Bitcoin (Halving) Yarılanması Nedir?

Halving yarılanması; dolaşımdaki bitcoin sayısını azaltarak, talebi arttırmak ve birim fiyatta enflasyon oluşturmak için atılan zoraki bir adımdır.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Halving yarılanması; işin temelinde dolaşımdaki bitcoin sayısını azaltarak, talebi arttırmak ve böylece ilgili kripto para birimi fiyatında enflasyon oluşturmak için atılan zoraki bir adımdır. Durum böyle olunca Bitcoin ekosistemindeki tüm paydaşlar için farklı etkiler oluşuyor.

Bitcoin'in Halving yarılanması konusunda taşları yerine oturtabilmek için Bitcoin ağının mevcut durumun değerlendirilmesi ve madencilik süreci etkilerinin ölçümlenmesi önemli bir yere sahip.

Dilerseniz gelin detayları adım adım birlikte inceleyelim. Ardından, BTW Halving yarılanmasının ne olduğunu, durumun önemini, etkilerini ve Halvingin ne zaman gerçekleştiğini ve sıradaki halvingin ne zaman gerçekleşeceğini birlikte inceleyelim.

Dilerseniz, içeriğimizi okurken "Money, Money, Money" size bir süre eşlik edebilir.

Bitcoin ağı nedir?

bitcoin-ağı-nedir

Bitcoin'in merkezinde konumlanan blok zinciri teknolojisi, temel olarak Bitcoin'in yazılımını çalıştıran ve ağında meydana gelen işlemlerin kısmi veya tam geçmişini içeren bir kolleksiyon tutma konsepti ile oluşturulmuştur.

Node yani diğer adıyla "düğüm", bir blok zinciri ağında gerçekleşen işlemlerin bir kopyasını tutan internete bağlı bir cihazdır. 

Her tam düğüm veya Bitcoin'deki tüm işlem geçmişini içeren bir düğüm, Bitcoin ağındaki bir işlemi onaylamaktan veya reddetmekten sorumludur. Bunu yapmak için ilgili düğüm, işlemin geçerli olduğundan emin olmak için bir takım kontroller gerçekleştirir. Bunlar, işlemin nonces gibi doğru doğrulama parametrelerini içermesini ve gerekli uzunluğu aşmamasını içerir.

Her işlem ayrı ayrı onaylanır. Sadece bir blokta yer alan tüm işlemler onaylandıktan sonra işlem tamamlanır. Onaydan sonra ise; işlem mevcut blok zincirine eklenir ve diğer düğümlere yayınlanır.

Blok zincirine eklenen daha fazla bilgisayar (veya düğüm), kararlılığını ve güvenliğini bu sayede artırır. Şu anda Bitcoin'in kodunu çalıştırdığı tahmin edilen 14.616 düğüm var.

"Özetle; tüm bu düğümlerin ve yapılan işlem döngüsünün yer aldığı ağa; bitcoin ağı diyoruz."

Bitcoin Madenciliği nedir?

bitcoin-madenciliği

Bitcoin madenciliği, yatırımcıların bilgisayarlarını Bitcoin'in blok zinciri ağına bir işlemci ve onaylayıcı olarak tanımlayarak sistem deneyimi görevlerini sağlamalarını ve bu sayede Bitcoin kazanmalarını sağlayan bir dijital çalışma modeldir.

Bitcoin, iş kanıtı (PoW) adı verilen bir sistem kullanır. Bu, madencilerin ödüllendirilecek işlemleri işlemek için çaba harcadıklarını kanıtlamaları gerektiği anlamına gelir. Bu çaba, bilgisayar donanımını çalıştırmak ve karmaşık denklemleri çözmek için gereken zaman ve enerjiyi kapsar.

Bitcoin madencileri matematiksel problemleri çözer ve bir işlemin meşruluğunu onaylar. Daha sonra bu işlemleri bir bloğa eklerler ve bu işlem bloklarının zincirlerini oluşturarak blok zincirini oluştururlar.

Bir blok işlemlerle dolduğunda, blok içindeki işlemleri işleyen ve onaylayan madenciler bitcoin ile ödüllendirilir.

