Evde Beslenebilecek En İdeal Köpek Cinsleri

Araştırmalara göre, bir köpeğe sahip olmak kan basıncını düşürür, stresi azaltır ve sizi daha mutlu eder. Bunların tümü, özellikle çocuklar ve yaşlılar için kişinin beden ve ruh sağlığı için oldukça faydalıdır. 

  • author DailyDaisy
  • Sanat
  • 21 Mayıs 2022
Kendimi Şanslı Hissediyorum

Araştırmalara göre, bir köpeğe sahip olmak kan basıncını düşürür, stresi azaltır ve sizi daha mutlu eder. Bunların tümü, özellikle çocuklar ve yaşlılar için kişinin beden ve ruh sağlığı için oldukça faydalıdır. Köpekler çeşitli boyutlarda, stillerde ve ırklardadır.

Evde köpek beslemek son derece zor gibi görünse de yukarıda saydığımız faydaları ve en önemlisi bir dostla hayatınızı paylaşmanın keyfini düşününce hiçte zor olmamalı. Eğer bir bahçeniz yoksa bir apartman dairesinde yaşıyorsanız sizinle yaşamınızı paylaşacak olan dostunuzun  bu ortama uygun bir ırk olmasında onun da ruh ve beden sağlığı açısından fayda var.

Evde beslemeye en uygun  köpek ırklarını sizin için sıraladık. Ancak yine de tavsiyemiz sokaktan veya barınaktan bir dost sahiplenmeniz yönünde!

Shih Tzu

Evde beslenebilecek en ideal köpek shih tzu

"Aslan Köpek" olarak da bilinen Shih Tzu, sadakati, cana yakınlığı ve uysal doğası olan küçük ırk bir köpektir. Çok fazla egzersiz gerektirmez, ancak çok fazla sarılmayı gerektirir. Küçük boyutuna aldanmayın. Shih Tzu, iyi bir bekçi köpeğidir. Doğal olarak sevecen yaratıklardır, bu yüzden efendilerini korurlar. Shih Tzu herhangi bir yaşam tarzına uyum sağlar, bu nedenle büyük bir evde veya küçük bir evde yaşıyorsanız, shih tzu size uygundur.

Beagle

Beagle ırkı eğlenceli bir ırktır ve sizi her gün meşgul edecektir. Gürültücü olma konusundaki itibarlarına rağmen, birçok kıdemli bakım uzmanı, Beagle'ları samimiyetleri için övüyor ve onları ev için en iyi ırklardan biri yapıyor. Ayrıca, Beagle çocuklarla iyi geçinir.

Pomerian

Pomeranian küçük olmasına rağmen, kalbi çok büyüktür. Bu tüylü köpek sevecen, enerjik ve ev gibi kapalı alanlarda rahattır. Pomeranian için günlük düzenli tarama gerekli değildir, sadece düzenli olarak fırçalamak yeterlidir. Oldukça zeki bir ırktır.

Pug

Evde beslenebilecek en ideal köpek pug

Bu zeki cins çevrelerine ve evet, hatta yaşam tarzınıza uyum sağlayabildiğinden, zamanlarının çoğunu kanepede yatarak geçirenler için “mükemmel köpek” olarak adlandırıldılar. Puglar çok fazla egzersiz ihtiyacı olan bir ırk deildir. Pugların bakımı kolaydır çünkü kürkleri çok az bakım gerektirir. Az bakım gerektiren tüylü bir arkadaş istiyorsanız Pug mükemmel bir seçimdir.

Karışık Irk

Tüylü bir arkadaş safkan bir köpek olmak zorunda değildir. Karışık cins köpekler de mükemmel birer arkadaş olurlar. Birçok uzman, yaşlıların yerel barınaklarında karışık bir cins aramasını tavsiye ediyor. Bunun nedeni, bakıcıların barınak köpeklerini tıbbi ihtiyaçları, tutumları ve diğer özellikleri için zaten değerlendirmiş olmalarıdır. Barınaklardan gelen köpeklerin genellikle hangi özellikte olduğunu bilmek bu nedenle güzel, bu yüzden onlarla hemen kucaklaşabilirsiniz.

Yorkshire Terrier

Evde beslenebilecek en ideal köpek yorkshire terrier

Sizinle uzun süre kalacak minik, nazik bir köpek istiyorsanız Yorkshire Terrier'i öneriyoruz. Bu cinsle ilgilendiğiniz sürece ortalama 13 ila 20 yıl yaşayacaktır. Yorkshire Terrier, genellikle apartmanlarda yaşar. Yorkies sadece ara sıra taranmaya ihtiyacı vardır. Egzersiz söz konusu olduğunda, bizim kadar buna ihtiyaçları yoktur. 

