Rus Kozmonot Yuri Gagarin’in Gizemli Ölümü

Rus kozmonot Yuri Gagarin ile bir gökyüzü seyahati için hazır mısınız? Gelin geçmişe birlikte uçalım!

Kendimi Şanslı Hissediyorum

12 Nisan 1961'de Rus kozmonot Yuri Gagarin, uzaya çıkan ilk insan olarak tarihe geçti. Dünya'ya geri döndüğünde, Gagarin'e sadece bir kahraman olarak değil, Sovyetler Birliği'nin gücünün somutlaşmış hali olarak da bakılıyordu. Sokaklara onun adı verildi. Anıtlar dikildi. Hatta Kruşçev ona Rus Kristof Kolomb adını verdi.

Tarih yazma görevinden yedi yıldan kısa bir süre sonra Gagarin, 38 yaşında bir uçak kazasında öldü. Yuri Gagarin ve uçuş eğitmeni Vladimir Seryogin, kaybolduklarında rutin bir eğitim tatbikatı yapıyorlardı ve enkazın gizemli hali yarım yüzyıldır sürmekte olan spekülasyonlara ilham kaynağı oldu. Sovyet destekli raporlar, KGB soruşturmaları ve uzun süredir saklanan ifadelerde dolayı, iki deneyimli Rus havacı tarafından kullanılan bir uçağın neden aniden düştüğünü açıklamak için komplo teorileri ortaya çıktı.

Dilerseniz, içeriğimizi okurken "Sting - Russians" size bir süre eşlik edebilir.

Yuri Gagarin'in son anları hakkında kesin olarak bildiğimiz şeyler var. Savaş pilotu olarak "yeniden eğitimine" devam etmek için 27 Mart 1968'de erkenden uyandı. Gagarin, Moskova'nın yaklaşık 20 mil kuzeydoğusundaki Chkalovsky Havalimanı'nda konuşlandırıldı. Gagarin'in o gün Rus yapımı bir MiG-15 eğitim jetinde üç alıştırma görevi yapması planlanmıştı. İkisi solo ve biri Seryogin ile, günün ilk uçuşunun Sergoyin ile olması planlanmıştı.

Yuri Gagarin Nasıl Öldü?

yuri-gagarin

Yağmurlu ve rüzgarlı bir sabahtı ve havaalanına gitmek üzere otobüse bindiğinde kimliğinin eksik olduğunu fark etti. Her zaman batıl inançlı olan Gagarin, etrafındaki insanlara bunun kötü bir alamet olduğunu söyledi. Saat 10.00'dan biraz sonra, Gagarin ve Seryogin iki kişilik jetle havalandılar ve muhtemelen kötüleşen hava koşullarında uçuş bölgesine gittiler. Birkaç dakika sonra, Gagarin telsizde ve varil yuvarlamalarını ve dikey döngüleri içeren egzersizi tamamladığını ve üsse geri döneceğini söyledi. Ardından, telsizden herhangi bir ses alınamadı. 

Uçakla on dakika boyunca iletişim olmamasının ardından, üs jeti aramak için kurtarma ekipleri gönderdi. Saat 3 civarında, ekipler Rus kırsalındaki ağaçların ve karların arasında yanan, kömürleşmiş uçağı buldu. Seryogin'in cesedi teşhis edilirken, Gagarin'in çarpmadan önce dışarı atıldığına dair umut vardı. Ertesi gün Gagarin'in kalıntılarının uçağın enkazından çok uzak olmayan bir yerde bulunduğunda bu umutta maalesef yok oldu. 

Kazanın Nedeni

yuri-gagarin

Dünya yas tutarken, Sovyet yetkilileri, kazanın nedenini belirlemek için aceleyle bir komisyon topladı. 1968 Kasım'ında, SSCB Devlet Komisyonu, temelde sonuçsuz olan 29 ciltlik bir araştırma raporu sundu. Birkaç teori öne süren ancak hiçbiri için asla reddedilemez kanıt sağlamayan rapor, pilotların muhtemelen bir hava balonuna veya bir kuşa çarpmamak için yoldan çıktıklarını ve bunun da asla toparlanamayacakları bir kuyruk dönüşüne girmelerine neden olduğunu söyledi.

