Bunya virüs nedir?

Bunyavirales, tek sarmallı, küresel, zarflı RNA virüslerinin (eski adıyla Bunyaviridae ailesi) bir düzenidir... Devamı için aşağı kaydırın.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Bunyavirales, tek sarmallı, küresel, zarflı RNA virüslerinin (eski adıyla Bunyaviridae ailesi) bir grubu olarak bilinmektedir. Viral hemorajik ateşlere neden olan Bunyavirales takımındaki virüs aileleri Phenuiviridae, Arenaviridae, Nairoviridae ve Hantaviridae'dir. Bu virüslerin dağılımı, vektör ve konakçı türlerin dağılımı ile belirlenir.

Bunya virüs türleri nelerdir?

bunya-virüs-türleri-nedir

Rift Valley ateş virüsü (Phenuiviridae familyası)

İlk olarak 1930'da Doğu Afrika'daki koyunlar arasında büyük bir salgının parçası olarak izole edildi. Bu sivrisinek kaynaklı virüs, neredeyse tüm Sahra altı Afrika ülkelerinde mevcuttur. Birçok Afrika ülkesinde ve Arap Yarımadası'nda insanlarda ve hayvanlarda salgınlar meydana geldi.

Kırım-Kongo kanamalı ateşi (KKKA) virüsü (Nairoviridae familyası)

İlk olarak 1940'larda tarım işçileri arasında bir salgında Kırım Yarımadası'nda (bugünkü Ukrayna'nın güneyinde) tanındı. Aynı virüs 1956'da günümüz Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde tek bir hastadan izole edildi ve virüse adını verdi. Virüs, enfekte keneler veya çiftlik hayvanları tarafından yayılır ve kişiden kişiye bulaşma da meydana gelebilir.

Hantavirüsler (Hantaviridae ailesi)

İlk olarak 1950'lerin başında gözlendi. Bu kemirgen kaynaklı virüsler iki gruba ayrılır: Eski Dünya ve Yeni Dünya. Eski Dünya hantavirüsleri öncelikle Avrupa ve Asya'da bulunur ve enfeksiyon Renal Sendromlu Hemorajik Ateşe (HFRS) neden olabilir. Yeni Dünya hantavirüsleri öncelikle Kuzey, Orta ve Güney Amerika'da bulunur. Yeni Dünya hantavirüsleri ile enfeksiyon, hantavirüs pulmoner sendromuna (HPS) neden olabilir.

Bunya virüs nasıl bulaşır?

bunya-virüs-nasıl-bulaşır

Bu virüsler eklembacaklılar (sivrisinekler, keneler, kum sinekleri gibi) veya kemirgenler tarafından yayılabilir ve hayvanlarda ve insanlarda hafif ila şiddetli hastalıklara neden olabilir. Bunyaviraller dizisindeki virüslerin birçoğu (flebovirüsler hariç) insandan insana bulaşamaz. Kırım-Kongo kanamalı ateşinin sekonder bulaşması sağlık kuruluşlarında meydana gelmiştir.

Bunya virüs belirtileri nelerdir?

bunya-virüs-belirtileri

Bunyavirüsün insanlarda tespit edilen kuluçka süresi 7 ile 14 gün arasındadır. Bazı durumlarda ise bu süre 60 güne kadar uzayabilmektedir. Dolayısıyla virüsün varlığına işaret eden çeşitli semptomlar bu zaman aralığında ortaya çıkar. Çoğu bunyavirüs hastası, yüksek ateşin yanı sıra yaz nezlesine benzer hafif grip belirtileri gösterir. Her grip hastasında bunyavirüs şüphesi görülmez, ancak bu durum 72 saat boyunca farklı semptomlar eklenerek sürmeye devam ederse hastalığın varlığına işaret olabilir.

Bunya virüs bulaşı nasıl engellenir?

bunya-virüs-nasıl-engellenir

Bunyavirüs’ün önlenmesi, konakçı rezervuarına ve virüsün nasıl yayıldığına bağlıdır. Önleme önlemleri tipik olarak, ya böcek kovucular, cibinlikler ve koruyucu giysiler kullanarak ya da bir kemirgen istilası keşfedildiğinde evleri ve diğer binaları kapatarak ve tuzaklar kurarak kemirgen veya böcek ilaçlama yöntemleriyle önlenir.

Bunya virüs tedavisi var mıdır?

bunya-virus-tedavisi

Bunyavirus tedavisi konusunda klinik düzeyde çalışmaların sürdüğü rapor edilmektedir. Ancak virüsün tedavisi için şimdiye kadar lisans almış herhangi bir anti viral aşı ya da ilaç bulunmuyor. Hastalığın seyrine ve gösterdiği semptomlara göre farklı tedavi yöntemleri denenirken, geçici süreli karantina virüsün etkisini kaybetmesi için uygulanan etkili bir çözümdür.
Yapılan testler sonucuna virüs tespit edilmesi durumunda ise hasta tek kişilik odada karantinaya alınarak destek tedavisi uygulanmaya başlanır. Öldürücü etkisi çok az olan bunyavirüsün şimdiye kadar tespit edilen vakalarında başarı oranı %90’ın üzerinde gerçekleşmiştir.

Kaynak: NCBI

Paylaş Abi:

Browski

Browski

Ben Browski. Bitkimi sularım, çayımı koyarım, yazarım, geçerim köşeme açarım bir Rock'n'Roll, okurum kitabımı. Emekli adamım ben, yormayın beni.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Araştırmalara Göre Stres Sizi Sevimli Gösteriyor!

Nottingham Trent Üniversitesi ve Portsmouth Üniversitesi'nden bilim adamları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, stres belirtileri göstermek bizi daha sevimli …

2022 Estetik Trendleri

2022 yılının en popüler estetik uygulamalarını inceleyeceğimiz bu içerikte medikal estetikten cerrahi estetiğe birçok başlığı sizler için bir araya getirdik. …

Renfield (Vampirlik) Sendromu nedir?

Karşınızda Renfield Sendromu! Daha önce hiç duymadıysanız, endişelenmeyin. Yalnız değilsiniz... Vampirlerin her zaman efsane olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bilimsel literatürü biraz …

Perinatoloji Nedir?

Perinatoloji nedir? Perinatoloji, risk faktörleri olan ve gebelik planlaması yapan anne adayları ile gebelik sürecinde ve perinatal dönem dediğimiz doğum …

Sperm Bankası Nedir? Türkiye’de var mı?

Sperm bankacılığı, bir erkekten sperm örneğinin alınması ve daha sonra bu örneğin dondurularak hamileliğin sağlanması amacıyla saklanması işlemler sürecini kapsamaktadır. …

Köpeklerde Panik Atak

Panik atak (anksiyete) insanlarda olduğu gibi tüm canlı türlerini etkileyebilen bir rahatsızlıktır. Bizler gibi köpekler de belirli durumlarda panik atak geçirebilirler. …

Aradığın şey nedir abi?