Bitcoin Yarılanması nedir?

bitcoin-halving-nedir

Her 210.000 bloktan sonra veya hemen hemen her dört yılda bir, Bitcoin madencilerine işlemleri işlemek için verilen blok ödülünü malesef yarıya indirmektedir. Bu olay, yeni bitcoinlerin dolaşıma girme oranını yarıya indirdiği için yarılanma olarak adlandırılır.

Bir bakıma bu durum Bitcoin'in tüm bitcoin'ler serbest bırakılıncaya kadar sentetik fiyat enflasyonunu zorlama yöntemidir.

Bu ödül sistemi, önerilen 21 milyon sınırına ulaşılana kadar yaklaşık 2140 yılına kadar devam edecek olarak düşünülse de, her geçen yıl artan Bitcoin madencisi bu süreyi çok daha erkene çekecek gibi duruyor.

Bitcoin halving olayı neden bu kadar önemli?

Yarılanma olayı kesinlikle önemlidir, çünkü BTC mevcut miktarının sınırına yaklaştıkça üretilen yeni Bitcoin'lerin oranında düşüş yaşanacaktır. Bu da madenciler arasındaki mücadeleyi daha güç bir hale getirerek toplam geliri azaltacaktır.

Bugün bildiğimiz toplam bitcoin arzı 21 milyondur. Ekim 2021 itibariyle, halihazırda dolaşımda olan yaklaşık 18,85 milyon bitcoin var ve madencilik ödülleriyle serbest bırakılacak sadece 2,15 milyon Bitcoin kaldı.

2009 yılında, çıkarılan zincirdeki her blok için ödül 50 Bitcoin idi. İlk yarılanmadan sonra 25, ardından 12.5 oldu ve daha sonra 11 Mayıs 2020 itibariyle blok başına 6.25 bitcoin olarak değerini neredeyse 1/10'a getirdi.

Bunu başka bir bağlamda söylemek gerekirse, Dünya'dan çıkarılan altın miktarının yarıya indirildiğini hayal edin. Her dört yılda bir. Eğer altının değeri kıtlığına dayanıyorsa, o zaman altının her dört yılda bir "yarıya bölünmesi" teorik olarak fiyatını da yükseltecektir.

İşin özeti; her ne kadar daha az Bitcoin çıkıyor olsa da, sayısı azaldığı için çıkan Bitcoin'de öncesine göre daha değerli olacaktır :)

Etkileri yarıya indirmek

btc-halving-etkileri

Yarılanmalar, yeni paraların oluşturulma oranını düşürür ve böylece talep arttıkça bile mevcut yeni arz miktarını düşürür. Altın gibi düşük veya sınırlı arza sahip diğer varlıklar yüksek talebe sahip olabileceğinden ve fiyatları yükseltebileceğinden, bunun yatırımcılar için bazı etkileri vardır.

Bitcoin'in geçmiş dönemdeki yarılanmalarına baktığımızda, Bitcoin'in fiyatındaki büyük artışlarla ilişkilendirildiğini görüyoruz.

28 Kasım 2012'de gerçekleşen ilk yarılanma, 28 Kasım 2013'te 12 dolardan 1.217 dolara yükseldi. İkinci Bitcoin yarılanması 9 Temmuz 2016'da gerçekleşti. Bu yarılanmadaki fiyat 647 dolardı.

17 Ocak 2017'de bir bitcoin'in fiyatı 19.800 dolara yükseldi. Daha sonra fiyat, bir yıl boyunca bu zirveden 17 Aralık 2018'de 3.276 dolara düştü, bu da yarılanma öncesi fiyatından %506 daha yüksek bir fiyattı.

En son halving ise 11 Mayıs 2020'de gerçekleşti. O tarihte bir bitcoin'in fiyatı 8.787 dolardı. 14 Nisan 2021'de, bir bitcoin'in fiyatı 64.507 $'a yükseldi (yarılanma öncesi fiyatından %634'lük şaşırtıcı bir artış).

Bir ay sonra, 11 Mayıs 2021'de, bir bitcoin'in fiyatı 54.276 dolardı ve bu, 2016 yarılanmasının davranışıyla daha tutarlı görünen %517'lik bir artışı temsil ediyordu.

Peki sıradaki halving ile Bitcoin'in değeri ne olur dersiniz?

