2022’nin öne çıkan 10 yatırım alanı

Karşınızda, 2022 teknoloji zirvesinde yer alan 10 teknolojik yatırım alanı!

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Bir kurum veya kişinin teknolojik yatırım süreçlerindeki trendleri takip ediyor olmasının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Peki, 2022 yılında hangi teknolojik yatırım alanları öne çıkıyor, gelin birlikte inceleyelim.

Karşınızda, teknolojiseverler yatırımcıların 2022 teknoloji zirvesinde kalabilmek için yakından takip ettiği 10 teknolojik yatırım alanı!

Bu arada söylemekte fayda var; “Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.” :D

Dilerseniz, içeriğimizi okurken "Get Lucky - Daft Punk" size bir süre eşlik edebilir.

 

1.Yapay Zeka

yapay-zeka

Bugün bankacılık, sağlık ve teknoloji sektörleri yapay zeka çözümlerinin geliştirilmesi ve uygulaması konusunda öncü konumdadır. Ancak hemen hemen her sektörde müşteri deneyimini güçlendirmek için kullanıcı verilerini daha akılcı yöntemler ile işleyen ve bu verilerden müşteri beklentilerini karşılayan hizmetler sunan markalar ön sıralarda yer alıyor.

GlobalData’nın yayınlamış olduğu rapora göre, 2021 yılında 67 milyar dolarlık yapay zeka yatırımının artarak devam edeceği ve 2025 yılında 190 milyar dolar seviyesine çıkacağı yönünde. Yine aynı rapor, bugünün teknolojik yatırımcı davranışları eğiliminin makine öğrenimi, veri bilimi, sanat asistanların geliştirilmesi, yapay zeka destekli çipler ve yapay zekanın yer aldığı birçok alanda artacağını açıklıyor.

Global Data’nın paylaştığı rapor ve sektörlerin teknolojiye olan genel tutumunu incelediğimizde 2022’nin öne çıkan trendlerinin ilk sırasında “Yapay Zeka” teknolojilerini konumlandırıyoruz.

2. Metaverse

metaverse-nedir

Metaverse, kullanıcıların sanal bir dünyada bir ara geldiği, simüle edilen senaryolar kapsamında deneyimlerini paylaşabildiği ve gerçek zamanlı etkileşime geçebildiği sanal bir evrendir. 

Bloomberg Intelligence’a göre 2024 yılına kadar metaverse evreni kapsamında yer alan tüm projelerin 800 milyar dolara ulaşabileceği paylaşılıyor. Meta, eski adıyla Facebook ise; Reality Labs kapsamında 2021’in sonuna kadar 10 milyar dolar yatırım yapmayı planlığını açıklamıştı. Bugün ise işin her ne kadar daha fazla PR alanında çalışmalarına devam ediyor olsa da arka planda birçok proje geliştirildiğini duyuyoruz.

Bugün Facebook’un ötesinde Sandbox, Somnium, OVR, Axie Infinity ve çok daha fazla metaverse modelleri ile binlerce kullanıcının takip ettiği metaverse evrenlerinden sadece birkaçı. 

Peki, siz metaverse yatırımınız için adım attınız mı? Yorumlarınızı merakla bekliyoruz.

3. Kuantum Bilgisayarlar

quantum-bilgisayarlar-hakkında

Bu yıl, ticari yönetim senaryoları ve çözümlerinin zirvesine kuantum hesaplama ile yolculuk için önemli bir yıl olacak. Bugün temel olarak analog ve sayısal olarak iki kategoride geliştirilen kuantum bilgisayarlar uygulama alanına göre özelleşiyor. 

Optimizasyon problemlerinin çözümlerinin ihtiyaç duyulduğu finanstan savunmaya, pazarlamadan eğitime birçok alanda kullanılıyor. Şu an için yazılım mühendislerinden oluşan bir grup için değeri çok daha fazla olan kuantum bilgisayarlar 2022 yılında çok daha fazla ses getirecek gibi duruyor. Hatta, PsiQuantum’un 2022 yılında halka bile arz edilebileceği duyuruldu.

4. Bulut Teknolojileri

bulut-teknolojileri

Daha fazla alan kullanımı ve veriye mobil ulaşım ihtiyacı için geliştirilen bulut tabanlı teknolojik çözümlerin hayatımıza girişi ile bulut teknolojileri büyük bir önem kazandı. 

GlobalData’nın 2021 değerlendirmesi kapsamında yapmış olduğu tahminlere göre, 2021 yılını %13 artışla kapatan küresel bulut bilişim pazarı, 2022 yılının sonunda 616 milyar değerinde ulaşacak.

Bugün çalışan yönetimini uzaktan erişim ile sağlayan şirketlerin çoğunun bulut sistemlere entegre bir şekilde iş süreçlerini yönettiğini düşünürsek, bulut teknolojileri piyasasını hareketli bir yılın beklediğini düşünüyoruz.

5. Fintech (Finans Teknolojileri)

fintech-hakkında

Atom Bank, Corvus Insurance, Navi Technologies ve birçok start-up’ta dahil olmak üzere geçtiğimiz yıl GlobalData’nın paylaştığı rapora göre finans teknolojilerine yapılan toplam değer 529 milyar oldu.

Hisse senedi piyasaları her ne kadar kripto dünyasının gün ve gün gölgesinde kalsa da artan ivmesi ile 2022 yılında geliştirilen finans teknolojileri çözümleri beraberinde enerjinin yüksek olacağı bir yıl bizi bekliyor.

