2022’nin 5 büyük teknoloji trendi nedir?

2022 yılında hızını oldukça arttıran dijitalleşmenin bizi götürdüğü trendleri sizler için inceledik.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Sağlık bakanlığının yapmış olduğu açıklamaya göre ilk kez 11 Mart 2020’de başlayan Covid-19 pandemisi ile birçoğumuz hayatlarına evde devam etti. Evde olmanın en büyük etkisi ise dış dünya ile olan etkileşimi dijital kanallar üzerinden yönetmemiz oldu.
Hızlandırılmış bir dijitalleşmeye sebep olan Covid-19 ile beraber alışkanlıklarımızın merkezinde artık daha fazla dijital dönüşüm yer alıyor. Peki,2022 yılında hızını oldukça arttıran dijitalleşmenin bizi götürdüğü trendler neler olcak?

Karşınızda, “2022’nin 5 büyük teknoloji trendi!”

Dilerseniz, içeriğimizi okurken "Arround - Solomun Vox" size bir süre eşlik edebilir.

Yapay zeka artık her yerde!

yapay-zeka-her-yerde

Bugün hemen hemen neye “Akıllı” diyorsak bu cihazın arka tarafında bir yapay zeka veya makine öğrenmesi modeli çalışıyor. Bu akıllı sistemler kullanıcı davranışlarını analiz ediyor ve bir sonraki adımda kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunuyor.

Aslında yapay zekayı eğiten ve her geçen gün gelişmesine katkı sağlayanlar birçok alanda bizleriz. Yüz ifadelerimizi paylaşarak eğittiğimiz yapay zeka çözümleri bugün duygu ve durum analizi yapabiliyor.

Örneğin; akıllı aracınızda seyahat ederken yoruldunuz ve gözleriniz kapanıyor, aracınız sizi uyarıyor ve en yakın benzinlikte bir kahve içmeye davet ediyor. Akıllı telefonları olan birçok kullanıcı için akıllı uygulamalar kullanıcının talebine özel yüz hatları ile kişinin kendini dilediği gibi göstermesine imkan sağlıyor. Hatta her ne kadar ülkemizde daha örneğine rastlamamış olsakta, akıllı tuvaletler dışkı örneklerini analiz ederek kişilerin gastrointestinal sorunlarını teşhis ederek tavsiyelerde bulunabiliyor.

Bu ve benzer binlerce örnek varken, yapay zekanın 2022’nin en büyük trendi olmamasının imkanı yok gibi duruyor.

Eski kodlara elveda, hazır modüllere merhaba!

hazır-modüller

Evet, kod yazabiliyor olmak sizi ayrı kılıyor. Evet, kişiye özel dinamiklerde dilediğiniz fonksiyonu dilediğiniz alana tanımlayabiliyorsunuz. Ancak artık bunca hazır kodsuz çözüm varken herhangi bir uygulamayı en baştan yazmak anlamını yitiyor.

Artık uzmanlıkları veya deneyimleri ne olursa olsun, hemen hemen herkes birkaç saatini ayırarak işin tamamı olmasa da temelini öğrenebileceği akıllı ve kodsuz çalışan modeller ile kendi yazılımını oluşturabiliyor ve yönetebiliyor.

Hani şu ilk çıktığında hepimizin hoşuna giden kendin pişir-kendin ye olayı yok mu? Dijital dünya da bugün aynısını sunmak için birçok ara yüz ile kullanıcılarını bir araya getiriyor.

Sadece tarayıcınız üzerinden giriş yaparak kendi web-sitenizi oluşturabilir, sosyal medya hesaplarınız için post tasarımları yapabilirsiniz. Yine doğru uygulamalar ile kendi akıllı asistanınızı oluşturabilir, hatta bu akıllı asistanı web sitenize bağlayabilirsiniz. Hatta ve hatta kendi CRM çözümünüzü bile kendiniz kurgulayabilir ve çok daha fazlasını işletmeniz için kullanabilirsiniz.

Günün sonunda başlıkta da söylediğimiz gibi, 2022 yılı ve sonrasında “Eski kodlara elveda, hazır modüllere merhaba!”

Dijitalleşmenin ve verilerin gücü adına: Dönüşüm başlıyor!

metaverse-başlangıcı

2020 pandemisinin ardından hepimizin uzaktan çalışmayı deneyimledik ve bu sürecin bazı iş grupları için çalışma verimini çok daha fazla arttırdığını keşfettik.

Bugün toplantıları için metaverse’te bir dünyada bir araya gelen ve planlama süreçlerini orada gerçekleştiren markalar var. Metaverse kavramının kullanıcılarına sunduğu ayrıcalıklar, iş grupları ve Metaverse’te verinin artması ile hayatlarımızın daha fazla dijitalleşeceği pek de uzak sayılmaz duruyor.

