Vahşi doğada penguenleri görmek için en iyi 10 yer

İşte penguenleri kolonilerinde görmek için en iyi 10 yer. Detaylar için aşağı kaydırın.

Kendimi Şanslı Hissediyorum

25 Nisan, dünyadaki en ilginç kuş türlerinden biri olan Dünya Penguen Günü olarak kutlanır. İşte penguenleri kolonilerinde görmek için en iyi 10 yer.

1. Boulders Plajı, Cape Town – Güney Afrika

Boulders-Plajı-Cape-Town-Güney-Afrika

Cape Town'daki Boulders Plajı, şu anda nesli tükenmekte olan bir tür olarak sınıflandırılan bu türe dünyada yaklaşabileceğiniz tek yer olan Afrika penguenlerinin kolonilerini görmek için dikkat çekici bir seyir noktasıdır. Simon's Town'a yakın bir konumda bulunan Boulders Beach, 1985'ten beri sahili işgal eden bu penguenlerle dinlenmek ve vakit geçirmek için turist dostu bir mekandır.

2. Antarktika

antartika-penguenleri

Antarktika, penguen popülasyonları ile ünlüdür. Adelie penguenlerinin devasa, gizli mega kolonileri, bu yılın Mart ayında Tehlikeli Adalar'da keşfedildi. Yerdeki sayımlar ve insansız hava araçları tarafından çekilen hava fotoğrafları 751.527 çift penguen ortaya çıkardı. Antarktika'yı ziyaret eden keşif gezileri, bölgenin İmparatoru, Adelie, Chinstrap, Gentoo, Makarna ve Kral Penguenler ile yakın ve kişisel olmanızı sağlamalıdır.

3. Galapagos Adaları – Ekvador

ekvador-penguenleri

Galapagos, ekvatorun kuzeyinde vahşi doğada yaşayan tek tür olan kendi penguen türü Galapagos pengueni de dahil olmak üzere bir dizi vahşi yaşamı barındırır. Penguenler, soğuk sıcaklıklar ve akıntılar sayesinde burada gelişirler. National Geographic Expeditions, yıl boyunca haftalık olarak adalar çevresinde 10 günlük bir yolculuk imkanı sunmaktadır.

4. Güney Georgia ve Falkland Adaları

Güney-Georgia-ve-Falkland-Adaları-penguenleri

Güney Atlantik Okyanusu adaları, deniz fillerinin yanında yaşayan çok sayıda Gentoo, Rockhopper ve Macellan penguenine ev sahipliği yapar. Güney Georgia, bu uçsuz bucaksız Britanya Denizaşırı Toprakları'nda vahşi doğada dolaşan binlerce Kral Pengueni görme şansı sunuyor.

5. Phillip Adası – Avustralya

Phillip-Adası-penguenleri-Avustralya

Turistler, yaklaşık 33 cm boyunda büyüyen ve yalnızca Avustralya ve Yeni Zelanda'da bulunabilen en küçük penguen türü olan Küçük veya Peri penguenlerinin en büyük kolonilerinden birini görmek için 1900'lerin başından beri Phillip Adası'nı ziyaret ediyor. “Penguen geçit töreni” olarak bilinen penguenlerin yanında sahilde yürüyüş yapmak için her gün rehberli turlar düzenlenmektedir.

6. Patagonya – Arjantin

Patagonya-penguenleri-arjantin

Güney Amerika'da penguen bulmak için başka bir yer, en yaygın türün Macellan pengueni olduğu Patagonya'dır. Eylül ayında üremeye geldiklerinde Patagonya kıyılarına varmaya başlarlar ve Mart ortasına kadar kalırlar. Penguenlere nezaket gösterilmesi gerektiğini  hatırlamak önemlidir, koloniler dokunulmaktan veya rahatsız edilmekten hoşlanmazlar.

7. Kanguru Adası – Avustralya

kanguru-adası-penguenleri

Güney Avustralya'daki Kanguru Adası, Avustralya'nın yerli hayvanı olan kanguruya tanık olunan bir yer olarak bilinir. Ancak bunun dışında ada, kendi yerel penguen kolonisine sahip Küçük Penguen'i görmek için başka bir doğal konumdur.