Fransız Bulldog

French Bulldog, küçük, tatlı ve daireniz için harika olduğu için karşı koyamayacağınız bir cep köpeğidir. Köpek uzmanlarına göre Fransız Bulldog, sevecen ve enerjik olmasıyla bilinir. Büyüleyici kişilikleri ve büyük kulaklarına ek olarak bakım gerektirmedikleri ve fazla egzersize ihtiyaç duymadıkları için onları daha da seveceksiniz. Bu, onlara sarılmaya daha fazla zaman ayıracağınız anlamına gelir.

Kaniş

Alerji nedeniyle köpek arkadaşı bulmakta zorluk çeken biri iseniz, Kaniş mükemmel bir seçimdir çünkü sizi rahatsız etmeyecek hipoalerjenik bir kürkü vardır. Sevecen ve nazik eğilimleri ve yaşlıların yaşadığı bölgelere uyum sağlama istekleri nedeniyle, kanişler özellikle yaşlı köpek severler arasında yaygındır. Bunun yanı sıra,  en zeki ve güvenilir ırklardan biridir.

İlgili İçerik: Evde Köpek Maması Tarifi

Lhasa Apso

Lhasa Apso gibi küçük bir köpekle yaşamak apartman gibi küçük alanlar için uygundur. Ayrıca, uzun taramave tüy bakımı yapmanın hayranı değilseniz, bu cins tam size göre. Lhasa Apso'nun ortalama 14 yıllık bir yaşam süresi vardır, bu nedenle sizi uzun süre mutlu edeceklerdir. Lhasa Apso, bağımsız, güvenilir ve sevecen olduğu için mükemmel bir köpektir!

West Highland Terrier

Bu cins hoş bir mizaca sahiptir ve bu onu mükemmel bir kucak köpeği yapar. Bir apartman dairesinde yaşayacak kadar küçüktürler ve günde sadece bir saat egzersize ihtiyaçları vardır. Kabarık kürklerini iyi durumda tutmak için herhangi bir özel bakıma ihtiyaçları yoktur. Düzenli fırçalamanız yeterli olur.

Cavalier King Charles

Evde beslenebilecek en ideal köpek cavalier king charles

Cavalier King Charles Spaniel, uzun zamandır kraliyet ailesinin gözdesi olmuştur. Ancak, bu sevimli kucak köpeği herhangi bir yaşam ortamına uyum sağlayabildiğinden, bunu hak etmek için kraliyet mensubu olmanıza gerek yoktur. Bu küçük köpeğin ağırlığı 18 kilodan fazla değildir ve bakımı için çok az çaba gerektirir. Tek gereken, kabarık, sağlıklı saçlarını korumak için haftalık bir banyo ve bir fırçadır.

Cocker Spaniel

Listeye bir İspanyol daha katıldı! Sevimli görünümüyle bu cins küçük bir alanda yaşamak için idealdir. Orta ırk bir av köpeği olduğu için egzersiz ihtiyacı da ortalamadır. Aşırı oyuncudurlar ve güzel tüyleri ve sevimli kulaklarıyla daireniz de birlikte son derece mutlu yaşayabilirsiniz.

Dachshund

Dachshundlar, uzun ve sosis şeklindeki vücutları nedeniyle “sosis köpekleri” olarak adlandırılan, büyük bir kişiliğe sahip neşeli küçük köpeklerdir. Evinize biraz neşe getirmeye çalışıyorsanız, bu cins sizi asla yarı yolda bırakmayacaktır. Onların tuhaflıklarına iyi bir kahkaha atacaksınız. Dachshunds ayrıca sağlıklı bir kürkü korumak için minimum bakım gerektirir. Ayrıca yürüyüşlerden ve getirme gibi oyunlardan egzersizlerini yapabildikleri sürece bir apartman dairesinde yaşamaktan memnun olacaklardır.

İlgili İçerik: Köpeklerde Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Chihuahua

Chihuahua, nesiller boyu sadık bir dost olan küçük ama güçlü bir köpektir. Sahibine son derece bağlıdır ve bunu göstermenin en sevdikleri yollarından biri de kucağınıza oturmaktır. Chihuahua'nın tüyü fazla bakım gerektirmez ve egzersizleri için kısa bir yürüyüş yeterlidir.

