Uzaylılarla Temasa Geçiliyor!

Uzaylılarla temasa geçilmesi konusunda Stephen Hawking, insanlığı yok edebileceklerini söyleyerek, üstün teknolojiye sahip uzaylılarla temas kurma tehlikesi konusunda uyarmıştı!

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Uzaylılarla temasa geçilmesi konusunda Stephen Hawking, insanlığı yok edebileceklerini söyleyerek, üstün teknolojiye sahip uzaylılarla temas kurma tehlikesi konusunda uyarmıştı! Ancak diğer bilim adamları, gelişmiş uygarlığın (uzaylıların) zaten varlığımızı zaten bildiğini söylüyorlar.

Bir kişi vahşi doğada kaybolursa, iki seçeneği vardır. Medeniyet arayabilir veya bir ateş yakarak veya büyük harflerle YARDIM yazarak yerinin tespit edilebilmesini sağlayabilir. Akıllı uzaylıların var olup olmadığı sorusuyla ilgilenen bilim adamları içinde seçenekler hemen hemen aynı.

uzaylılarla iletişime geçiliyor

70 yıldan fazla bir süredir gökbilimciler, SETI adı verilen dünya dışı zeka arayışında diğer medeniyetlerden radyo veya optik sinyaller tarıyor. Çoğu bilim insanı, Samanyolu galaksisindeki 300 milyon potansiyel olarak yaşanabilir dünyanın çoğunda yaşamın var olduğundan emin.

Gökbilimciler ayrıca bazı yaşam formlarının zeka ve teknoloji geliştirme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyorlar. Ancak başka bir medeniyetten hiçbir sinyal şu ana kadar tespit edilmedi, bu durum bilim adamları tarafından “Büyük Sessizlik” olarak adlandırılan bir gizem olmaya devam ediyor.

Önümüzdeki aylarda, iki gökbilimci ve ekibi, herhangi bir akıllı uzaylıyla iletişim kurmak amacıyla uzaya mesajlar gönderecek.
Bu çabalar, ormanda büyük bir şenlik ateşi yakmak ve birinin sizi bulmasını ummak gibidir. Ancak bazı insanlar bunu yapmanın akıllıca olup olmadığını hala sorguluyor.

METI'nin Tarihçesi Nedir?

Meti nedir sorusunun cevabı oldukça nettir. Dünya dışındaki yaşamla bağlantı kurmaya yönelik ilk girişimler, bir şişedeki Donkişotvari mesajlarla başlamıştır. Meti işte bu mesajların gönderilmesini sağlayan teknolojidir. 

1972'de NASA, üzerinde bir erkek ve bir kadın çizimi bulunan bir plaket ve geminin nereden geldiğini gösteren semboller taşıyan Pioneer 10 uzay aracını Jüpiter'e doğru fırlattı. 1977'de NASA, bunu Voyager 1 uzay aracına iliştirilmiş ünlü Altın Kayıt ile takip etti.

metinin tarihçesi nedir

Gökbilimciler, uzaylı kulakları için tasarlanan ilk radyo mesajını 1974'te Porto Riko'daki Arecibo Gözlemevi'nden ışınladılar. 1'ler ve 0'lar dizisi, insanlık ve biyoloji hakkında basit bilgiler iletmek üzere tasarlandı ve küresel küme M13'e gönderildi. M13 25.000 ışıkyılı uzaklıkta olduğu için yanıt için uzun zaman ihtiyaç olduğu kesin.

Uzaylılara mesaj göndermeye yönelik bu girişimlere ek olarak, televizyon ve radyo yayınlarından gelen sinyaller de yaklaşık bir asırdır uzaya sızıyor. Bu sürekli genişleyen dünyevi sesler şimdiden milyonlarca yıldıza ulaştı. Ancak dev bir teleskoptan gelen odaklanmış bir radyo dalgaları patlaması ile dağınık sızıntı arasında büyük bir fark vardır. Zayıf sinyaller, Büyük Patlama'dan ayrıldıktan hemen sonra Büyük Patlama'dan kalan radyasyon uğultusunun altında güneş sisteminde kaybolur.

2023’de Uzaylılarla Temasa Geçiliyor!

2023 yılında uzaylılarla temasa geçebilmek için ilk Arecibo mesajından yaklaşık yarım yüzyıl sonra, iki uluslararası gökbilimci ekibi uzaylı iletişimi için yeni girişimler planlıyor. Biri dev bir yeni radyo teleskopu kullanıyor, diğeri ise zorlayıcı yeni bir hedef seçiyor.

Bu yeni mesajlardan biri 2023'te Çin'deki dünyanın en büyük radyo teleskopundan gönderilecek. 500 metre çapındaki teleskop, geniş bir gökyüzü alanı üzerinde bir dizi radyo darbesi yayacak.  Bu açma kapama darbeleri, dijital bilginin 1'leri ve 0'ları gibidir.