6. Kripto Paralar

kripto-paralar

Her geçen gün Visa ve Paypal gibi birçok ödeme altyapısına da dahil olan kripto paralar, hayatımızın birer parçası olmaya devam ediyor.

Bugün hepimizin bildiği Bitcoin dışında 14.000’den fazla kripto para çeşidi ve milyonlarca yatırımcı var.

GlobalData’nın paylaşmış olduğu rapora göre; bugün kripto paralar piyasasının 3 trilyon dolar değerinde olduğu ve 2022 yılında da büyümeye devam edeceği öngörülüyor.

7. Elektrikli Araçlar ve Piller

elektrikli-araçlar-ve-pilleri

GlobalData’nın paylaştığı rapora göre, elektrikli araç kullanımı üretimi 2025 yılına kadar on milyon sayısını aşacak gibi duruyor. Ancak elektrikli araçlara geçiş dönemde sosyal ve kurumsal yönetim süreçlerinin de etkisi büyük olacak. 

Elektrikli araçlarda kullanılan pillerin ham maddesi lityumun yanı sıra diğer çekirdek pil ham maddelerinin üretimi için büyük bir madencilik iş gücü açığa çıkacak. Bu durum her ne kadar bu sektörün ivme kazanması konusunda tereddütler oluştursa da, Tesla ve Çin’de bulunan Aiways, SAIC, FAW, Dongfeng gibi elektrikli araç araştırma ve geliştirme şirketlerinin adını fazlasıyla duyacağımız bir yıl olacak.

8. Bulut Oyunları

bulut-oyunları

Bulut oyunları, oyuncuları video grafik koşul ve şartlarından kullanıcıları muaf tutarak, oyunların direkt bağlantılı bulut platformu üzerinden oynanmasını sağlar.

GlobalData tahminlerine göre; bulut oyun pazarı 2021 yılına göre 2022 yılında %59 daha da büyüyerek 3 milyar dolarlık gelire ulaşacak.

9. 5G Teknolojisi

5g-teknolojisi

Daha az gecikme süresi ve daha hızlı internet ile bugün performans yetersizliği sebebi ile faydalanamadığımız birçok çözüm bulunuyor. 5G teknolojisi, tüm bu çözümlerden faydalanmamıza imkan sağlıyor.

5G’nin daha aktif kullanımı ile bu pazarda da yatırımcılar için yeni kanallar açılacağı yüksek ihtimal bulundurmaktadır. Her ne kadar ülkemizde daha bir örneğini deneyimlemesekte, bizler de 5G sürecini heyecanla takip ediyoruz.

10. Robotik Uygulamalar

robotik-uygulamalar

Bugün birçok işletmenin üretim, lojistik ve kalite kontrol gibi birçok alanında hizmet sağlayan robotik çözümleri bir tarafa alalım, diğer tarafa ise; evimizde veya sosyal hayatımızda kullandığımız robot çözümleri konumlandıralım.

GlobalData’nın robotik teknolojiler ile ilgili raporu kapsamında tüm bu robotik çözümler toplamı 2020 yılında 45 milyon dolarlık bir yatırım hacmine sahipmiş. 2030’yılında ise bu hacmin 568 milyon dolar olacağı öngörülüyor.

Her ne kadar hizmet robotu pazarı 2020 yılında endüstriyel robot pazarına oranla çok daha büyük bir hacme sahip olsa da, araştırmalar önümüzdeki on yıl içerisinde endüstriyel robot yatırımlarında da yükselen bir artışın olacağı yönünde.

Paylaş Abi:

Ragnathia

Ragnathia

Herkese merhaba, ben Ragnathia. Yazarım, çizerim, öncelikle teknolojiyi ardından yemeyi, içmeyi ve gezmeyi severim! 

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
PlayStation 6 Ne Zaman Çıkıyor?

Sony, PlayStation 5'i 2020'de piyasaya sürdü ve hala marketlerde kolay kolay bulunmuyor. Buna rağmen kullanıcılar ve hatta Playstation hayranları olarak …

2022 yapay zeka trendleri nedir?

Her geçen gün gelişen teknolojiler ile hızla dönüşen hayatlarımızın merkezinde yapay zeka teknolojilerinin yükselişi bugün göz ardı edilemeyecek noktaya geldi.  …

Volkswagen ID Buzz Elektrikli Mikrobüs

Uzun bir bekleyişin ardından Volkswagen ID Buzz lansmanı gerçekleşti. Volkwagen’in efsane minibüsü T1’in tamamen yenilenmiş versiyonu olarak bizlerle bir araya …

Metaverse dediğin nedir abi?

Facebook’un adını Meta olarak değiştirmesi ve ardından artan bir ivme ile karşılaştığımız “Metaverse” ve “Meta-Human”lar sadece bir trend mi? Yoksa …

Elon Musk Twitter'ın Yönetim Kurulunda

Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk, Pazartesi günü Twitter'ın neredeyse yüzde 10'una sahip olarak ortaya çıktı ve twitter hisselerinde büyük …

Metaverse teknolojisi öpüşmenizi sağlayacak!

Metaverse, hayallerin ve fantezilerin sanal dünyada gerçeğe dönüşmesine imkan sağlayacağını artık hepimiz biliyoruz. Bu nedenle bilim adamları, bir kişinin ağız, …

Aradığın şey nedir abi?