E-Ticaretin tarihçesi

Geçmişten günümüze E-ticaret yolculuğunu gelin, birlikte keşfedelim!

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Bugünün dünyasında dijital kanalların artması ile müşterileriniz tarafından 7/24 ulaşılabilir olmak mümkün. Geleneksel perakende çözümlerine göre otomatikleştirilmiş kategori yöntemleri ile müşterilerinizin taleplerine daha hızlı cevap verebilmek oldukça değerlidir. Durum böyle olunca, bu süreci yönetmenin ve satış deneyimini dijitalleştirmenin ilk adımı bir e-ticaret sitesine sahip olmaktan geçiyor.

E-ticaret nedir?

e-ticaret-nedir

E-ticaret veya elektronik ticaret, internet üzerinden ulaşılan müşterilere gerçek zamanlı ürün veya hizmet satışını kapsamaktadır. Bugün e-ticaret çözümünü kullanan milyonlarca marka, akla gelebilecek tüm ürün ve hizmetlerini e-ticaret kanalları üzerinden müşterilerine sunmaktadır.

Online alışveriş ilk ne zaman kullanıldı?

online-çevrimiçi-alışveriş-hakkında

Online alışveriş, 1979 yılında İngiltere'de girişimci Michael Aldrich tarafından öncülük edilerek icat edildi. Aldrich, değiştirilmiş bir ev televizyonunu bir telefon hattı aracılığıyla gerçek zamanlı çok kullanıcılı işlem işleme bilgisayarına bağlamayı başardı. Sistem 1980'de pazarlandı ve daha sonra İngiltere, İrlanda ve İspanya'da satılan işletmeler arası sistemler olarak sunuldu.

İlk online alışveriş ne zaman yapıldı?

ilk-online-alışveriş

New York Times'ın 12 Ağustos 1994 tarihli "İnternet Açık" başlıklı sayısı, bir Sting CD'sinin iki arkadaşı arasındaki satışı anlatıyordu. The Times, “Genç siber girişimcilerden oluşan ekip, gizliliği garanti etmek için tasarlanmış güçlü bir veri şifreleme yazılımının hazır bir sürümünü kullanarak İnternet'teki ilk perakende işlemini başardı” dedi.

E-ticaretin tarihi nasıl başladı?

e-ticaretin-tarihi-nasıl-başladı

E-ticaretin tarihi 40 yılı aşkın bir süre önce, 1970'lerde Elektronik Veri Değişimi (EDI) ve tele-alışveriş gibi erken teknolojilerin tanıtılmasıyla bugün bildiğimiz modern e-ticaret mağazasının yolunu açtığında başladı.
E-ticaretin tarihi, internetin tarihi ile yakından iç içedir. 1991 yılında internetin halka açılmasıyla online alışveriş de mümkün oldu. 

İlk E-ticaret sitesi ne zaman kuruldu?

ilk-e-ticaret-sitesi-amazon

1994 yılında Jeff Bezos liderliğinde ortaya çıkan Amazon, e-ticaret sitesi öncüsü olarak kabul ediliyor. Dünyanın ilk çevrimiçi alışveriş sitesi olarak bilinen Amazon'dan sonra, tüketici kültürüne yeni bir soluk getiren birçok marka ortaya çıktı. İlk çevrimiçi mağaza 1994'te Jeff Bezos tarafından açıldı.

E-ticaretin rahatlığı, güvenliği ve keyifli kullanıcı deneyimi, çevrimiçi alışverişin başlangıcından bu yana katlanarak gelişti.

Pandeminin hayatımıza girmesiyle birlikte e-ticaret rakamlarında inanılmaz bir büyüme yaşanmaya başladı ve yaşanmaya da devam etmesi de kaçınılmaz. 

E-ticaret Türkiye'ye ne zaman geldi?

e-ticaretin-türkiyeye-gelişi

İnternetin hayatımıza girmesiyle birçok alışkanlığımızı buna göre değiştirdik. 1995 yılı itibari ile E-ticaret yaşamımızda varlığını göstermeye başladı.
 

Paylaş Abi:

Aria

Aria

Herkese merhaba, ben Aria. Sıkı bir korku filmi seyircisi, pati kuvvetleri başkanı ve dakikaların amiriyim! Zaman önemli, haydi ben kaçtım.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
Rus Kozmonot Yuri Gagarin’in Gizemli Ölümü

12 Nisan 1961'de Rus kozmonot Yuri Gagarin, uzaya çıkan ilk insan olarak tarihe geçti. Dünya'ya geri döndüğünde, Gagarin'e sadece bir …

2022’nin öne çıkan 10 yatırım alanı

Bir kurum veya kişinin teknolojik yatırım süreçlerindeki trendleri takip ediyor olmasının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Peki, 2022 yılında hangi …

Nreal Air Glasses ile Telefonunuzun Ekranı 201 inç Oluyor!

Nreal AR gözlüklerinin "hareket halindeyken büyük ekran deneyimi" sunuyor. Ancak şu an için sadece İngiltere'den satın alınabilecek. Artırılmış gerçekliği deneyimlemek …

Volkswagen ID Buzz Elektrikli Mikrobüs

Uzun bir bekleyişin ardından Volkswagen ID Buzz lansmanı gerçekleşti. Volkwagen’in efsane minibüsü T1’in tamamen yenilenmiş versiyonu olarak bizlerle bir araya …

En Fazla Tercih Edilen Tarayıcılar

Statcounter’ın Mart ayı istatistiklerine göre masaüstü tarayıcı kullanımında Google Chrome’dan sonra Microsoft Edge ikinci sıraya yükselmeyi başardı. Apple’ın Safarisi ise …

Güncelleme Desteği Biten Xiaomi Cihazlar

Xiaomi güncelleme desteği sona eren cihazların yer aldığı EOS listesini güncelleyerek desteği biten cihazların listesini paylaştı. Bu listeye göre Xiaomi …

Aradığın şey nedir abi?