8. Zavodovski Adası – Güney Sandviç Adaları

Zavodovski-Adası-Güney-Sandviç-Adaları-penguenleri

Issız, volkanik bir ada olan Zavodovski Adası, yaklaşık bir milyon çift üreyen Chinstrap penguenine ev sahipliği yapmaktadır. Adayı terk etmeye çalışırken dalgalarla kayalara çarpma riskiyle karşı karşıya kalan penguenlere ışık tutan 2016 Planet Earth II belgesel dizisinde yer almıştır.

9. Otago Yarımadası – Yeni Zelanda

Otago-Yarımadası-Penguenleri-Yeni-Zelanda

Yeni Zelanda'da penguen görmeye gidilecek ikinci bir yarımada, Yeni Zelanda'nın Banks'ten daha güneyinde bulunan Otago Yarımadası'dır. Hem küçük penguenin hem de sarı gözlü penguenin ırkları buraya yerleşir. Otago Yarımadası gerçek bir doğal güzellik yeridir, geçmişteki volkanik patlamalar keskin ve engebeli deniz kayalıkları oluşturmuştur ve elbette penguenler için bir yuvadır. Her gün doğa rehberleri ile penguen turları düzenlenmektedir.

10. Happy Feet - Mutlu Ayaklar

happy-feet-mutlu-ayaklar

Yukarıda yazdığımız 9 yer arasından seçim yapamadıysanız sizin için son önerimiz çok başarılı ve tatlı bir animasyon olan ''Neşeli Ayaklar'' penguenler filmde çok güzel şarkılar söyleyip dans ediyorlar, film bir yandan da çok yerinde bir çevreci mesaj barındırıyor içinde. Özenle seçilmiş müziklere, teknik anlamdaki sorunsuzluk ve dublaj başarısını da ekleyince Neşeli Ayaklar’ın türünün iyi örneklerinden biri olduğunu söylemek son derece mümkün olacaktır.
Bu arada söylemeden geçemeyeceğim benim favorim babamın penguenleri!
 

Paylaş Abi:

Aria

Aria

Herkese merhaba, ben Aria. Sıkı bir korku filmi seyircisi, pati kuvvetleri başkanı ve dakikaların amiriyim! Zaman önemli, haydi ben kaçtım.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Bütçe dostu balayı tatili için 5 ülke

Nişandı, alışverişti, düğündü derken hem maddi hem de manevi yorgun düşmemek elde değil. Ancak hayatınızın en önemli kararını verdiniz ve …

En güvenli uçak modelleri

İstatistiklere göre yapılan araştırmalar sonucunda en güvenilir ulaşım şekli uçaktır. Bu içeriğimizde uzun mesafeli seyahatlerin olmazsa olmazı uçakları ve modellerine göre …

Ölü Oyuncak Bebekler Adası'nın Gizemli Hikayesi

Asıl adı “Isla de Las Munecas” olan “Ölü Bebekler Adası”, ürkütücü ve gizemli efsanelere konu olmuş. Bu korkunç hikayelerin yanı …

Dünyanın en büyük 10 kayak merkezi

Dünyada kayak yapmak için en iyi yerler nerelerdir? Fransa'daki inanılmaz Portes du Soleil kayak alanından İtalya'daki Dolomites kayak alanına kadar, …

Sri Lanka'da tatil yapmak için 10 neden

Sri Lanka henüz yapılacaklar listenizde değil mi? Güney Asya'daki bu güzel ülkeye seyahat etmeden önce, Sri Lanka'nın bilindiği ve ünlü …

Evcil hayvan dostu 10 otel

Evcil hayvan dostu oteller, odanızda küçük dostunuzla kalabileceğiniz, otel alanlarında, denizde ve kumsalda rahatlıkla birlikte vakit geçirebileceğiniz ve restorana birlikte …

Aradığın şey nedir abi?