Oscar Adayı Türk Filmleri

Sinema tarihimiz boyunca oldukça başarılı filmler ile bizleri buluşturan Türk Sineması'nın oscar adayı olduğu filmlerini sizler için sıraladık.

  • author Ragnathia
  • Sanat
  • 21 Mart 2022
Kendimi Şanslı Hissediyorum

Sinema tarihimiz boyunca oldukça başarılı yönetmenler ve filmler çıkarmayı başaran Türk Sineması Oscar’a bugüne kadar tam 8 Türk yönetmenin filmiyle aday olmuştur. Maalesef buradan ödülle geri dönemdik ancak bu filmlerin bizim için önemi Oscar alması veya almamasıyla ölçülemez. Çünkü hepsi son derece önemli yönetmenler ve yapımlardır. 

Şimdi Oscar’ a giden 8 Türk filmi sırasıyla paylaşalım. 

1. Kış Uykusu

kış-uykusu-sinema-filmi-oscar-adayı

87’nci Oscar Ödülleri için aday adayı seçilen film Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği Kış Uykusu’ydu. Haluk Bilginer, Demet Akbağ, Melisa Sözen’in rol aldığı ve çekimleri Kapadokya’da gerçekleşen film Oscar’a uzanamadıysa da 2014 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi ve FIBRESCI ödülünü kazandı.

2. Susuz Yaz

susuz-yaz-türk-filmi-oscar-adayı

1964 Berlin Film Festivali’nde ülkemiz adına ilk kez Altın Ayı ödülünü kazanmıştır. Necati Cumalı’nın hikâyesinden sinemaya uyarlayan ve yöneten ise Metin Erksan’dır.

Erol Taş ve Hülya Koçyiğit başrollerdedir. Erol Taş ilk kez bu filmde başrol almış, Hülya Koçyiğit ilk kez bu filmle sinemaya adım atmıştır. Susuz Yaz, 37’nci Oscar Ödülleri’ne Türkiye’den aday adayı seçilmiş ve Oscar için yola çıkan ilk Türk filmi olmuştur.

3. Uçurtmayı Vurmasınlar

oscar-adayı-uçurtmayı-vurmasınlar

62’inci Oscar Ödülleri için Türkiye’den aday adayı olarak Uçurtmayı Vurmasınlar seçilmişti. Küçük Barış rolünde Ozan Bilen ve İnci Abla’sı rolünde Nur Sürer’in oynadığı film 26. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi film, en iyi senaryo, en iyi kadın oyuncu ve en iyi görüntü yönetmeni ödüllerini aldı.

4. Dondurmam Gaymak

dondurmam-gaymak-oscar-adayı

Muğla’da çekilen filmde Turan Özdemir dışında rol alanların hepsi amatör, hatta kasaba sakinleridir. Yüksel Aksu’nun yönettiği Dondurmam Gaymak, Altın Koza’dan Ankara Uluslararası Film Festivali’ne, New York Queens Uluslararası Film Festivali’nden HBO Komedi Filmleri Festivali’ne birçok platformda ödüller kazanmıştır.

Film, 79’uncu Oscar Ödülleri’nde Türkiye’nin aday adayıydı.

5. Bir Zamanlar Anadolu'da

bir-zamanlar-anadoluda-oscar-adayı

Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği filmde Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel başrolleri paylaşır. Yerli ve yabancı eleştirmenlerden övgüler alan ve 30’a yakın ödül kazanan Bir Zamanlar Anadolu’da, 84. Oscar Ödülleri’ne aday adayı seçilmiştir.

6. Uzak

uzak-oscar-adayı

Oscar Ödülleri’nde ülkemiz adına aday adaylığı olan filmlerde en çok Nuri Bilge Ceylan’ın adı geçmektedir. 76’ıncı Oscar aday adayı olmuş Uzak filmi, Cannes Film Festivali’nde aldığı Büyük Ödül başta olmak üzere onlarca ödül kazanmıştır.

7. Bal

bal-oscar-adayı

Bal’dan önce Yumurta ve Süt filmlerini çeken Semih Kaplanoğlu Bal ile “Yusuf Üçlemesi”ni tamamlar. Yedi yaşındaki Yusuf’un yaşadıklarına odaklanan film 60. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanır.

Başka birçok ödülün yanında, 83’üncü Oscar Ödülleri için Türkiye’den aday adaylığı da bulunmaktadır.

8. Gönül Yarası

gönül-yarası-oscar-adayı

Vizyona girdiğinde kimi sahnelerinde seslendirilen türkülerle de adından çokça söz ettiren Gönül Yarası, Yavuz Turgul’un yönettiği, Şener Şen, Meltem Cumbul ve Timuçin Esen’in başrollerde yer aldığı dramadır.

Türkiye’de ve uluslararası festivallerde ödüller kazanan film 78. Oscar Ödülleri’ne aday adayı olarak seçilen filmlerimiz arasındadır.
 

Paylaş Abi:

Ragnathia

Ragnathia

Herkese merhaba, ben Ragnathia. Yazarım, çizerim, öncelikle teknolojiyi ardından yemeyi, içmeyi ve gezmeyi severim! 

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Türkiye'de çekilen ilk Türk filmi

Türkiye'de sinemanın geçmişi Osmanlı İmparatorluğu dönemlerine kadar uzanmaktadır. Başlangıç tarihi tam olarak bilinmese de Anadolu'ya sinemanın gelişinin II. Abdülhamit döneminde …

Dünyanın en tuhaf 5 sanat eseri

TDK'ye göre tuhaf kelimesi anlamı, "Acayip, şaşılacak, garip, güldürücü, gülünç, anlaşılmaz, şaşılan bir şey karşısında söylenen söz" olarak karşımıza çıkıyor. …

La Casa De Papel Yeni Sezon Kore'den Geliyor!

Netflix, La Casa De Papel yani Money Heist'in Kore tarafından yeniden uyarlamasının fragmanını yayınladı. Netflix, İspanyol suç draması  La Casa …

Nasıl senarist olunur?

Senaryo olmadan diziler, filmler de olmaz. Senarist bu nedenle dizilerin/filmlerin temel taşını oluşturmaktadır. Etkili bir senaryo dizide/filmde rol alan oyuncunun …

Dünyanın en ünlü 5 film festivali

Film festivali veya film festivalleri, genellikle bir veya daha fazla salonda gösterilen uzun metrajlı filmlerin görüntülenmesi amacıyla yapılan organizasyonlardır. Günümüzde …

Edis İlhan'dan İlk Solo Albüm

Kendine özgün tarzı ve güçlü yorumu ile seslendirdiği tüm şarkılar ile bizleri farklı duygular ile bir araya getiren Edis İlhan'ın …

Aradığın şey nedir abi?