Başka bir deyişle, sistematik veya mekanik bir problem değil, pilotaj hatasıydı. Kısa bir süre sonra, Komünist parti başkanı Leonid Brejnev soruşturmayı kapattı ve çok gizli olarak kabul etti. 

Mantıklı bir açıklama yapılamayınca insanlarda farklı farklı komplo teorileri üretmeye başladılar. Yuri Gagarin'in sarhoş olduğu söylendi. Bir diğeri ise, Yuri’nin ve Seryogin'in eğlenmek için uçağa bindiğini ve geyikleri fotoğrafladığını öne sürdü. En ilginç ve etki oluşturan söylenti ise, Gagarin'in kozmonot popülaritesini kıskanan Brejnev tarafından sabote edildiğiydi. Söylentilerin bir kısmı ise UFO ile karşılaşmaları kazaya neden oldu yönünde oldu. (Bu arada Gagarin'in uzaylılara inandığı biliniyordu..)

Komplo teorileri sonradan daha da çılgınlaştı. Belki de Gagarin CIA tarafından zehirlendiği ya da kendisinin bir CIA ajanı olduğu düşünüldü. Ya da kazadan gerçekten kurtuldu, ancak 1990'daki gerçek ölümüne kadar bir Sovyet psikiyatri koğuşunda saklandı. 

Bugün hala hayatta olduğuna, kimliğinin on yıllar boyunca yoğun plastik cerrahi ile korunduğuna inanan insanlar da var. Söylentiler o kadar çok ki KGB, Gagarin kazasıyla ilgili kendi gizli araştırmasını dahi yaptı; ancak kazanın net sebebiyle ilgili herhangi bir kesinlik bulunmuyor.

Yuri Gagarin kimdir?

yuri-gagarin-rus-kozmonot-kimdir

Bu söylentiler ne kadar akıl almaz olsa da, gerçek bir yere dayandırılmıştı: Gagarin'in, bir çiftlik çocuğundan Sovyet kahramanına hızlı yükselişiyle ilgili onu rahatsız eden duyguları... ,

Gagarin Klushino köyünde 1934'te dünyaya geldi. II. Dünya Savaşı patlak verdiğinde genç bir çocuktu. Savaştan sonra Hava Kuvvetleri eğitim okuluna kabul edildi ve Sputnik'in fırlatıldığı 1957'de savaş pilotu olarak mezun oldu. Yetkinliği, sempatikliği ve ısrarcı gülümsemesiyle tanıştığı herkesi etkiledi. 

Gagarin 12 Nisan 1961'de Vostok'tan atıldığında ve Dünya'ya geri paraşütle indiğinde (Rusların 1971'e kadar açıklamadığı bir şey), Gagarin yerde onu bekleyenlerden habersizdi. Komünist Parti tarafından bir süperstar, bir propaganda aracı ve bir ulusun ilham kaynağı olarak görülmesi gereken bir adam olarak desteklendi. Bu yaşananlar Gagarin için hiç kolay olmadı.

Spaceman: “The Truth Behind the Legend of Yuri Gagarin” kitabının yazarlarından Piers Bizony Popular Mechanics'e verdiği demeçte, "Sıradan insanlardan çok sayıda mektup aldı ve bunların çoğu şu ya da bu türden yardım istedi." Bu mektuplar Gagarin'in "Sovyetler Birliği'nin mükemmel olmaktan uzak olduğunu anlamasını" sağladı. 

1999 Hava ve Uzay makalesinin açıkladığı gibi, kozmonot kısa sürede insan olduğundan daha fazla sembol olmaya başladı ve Sovyetler Birliği'nin üstünlüğünün kanıtı olarak dünyanın dört bir yanına feribotla taşındı. Bu durum onu alkole ve eğlenceye itmişti ve hatta son derece fazla içiyordu.

Ancak 1968'de Gagarin içmeyi bırakmış, başkalarına ve kendisine bir kez daha pilot olabileceğini kanıtlamaya çalışmıştı. 

