Dünyanın en pahalı 5 sanat eseri

Karşınızda, dünyanın en pahalı 5 sanat eseri! Detaylar için aşağı kaydırın...

  • author Aria
  • Sanat
  • 13 Mart 2022
Kendimi Şanslı Hissediyorum

Sanat eserleri estetik bir fiziksel madde veya sanatsal yaratımdır. Edebiyat ve müzik eserleri de dahil olmak üzere, sanat olarak kabul edilen herhangi bir eser dışında, bu terimler temel olarak somut, taşınabilir görsel sanat formları için geçerlidir.

Bu yazımızda sizinle paylaşacağımız sanat eserlerine hayranlıkla bakarken son açık artırmada onlara biçilen fiyatları görünce dudaklarınız uçuklayacak, midenize kramplar girecek, zenginin malı züğürtün çenesi yoracak!

Neyse, sanat kategorisinde yazarken sıfırlarını sayamadığımız paralardan etkilenip kategorinin dışına çıkmayalım. Arkanıza sıkıca yaslanın başlıyorum. 

1. Salvator Mundi, Leonardo da Vinci (450.3 milyon dolar)

salvator-mundi-leonardo-da-vinci

Leonardo da Vinci’nin en tartışmalı eseri Salvator Mundi aynı zamanda dünyanın şimdiye kadar en yüksek fiyattan alıcı bulmuş tablosu olma özelliğini taşıyor. 

Birkaç kez kaybolan eser en son 2017 yılında Suudi Arabistan Prensi Muhammed bin Selman tarafından alındı. En son Abu Dabi’deki Louvre Müzesi’nde sergilenen Salvator Mundi tablosunun şu anda da nerede olduğu ise bilinmiyor.

2. Interchange, Willem de Kooning (300 milyon dolar)

interchange-willem-de-kooning

Şu an The Art Institute of Chicago’da sergilenen eser Kooning’in para sıkıntısı çektiği 1950’lerde, kanvas üzerine yağlı boya olarak yapılmış. Sanatçının kadın figürleri ortaya koyduğu ve New York şehir manzarasından etkilendiği yıllarda yaptığı Interchange tablosunda Kooning’in o yıllarını görmek mümkün.

3. Card Players, Paul Cézanne (250 milyon dolar)

card-players

Sanatçının 1950’lerde yaptığı ve beş farklı tablodan oluşan Card Players serisinde yer alan bu tablo, şu an Katar Kraliyet Ailesi’nde bulunuyor. Post empresyonist Paul Cézanne’ın kendine has fırça tekniği, renkleri, kullandığı ışık ve gölgelerle harmanladığı bu tablo şüphesiz büyüleyici detaylarla dolu.

4. Nafea Faa Ipoipo, Paul Gauguin (210 milyon dolar)

paul-gauguin-eseri

Post empresyonist sanatçılardan olan Gauguin’in Tahiti’de yaşadığı 1800’lerin sonunda yaptığı tablosunda yerel iki kadın görülüyor. Tablonun isminin Nafea Faa Ipoipo yani ‘ne zaman evleneceksin’ olmasının nedeni ise o yıllarda evlenmek isteyen kadınların kulağına çiçek takıyor olması. Paul Gauguin tablosu şu an adı verilmeyen Katar bir ailenin koleksiyonu dahilinde Basel’de sergileniyor. 

5. Number 17A, Jackson Pollock (200 milyon dolar)

number17A

Ekspresyonist ya da bir diğer adıyla dışavurumcular arasından sıyrılarak bir adım daha öne çıkan Pollock, hayatı boyunca damlatma tekniği kullanarak sanat danışmanlarının dikkatini çekti. 
Fırça kullanmadan farklı tür boyaları, çubuklarla boyayı fırlatarak, damalatarak ve her yere yayarak kendi tekniğini yaratan Pollock kesinlikle sanat dünyası içerisinde kült bir isim.

Ortaçağ tabloları, genellikle altın ve diğer değerli malzemelerle yapılan oldukça gösterişli nesnelerdi. Bu tabloları değerli kılan ise işte bu kullanılan malzemelerdi. Bu malzemeler müşterinin varlığını ve statüsünü yansıtmak için bolca kullanılırdı.

Günümüzde ise bir tablonun değeri genelde başka etkenler belirlemektedir. Şunu söylemeden geçmek mümkün olmayacak günümüzde sanat eseri olduğu iddia edilen bir çok işe bakınca bu eserlerin değerini daha iyi anlamak mümkün.
 

Paylaş Abi:

Aria

Aria

Herkese merhaba, ben Aria. Sıkı bir korku filmi seyircisi, pati kuvvetleri başkanı ve dakikaların amiriyim! Zaman önemli, haydi ben kaçtım.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Türkiye'de çekilen ilk Türk filmi

Türkiye'de sinemanın geçmişi Osmanlı İmparatorluğu dönemlerine kadar uzanmaktadır. Başlangıç tarihi tam olarak bilinmese de Anadolu'ya sinemanın gelişinin II. Abdülhamit döneminde …

La Casa De Papel Yeni Sezon Kore'den Geliyor!

Netflix, La Casa De Papel yani Money Heist'in Kore tarafından yeniden uyarlamasının fragmanını yayınladı. Netflix, İspanyol suç draması  La Casa …

İklim Krizine Karşı Plastik Musluk

Nature, paylaşmış olduğu bir karşılaştırma raporunda her geçen gün artan iklim krizini; “tarih boyunca insanlığın ürettiği toplam materyal miktarının karadaki …

Evde Beslenebilecek En İdeal Köpek Cinsleri

Araştırmalara göre, bir köpeğe sahip olmak kan basıncını düşürür, stresi azaltır ve sizi daha mutlu eder. Bunların tümü, özellikle çocuklar …

Dünyanın en tuhaf 5 sanat eseri

TDK'ye göre tuhaf kelimesi anlamı, "Acayip, şaşılacak, garip, güldürücü, gülünç, anlaşılmaz, şaşılan bir şey karşısında söylenen söz" olarak karşımıza çıkıyor. …

İnstagram’da En çok Kim Takip Ediliyor?

Sosyal Medya’da ne kadar çok takipçiniz varsa o kadar popülersiniz demektir. Bu takipçi olarak adlandırılan sayı size popülerlik kazandırır ve …

Aradığın şey nedir abi?