Peki, bu dijital dönüşüm yolculuğunda bizleri ne bekliyor dersiniz? Ya da siz kendinizi nerede görüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Şeffaf yönetim ve hesap verebilirlik değerlerinin artışı

hesap-verebilirlik

Birçoğumuz için kripto dünyası, NFT’ler ve dahası halen güvenilir değil. Bu işin arkasında güvenilir biri yok yaklaşımı çokça duyduğumuz ifadeler arasında. Peki, bir şeyin güvenli olabilmesi için daha ne olması gerekiyor?

Block chain olmak üzere ticari veya farklı sebepler ile yapılan alışverişlerin güvenliğinin temelinde şeffaf yönetim ve hesap verebilirlik yer alıyor.

Kripto ve block chain teknolojilerinin ötesinde bugün dijital hizmet sunan markaların çoğu kullanıcılardan elde ettikleri veriler için izin alıyor ve elde ettiği verilerin bir kısmını kullanıcıları ile paylaşıyor. Ancak; her alanda olduğu gibi dijital dünyada da verileri ve gizliliği şahsi kazançları için kullanan binlerce insan olmadığını göz ardı edemeyiz. Fakat, yeni güncellemeler, güvenli bir deneyim sunmak için geliştirilen yazılımlar ve çok daha fazlası mevcut dijital varlıkların daha şeffaf ve hesap verebilir uygulamalar haline dönüşmesini büyük ölçüde etkiliyor.

2022 yılında tüm dijital kanallarda daha güvenli ve sağlıklı bir deneyim için güvenlik çözümlerinin arttırılacağı ve veri yönetimi süreçlerinin daha sıkı takip edileceği bir dönem bekliyoruz. Bu da güven unsurunun daha az soru işareti bulundurduğu, şeffaf ve hesap verebilir bir dünya için adım adım düşüncesini oluşturuyor.

Sürdürülebilir enerji

sürdürülebilir-dönüşüm

Her geçen gün maliyetleri artan enerji sağlayıcı materyallerin yerine yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji modelleri geliştiriliyor. Hedef, hem maliyetleri azaltmak hem de daha sağlık bir dünya.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) 2020 yılında yapmış olduğu araştırmaya göre, 2020 yılında bir önceki yıla göre dünya genelinde %40 daha fazla yenilenebilir enerji kullanıldığı ve bu büyümenin 2022 boyunca devam edeceği tahmin ediliyor. Üstelik bu yenilenebilir kaynakların geliştirilmesi ile kara, açık deniz rüzgarı ve güneşten elde edilen enerji maliyetinin %7 ile %16 oranında düştüğü açıklanıyor.

Ülkemizde de sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji kaynaklarına sağlanacak yatırımların artışı ile daha sağlıklı ve yaşanabilir bir dünya temennilerimiz ile bu içeriğimizin sonuna geliyoruz.
 

Paylaş Abi:

Ragnathia

Ragnathia

Herkese merhaba, ben Ragnathia. Yazarım, çizerim, öncelikle teknolojiyi ardından yemeyi, içmeyi ve gezmeyi severim! 

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Google’ın Düşük Fiyatlı Akıllı Telefonu Pixel 6a!

Google I/O 2022 geliştirici konferansında çeşitli ürünler ve yazılıma özel yenilikler sunuldu. Google Pixel 6a uygun bütçeli akıllı telefonun lansmanı …

Rus Kozmonot Yuri Gagarin’in Gizemli Ölümü

12 Nisan 1961'de Rus kozmonot Yuri Gagarin, uzaya çıkan ilk insan olarak tarihe geçti. Dünya'ya geri döndüğünde, Gagarin'e sadece bir …

Güncelleme Desteği Biten Xiaomi Cihazlar

Xiaomi güncelleme desteği sona eren cihazların yer aldığı EOS listesini güncelleyerek desteği biten cihazların listesini paylaştı. Bu listeye göre Xiaomi …

2022'nin en iyi 5 VPN'i

2022 yılının en iyi 5 VPN'ine geçmeden, "VPN nedir? Nasıl çalışır? Ücretli mi ücretsiz bir vpn mi?" gibi en fazla …

2021'in en çok izlenen Youtube içerikleri

İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte gün geçtikçe tüm dijital platformların kendini geliştirmesi ve bu gelişimle birlikte kullanıcılarında dahil olması düzenli olarak …

Amazon İnternet Uydularını Uzaya Göndermeye Başlıyor

Geçtiğimiz günlerde Amazon, uzay endüstrisi tarihindeki en büyük girişimi olan internet uydularını düşük dünya yörüngesine taşıyan ve 83 rokete kadar …

Aradığın şey nedir abi?