Holoport ile Işınlanma Artık Mümkün

Holoport nedir? Holoport ile ışınlanma nasıl mümkün olacak? Holoport ile sağlık sektörü nasıl bir dönüşüme girecek? Detaylar için aşağı kaydırabilirsiniz.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Kelime dağarcığınız için yakında çok fazla kullanmaya başlayacağınız yeni bir kelime  daha ekleyebilirsiniz: Holoportation!

Holoport, "hologram" ve "ışınlanma"nın bir karışımı görünse de, sadece Isaac Asimov romanlarında veya Uzay Yolu bölümlerinde kullanılan bir bilimkurgu terimi değil!

Ekim ayında NASA, NASA uçuş cerrahı Dr. Josef Schmid'i gezegenimize güvenli bir şekilde yerleşirken Uluslararası Uzay İstasyonuna getirmek için bu akıllara durgunluk veren, fütüristik mekanizmayı yani holoport’u  kullandı. 

Dilerseniz, içeriğimizi okurken "BEGE - Spacejump" size bir süre eşlik edebilir.

Holoport nedir? 

holoport-nedir

Holoport, arıtılmış gerçeklik ile bir lokasyondaki nesneleri veya kişileri farklı bir lokasyonda gösterme işlemini kapsamaktadır. Geçtiğimiz günlerde NASA tarafından tekrar gündeme gelen bu konu, teleport için heyecanı tekrar yukarılara taşıdı.

Holoport sırasında Schmid'e bu boyutlar ötesi yolculukta, holoportasyon ekipmanının geliştirilmesine yardımcı olan bir kuruluş olan AEXA Aerospace'in CEO'su Fernando De La Pena Llaca ve birkaç ekip üyesi daha katıldı.

Schmid, Nisan ayının başlarında yaptığı açıklamada, "İnsan varlığımızın gezegenin dışına seyahat edebildiği yepyeni bir insan keşfi yolu" dedi. "Fiziksel bedenimiz orada değil, ama insan varlığımız kesinlikle orada." Dedi.

Holoport Ne işe yarar?

holoport-ne-ise-yarar

Holoport ne işe yarar sorusunun cevabını büyük teknoloji devlerinin bu yöntemi geliştirmek için yaptıkları yatırımı düşününce ne kadar çok işe yarayabileceğini öngörebilirsiniz. Neredeyse inanılmaz olsa da, bu sanal taşınma tamamen yeni bir teknoloji değil. Microsoft bu fikri birkaç yıl önce ortaya attı, ancak asıl amacı reklamcılık, hastane bakımı ve eğitim gibi sektörlerde devrim yaratmaktı ve o zamandan beri bu konsepti istikrarlı bir şekilde geliştiriyor.

Ancak NASA'nın son yaptığı, başarıyı bir üst seviyeye taşımak oldu. Bu başarı, bu türde sanal ulaşımın insanları Dünyanın dışındaki gezegenlere başarıyla getirdiği ilk sefer olmuştur.

Temel olarak, sanal taşıyıcıların yüksek kaliteli 3D modelleri geliştirildi, dijital olarak sıkıştırıldı, iletildi ve uzay laboratuvarında yeniden oluşturuldu. Hemde tüm bunların hepsi gerçek zamanlı olarak gerçekleştirildi.

Holoportu Kimler Kullandı?

holoport-kullanım-alanları

Holoport çok sayıda olmasa da bazı bilim insanları tarafından tabi ki kullanıldı. ISS'deki bir karma gerçeklik ekranı, yani Microsoft'un HoloLens'i, hem holoporterların hem de astronotların aynı fiziksel alandaymış gibi birbirlerini görmelerine, duymalarına ve etkileşime girmelerine olanak sağladı. Örneğin, Astronot Thomas Pesquet, holoporterlardan kilometrelerce uzakta olmasına rağmen, ISS'nin tam ortasında Schmid ve De La Pena ile iki yönlü bir görüşme yaptı. Hatta üçlü holografik olarak el bile sıkıştılar.

NASA yaptığı açıklamada, "Bunu özel tıbbi konferanslarımız, özel psikiyatrik konferanslarımız, özel aile konferanslarımız için ve VIP'leri uzay istasyonuna astronotlarla ziyaret etmek için getirmek için kullanacağız." dedi.