Yuri Gagarin’in Uçağı Nasıl Düştü?

yuri-gagarin-ucak-kazası

2003 yılında, Gagarin'in kazasının nedeni olarak yer ekibinin bilgileri pilotlara düzgün bir şekilde iletememiş olduğuna işaret eden gizli bir KGB soruşturması ortaya çıkarıldı. Rapora göre, bu mürettebat yanlış hava raporları verdi.  Gagarin ve Seryogin'e kanatlarına monte yakıt tankları olduğunu özellikle söylemediler. Bu da yaptıkları manevraları tehlikeli hale getirmelerine sebep oldu.

2010 yılında, Rus araştırmacılar Air & Space'e, hatalı bir havalandırma deliğinin hızlı bir inişe ve bir kazaya yol açtığına inandıklarını söylediler. Bulgularına göre pilotlar, uçuşun ortasında kokpitte bir açık hava menfezi keşfettiler. Durumu düzeltmek amacıyla Gagarin, uçağın operasyon kılavuzunda belirtilen prosedürleri tam olarak takip etti. 6.500 feet'e bir iniş çağrısında bulundu, ancak iniş hızı limitleri henüz bilinmediğinden (1975'te saniyede 164 fit olduğu açıklanmıştı), Gagarin çok hızlı indi. Bu, her iki pilotun bayılmasına ve uçağın düşmesine neden oldu. 

Yuri Gagarin’in Uçağı Neden Düştü?

yuri-gagarin-kaza

Ancak en son ve belki de en inandırıcı gelişme, önde gelen Rus kozmonot Alexey Leonov'un olaylara ilişkin kendi versiyonunu öne sürdüğü 2013 yılında gerçekleşti. O kader gününde paraşüt eğitiminden sorumlu askeri hava üssündeydi. Soruşturma üzerinde çalışmak üzere görevlendirildi, tüm bulgulara erişebildi, ancak bildiklerini hiçbir zaman halka açıklayamadı.

Leonov'a göre gerçek şu ki, Gagarin'in MiG-15'inden çok daha büyük bir uçak olan Sovyet Su-15, daha küçük olan bu uçağın hava sahasını ihlal ederek, devrilmesine ve pilotların kontrolünü kaybetmesine neden oldu. Yakın zamanda yayınlanan Sovyet destekli raporlar ve Simülasyonlar, Leonov'un vardığı sonucun mümkün olduğunu doğruladı. 

Paylaş Abi:

Browski

Browski

Ben Browski. Bitkimi sularım, çayımı koyarım, yazarım, geçerim köşeme açarım bir Rock'n'Roll, okurum kitabımı. Emekli adamım ben, yormayın beni.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Holoport ile Işınlanma Artık Mümkün

Kelime dağarcığınız için yakında çok fazla kullanmaya başlayacağınız yeni bir kelime  daha ekleyebilirsiniz: Holoportation! Holoport, "hologram" ve "ışınlanma"nın bir karışımı …

En Fazla Tercih Edilen Tarayıcılar

Statcounter’ın Mart ayı istatistiklerine göre masaüstü tarayıcı kullanımında Google Chrome’dan sonra Microsoft Edge ikinci sıraya yükselmeyi başardı. Apple’ın Safarisi ise …

E-Ticaretin tarihçesi

Bugünün dünyasında dijital kanalların artması ile müşterileriniz tarafından 7/24 ulaşılabilir olmak mümkün. Geleneksel perakende çözümlerine göre otomatikleştirilmiş kategori yöntemleri ile …

PUBG güncellemesi ile Sanhok geri dönüyor!

Sanhok, 2018'de “PUBG: Battlegrounds”a eklendiğinde, toplulukta kutuplaştırıcı bir güç haline geldi. Topluluğun deneyimlediği ilk 4x4km haritaydı ve dinamik çemberi ve …

Dünyanın En Zengin Kripto Yatırımcıları

Bloomberg Milyarder Endeksi, dijital varlık işlemlerinden elde edilen en yüksek net değere sahip kişilerin sıralamasında, kripto para platformu Binance'in CEO'sunu …

Güncelleme Desteği Biten Xiaomi Cihazlar

Xiaomi güncelleme desteği sona eren cihazların yer aldığı EOS listesini güncelleyerek desteği biten cihazların listesini paylaştı. Bu listeye göre Xiaomi …

Aradığın şey nedir abi?