bankacılığı üzerine herhangi bir merkez bulunmamaktadır. Ancak Sperm bankacılığı, erkek doğurganlığını korumanın zaman içinde test edilmiş ve kanıtlanmış bir yöntemi olmuştur. Üreme teknolojileri gelişmeye devam ettikçe bu prosedürün daha fazla kullanılması da muhtemeldir.

Paylaş Abi:

Aria

Aria

Herkese merhaba, ben Aria. Sıkı bir korku filmi seyircisi, pati kuvvetleri başkanı ve dakikaların amiriyim! Zaman önemli, haydi ben kaçtım.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
213 Kilo Obezite Hastası Türkiye’de Ameliyat Oldu!

Türkiye Obezitede Avrupa’da 1’inci, Dünyada 4’üncü sırada! TBMM Obezite ile Mücadele Yöntemleri ve Önlemleri Komisyonu tarafından hazırlanan rapora göre, 2021’de …

HPV Aşısı Nedir?

HPV aşısı, HPV enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayan veya virüsü daha önce kapmış bile olsanız yaşa bağlı olarak iki veya üç …

Renfield (Vampirlik) Sendromu nedir?

Karşınızda Renfield Sendromu! Daha önce hiç duymadıysanız, endişelenmeyin. Yalnız değilsiniz... Vampirlerin her zaman efsane olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bilimsel literatürü biraz …

Sivrisinek Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Sivrisinek Kaşıntısına Karşı Evde Uygulayabileceğiniz 10 Yöntem Sivrisinek ısırıkları, sıcak havaların en ayırt edici özelliğidir. Çoğu sivrisinek ısırığı zararsızdır, ancak …

Köpeklerde Görülen 5 Nadir Hastalık

Bir köpek sahibiyseniz, muhtemelen parvo ve kennel cough gibi köpek hastalıkları konusunda bilgilisinizdir veya en azından duymuşsunuzdur. Köpek dostlarımızın bu yaygın …

Meme İmplantı Hastalığı Belirtileri Nedir?

Meme implantı hastalığı kelimesini belkide ilk kez duyuyorsunuz. Meme implantlarının popülaritesi, FDA'nın silikon implantlar üzerindeki yasağını 2006'da kaldırmasından bu yana …

Aradığın şey nedir abi?