BTC Halving ve Etkileri

btc-halving-etkileri-nedir

Yarılanma teorisinin başlattığı zincirleme reaksiyon şu şekilde çalışır: Ödül yarıya iner → enflasyonun yarısı → daha düşük arz → daha yüksek talep → daha yüksek fiyat → madencilerin teşviki, daha küçük ödüllere bakılmaksızın, hala devam eder, çünkü Bitcoin'in değeri bu süreçte artar.

Örneğin, yukarıda bahsettiğimiz gibi, 2017'den 2018'e kadar olan balon, bir bitcoin'in değerinin yaklaşık 20.000 $'a yükseldiğini ve sadece 3.200 $'a düştüğünü gördü. Bu büyük düşüş evet, ancak Bitcoin'in yarılanmadan önceki fiyatı 650,4$ civarındaydı. Dolayısı ile bu süreçte satın alma ve satım zamanı konusundaki tüm hareketleri dikkatlice  yapmak büyük önem taşıyor. 

Bitcoin Halving olunca ne olur?

Bitcoin ile ilgili olarak "halving" terimi, yeni oluşturulan bir blokta kaç Bitcoinin bulunduğu ile ilgili. Madenciler çözdükleri her blok için Bitcoin cinsinden ödüller alır. 2009'da Bitcoin piyasaya çıktığında, her blok 50 BTC içeriyordu, ancak bu miktar her dört yılda bir %50 oranında azaltılacak şekilde ayarlandı. Bugün, üç yarılanma olayı oldu ve bir blok şu anda yalnızca 6.25 BTC içeriyor. Bir sonraki yarılanma gerçekleştiğinde, bir blok yalnızca 3.125 BTC içerecektir. Dolayısı ile yapılan her halving işlemi ile ödül de mevcut değerini yarısı kadar kaybedecek.

Ancak her ne kadar daha az Bitcoin çıkıyor olsa da, sayısı azaldığı için çıkan Bitcoin'de öncesine göre daha değerli olacaktır.

Bir sonraki BTC Halving ne zaman? Yarılanmalar ne zaman gerçekleşiyor?

btc-halving-ne-zaman

İlk Bitcoin yarılanması, toplam 10.500.000 BTC çıkarıldıktan sonra 28 Kasım 2012'de gerçekleşti. Bir sonraki 9 Temmuz 2016'da ve en sonuncusu 11 Mayıs 2020'de gerçekleşti. Bir sonrakinin 2024'ün başlarında gerçekleşmesi bekleniyor.
 

Paylaş Abi:

Browski

Browski

Ben Browski. Bitkimi sularım, çayımı koyarım, yazarım, geçerim köşeme açarım bir Rock'n'Roll, okurum kitabımı. Emekli adamım ben, yormayın beni.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
DJI Mini 3 Pro Geliyor!

Drone üreticisi DJI, Mini 2'nin üst modeli olan yeni kompakt Mini 3 Pro'yu piyasaya sürüyor. Yeni drone, ağırlığı aynı kalırken …

Volkswagen ID Buzz Elektrikli Mikrobüs

Uzun bir bekleyişin ardından Volkswagen ID Buzz lansmanı gerçekleşti. Volkwagen’in efsane minibüsü T1’in tamamen yenilenmiş versiyonu olarak bizlerle bir araya …

Holoport ile Işınlanma Artık Mümkün

Kelime dağarcığınız için yakında çok fazla kullanmaya başlayacağınız yeni bir kelime  daha ekleyebilirsiniz: Holoportation! Holoport, "hologram" ve "ışınlanma"nın bir karışımı …

Nreal Air Glasses ile Telefonunuzun Ekranı 201 inç Oluyor!

Nreal AR gözlüklerinin "hareket halindeyken büyük ekran deneyimi" sunuyor. Ancak şu an için sadece İngiltere'den satın alınabilecek. Artırılmış gerçekliği deneyimlemek …

Manhart'ın 796 HP'lik Porsche Cayenne Turbo Coupe'si Geliyor!

Manhart, Porsche Cayenne Coupé için Turbo modelini Turbo GT ve Turbo S E-Hybrid modellerinden daha güçlü hale getiren, alçaltılmış süspansiyon …

Elon Musk'ın En Akıl Almaz 7 Tahmini Nedir?

Elon Musk, mükemmel bir büyük beyindir. Gerek iş adamı olarak oluşturup geliştirdiği projeleri gerek popüler kimliği olsun son derece doğru …

Aradığın şey nedir abi?