Bulldog

Evde beslenebilecek en ideal köpek ingiliz bulldog

Bulldog, sert dış görünüşünün arkasında gerçekten tatlı bir köpektir. Listemizdeki diğerlerinden daha kısa bir ömre sahiptirler, ancak bu onları daha az harika bir arkadaş yapmaz. Bulldog, sahibine karşı cömert bir sevgiden hoşlanır ve fazla egzersize ihtiyaç duymaz. Ancak diğer ırklar kadar aktif olmadıkları için beslenmelerine dikkat edilmelidir.

Pekingese

Pekingese güzel ama yavaş hareket eden köpeklerdir. Onlar en iyi kucak köpekleridir  ve günlük bakıma ihtiyaçları olsa da, bunu o sizin kucağınızda uyurken yapabilirsiniz. Pekingese çok sadık ve sevecen köpeklerdir. Bununla birlikte, zaman zaman bağımsız ve inatçıdırlar.

Papillon 

Papillonlar, zekilerdir bu da onları  yani eğitilmesi kolay yapar. Papillonlar, insan arkadaşlarını sonsuz bir şekilde eğlendirmelerine yardımcı olan beceriksiz bir kişiliğe sahiptir. Cins çok atletik olduğu için, köpeklerini gezdirebilen yetişkinler için oldukça uygunudur. Bu köpekler sahiplerine sahip olabileceğinden, onları evdeki tek köpek olarak görmek daha iyidir.

Shar Pei

Evde beslenebilecek en ideal köpek shar pei

Shar-Pei  orta boyu nedeniyle eğitilmesi ve evde yetiştirilmesi en kolay olanlardan biridir. Harika bekçiler çünkü yabancılardan hoşlanmazlar. Kendi kendine yeterliler, bu da onları uzun bir süreliğine gidecek olan sahipleri için iyi bir seçenek haline getiriyor. Shar-Pei ise uzun yürüyüşler yapmak veya dışarıda çok zaman geçirmek istiyorsanız mükemmel bir alternatif. Kısa tüyleri nedeniyle genellikle çok az bakıma ihtiyaç duyarlar.

Collie

Collie'ler çeşitli şekil ve boyutlarda olurlar. Ancak hepsi aynı anda sevilebilir olma özelliğine sahiptir. Onları eğitmek ve bakımlarına ayıracak zaman ve enerjiye sahip aktif yaşlılar için mükemmel bir ırklardır. Collie'ler çocuklu aileler için de harikadır ve birden fazla nesille mutlu bir şekilde oynayacak bir ırktır. 
 

Paylaş Abi:

DailyDaisy

DailyDaisy

Herkese selam, ben DailyDaisy! Bir kedim var, bir de kuçum. Aslında daha çok çizerim ama yazasım geldi mi de durmak bilmem. 1 dakika, Ozzy ortalığı karıştırdı. Haydi ben kaçtım, bye \m/

Yorumlar

wave
  • Çağla Caner

    Çağla Caner

    24 Mayıs 2022 19:00

    Bulldogları çok seviyorum, farklı bir enerjisi ve coolluğu var hayvanların ama burunlarında solunum rahatsızlığı olduğunu ve çok fazla salyası olduğunu duydum. Yine de çok istiyorum. Ücretsiz Bulldog sahiplenebileceğim birileri var mıdır?

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
2022 Düğün Dans Müziği Trendleri

Düğününüz öncesinde "eveeeeeeet" dediniz ve bu mutlu gününüzde tüm planlamaların ardından müzik seçimi aşamasına geldiniz. Müziğin, sizin en güzel gününüz …

Dünyanın en ünlü 5 film festivali

Film festivali veya film festivalleri, genellikle bir veya daha fazla salonda gösterilen uzun metrajlı filmlerin görüntülenmesi amacıyla yapılan organizasyonlardır. Günümüzde …

Edis İlhan'dan İlk Solo Albüm

Kendine özgün tarzı ve güçlü yorumu ile seslendirdiği tüm şarkılar ile bizleri farklı duygular ile bir araya getiren Edis İlhan'ın …

İklim Krizine Karşı Plastik Musluk

Nature, paylaşmış olduğu bir karşılaştırma raporunda her geçen gün artan iklim krizini; “tarih boyunca insanlığın ürettiği toplam materyal miktarının karadaki …

Fotoğraflarda zayıf görünmek için 7 hileli yöntem

Siz de benim gibi azıcık ama azıcık ağzınızın tadına düşkünseniz, ne yeseniz yarıyorsa o da olmazsa gaz varsa fotoğraflarda zayıf …

Nasıl Yönetmen Olunur?

Yönetmen olabilmek için iletişim fakültelerinin radyo, sinema ve televizyon bölümlerinden ya da görsel sanat fakültelerinin yönetmenlik bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. …

Aradığın şey nedir abi?