Mesaj "Galaksideki İşaret" olarak adlandırılır ve asal sayılar ve matematik içerir.

Operatörler, yaşamın biyokimyası, insan formları, Dünya'nın konumu ve bir zaman damgası. Ekip, mesajı Samanyolu galaksisinin merkezine yakın, Dünya'dan yaklaşık 10.000 ila 20.000 ışık yılı uzaklıkta bulunan milyonlarca yıldızdan oluşan bir gruba gönderecek.

uzaylılara mesaj göndermek tehlikelimi

Bu çalışma uzaylılara ulaşma ihtimalini en üst düzeye çıkarırken, aynı zamanda Dünya'nın bir yanıt alabilmesi için on binlerce yıl olacağı anlamına da geliyor.

Diğer girişim, yalnızca tek bir yıldızı hedefliyor, ancak çok daha hızlı yanıt verme potansiyeline sahip. 4 Ekim 2022'de İngiltere'deki Goonhilly Uydu Yer İstasyonundan bir ekip, TRAPPIST-1 yıldızına bir mesaj gönderdi. Bu yıldızın yedi gezegeni var, bunlardan üçü “Goldilocks bölgesi” olarak adlandırılan Dünya benzeri dünyalardan oluşuyor.

Bu, onların sıvı ve potansiyel olarak hayata da ev sahipliği yapabilecekleri anlamına geliyor. TRAPPIST-1 sadece 39 ışık yılı uzaklıkta, bu nedenle akıllı yaşamın mesajı alması ve Dünya'nın yanıtı alması 78 yıl kadar kısa bir süre alabilir.

Uzaylılar Dost mu? Düşman mı?

Uzaylılar dost mu sorusunun cevabı tabi ki hepimizin son derece merak ettiği bir konu bu durumda bilim adamları da ikiye ayrılıyor. Ormanda kaybolduysanız, bulunmanız açıkçası iyi bir şeydir. İnsanlığın uzaylılara bir mesaj yayınlaması gerekip gerekmediğine gelince, cevap çok daha az net.

uzaylılar dost mu düşman mı

Ünlü Fizikçi Stephen Hawking, ölmeden önce yaptığı açıklamalarda uzaylılarla üstün teknolojiyle temas kurmanın tehlikesi hakkında oldukça açık sözlüydü. Kötü niyetli olabileceklerini ve Dünya'nın yeri verilirse insanlığı yok edebileceklerini savundu. Diğer bilim adamları ise bu durumdan fazladan bir risk görmediklerini söylediler, çünkü gerçekten gelişmiş bir uygarlık olsa bizim varlığımızı zaten bileceğini söylediler.

Şimdilik, akıllı uzaylılar bilimkurgu aleminde kalmaya devam ediyor. Cixin Liu'nun “Üç Beden Problemi” gibi kitapları, METI çabalarının başarısının nasıl görünebileceğine dair kasvetli ve düşündürücü bakış açıları sunuyor.

Bu tanışma filmlerde ve kitaplarda insanlık için pek iyi bitmiyor. İnsanlar gerçek hayatta temas kurarsa, umarım uzaylılar barış içinde gelir!

Paylaş Abi:

Ragnathia

Ragnathia

Herkese merhaba, ben Ragnathia. Yazarım, çizerim, öncelikle teknolojiyi ardından yemeyi, içmeyi ve gezmeyi severim! 

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Elon Musk Twitter'ın Yönetim Kurulunda

Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk, Pazartesi günü Twitter'ın neredeyse yüzde 10'una sahip olarak ortaya çıktı ve twitter hisselerinde büyük …

Katlanabilir Ekranlı Bilgisayar Pazarında: HP

Katlanabilir telefonların her geçen gün daha da popüler olmasıyla beraber katlanabilir dizüstü bilgisayar pazarı da yeniliklerle süreci takip ediyor. Geçtiğimiz …

Holoport ile Işınlanma Artık Mümkün

Kelime dağarcığınız için yakında çok fazla kullanmaya başlayacağınız yeni bir kelime  daha ekleyebilirsiniz: Holoportation! Holoport, "hologram" ve "ışınlanma"nın bir karışımı …

2021'in en çok izlenen Youtube içerikleri

İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte gün geçtikçe tüm dijital platformların kendini geliştirmesi ve bu gelişimle birlikte kullanıcılarında dahil olması düzenli olarak …

Amazon Türkiye'de Lojistik Üs Kuruyor

Amazon.com, Inc. Seattle, Washington merkezli, e-ticaret, bulut bilişim, dijital akış, ve yapay zekâ teknolojilerine odaklanan çok uluslu bir Amerikan teknoloji …

Başlangıç Seviyesi için NFT Nedir?

İllustrasyonların, fotoğrafların, müziklerin ve daha birçok dijital varlığın bugünün dünyasındaki değeri Non-Fungible Tokenlar, namı diğer NFT’ler olarak bilindiği bir döneme …

Aradığın şey nedir abi?