Ve ileriye dönük olarak, ajans, holoporters'a uzay istasyonunun etrafında gerçekten hareket etme ve sanki oradaymış gibi gözlemleme seçeneği verecek bir artırılmış gerçeklik işlevi ekleyerek sistemini büyütmeyi planlıyor. Fiziksel dokunuş dışında her şeye olanak sağlayacak.

Bu, astronotlar için dünya dışı teletıpta, ISS inşaat projelerinde yardımcı olabilir ve hatta gelecekteki derin uzay araştırmalarına büyük fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, ikinci bit, büyük bir engelle karşı karşıya kalabilir. NASA'ya göre, sistemlerden boşluğa doğru  konuşurken, Dünya'dan uzaya iletişim tipik olarak 20 dakikaya kadar gecikmeler yaşar. Bununla birlikte, Holoportation'ın "canlı" olması amaçlanmıştır, bu nedenle holoporters, ISS'ye teslim edilen son prototipin gösterdiği gibi gerçek zamanlı iletişim için bir tür gemide gerçekleşmesi gerekebilir.

Schmid, "Uzay istasyonunun saatte 17.500 mil seyahat etmesi ve Dünya'nın 250 mil üzerinde yörüngede sürekli hareket halinde olması önemli değil. Astronot üç dakika veya üç hafta sonra geri gelebilir ve sistem çalışırken biz o noktada orada olacağız, yani bu süre içerisinde uzay istasyonunda yaşayacağız." Dedi.

Ayrıca NASA, bunun araştırmacılar veya askeri operasyon uzmanları gibi Dünya üzerinde doğrudan uygulamaları olabileceğini söylüyor.

Holoport ile tedavi mümkün mü?

holoport-ve-saglik

Holoport le tedavi mümkün olduğu için diğer kullanım alanlarıyla beraber bu alanda da büyük önem taşıyan bir teknoloji olduğu kesin.  Schmid, "Üzerinde çalıştığınız her yere en iyi eğitmeni veya özellikle karmaşık bir teknolojinin gerçek tasarımcısını hemen yanınıza getirebileceğinizi hayal edin" dedi. "Ameliyat sırasında çalışan en iyi iki cerrah gibi, cihaz üzerinde birlikte çalışabilirsiniz. Bu, en iyi ekibin kritik bir durum üzerinde birlikte çalıştığını bilerek herkesi rahatlatacaktır."
 

Paylaş Abi:

Browski

Browski

Ben Browski. Bitkimi sularım, çayımı koyarım, yazarım, geçerim köşeme açarım bir Rock'n'Roll, okurum kitabımı. Emekli adamım ben, yormayın beni.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
2022’nin 5 büyük teknoloji trendi nedir?

Sağlık bakanlığının yapmış olduğu açıklamaya göre ilk kez 11 Mart 2020’de başlayan Covid-19 pandemisi ile birçoğumuz hayatlarına evde devam etti. …

Elon Musk Twitter'ın Yönetim Kurulunda

Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk, Pazartesi günü Twitter'ın neredeyse yüzde 10'una sahip olarak ortaya çıktı ve twitter hisselerinde büyük …

Metaverse teknolojisi öpüşmenizi sağlayacak!

Metaverse, hayallerin ve fantezilerin sanal dünyada gerçeğe dönüşmesine imkan sağlayacağını artık hepimiz biliyoruz. Bu nedenle bilim adamları, bir kişinin ağız, …

Yeni 2022 Range Rover Sport Karşınızda!

Yeni 2022 Range Rover Sport, PHEV gücü ve minimalist tasarımıyla geliyor. Yeni Range Rover Sport, ikonik abisini kalitede bir sıçrama …

DJI Mini 3 Pro Geliyor!

Drone üreticisi DJI, Mini 2'nin üst modeli olan yeni kompakt Mini 3 Pro'yu piyasaya sürüyor. Yeni drone, ağırlığı aynı kalırken …

Dünyanın En Zengin Kripto Yatırımcıları

Bloomberg Milyarder Endeksi, dijital varlık işlemlerinden elde edilen en yüksek net değere sahip kişilerin sıralamasında, kripto para platformu Binance'in CEO'sunu …

Aradığın şey nedir abi?