Dünyanın en ünlü 10 heykeli

Dünyanın en ünlü 10 heykelini sizler için sıraladık. Detaylar için kaydırın. 

  • author Aria
  • Sanat
  • 13 Mart 2022
Kendimi Şanslı Hissediyorum

Taş, mermer, alçı, kil, balmumu gibi çeşitli malzemeler kullanılarak hayvan, insan veya eşyaları üç boyutlu olarak tasarlama ve üretme işine heykel denir.

Dünya’yı gezmek için sebeplerinizin yanına bir tane daha eklemek isterseniz tam olarak doğru yerdesiniz. Tarihi çok eskilere dayanan dünya’nın tüm uygarlıklarının sahip olduğu bir sanat olan heykel! 

Heykel gerçekten büyük emek ve zaman isteyen bir sanat dalıdır. En iyi heykeller yüzyıllardır varlığını sürdürerek günümüze kadar gelmiştir. Öyleyse Dünya’nın en ünlü 10 heykeline hayranlıkla göz atalım.

1. Özgürlük Anıtı – New York, Amerika

özgürlük-anıtı-new-york-amerika

New York’taki Liberty Adası’nda bulunan heykel, 1886 yılında Fransa tarafından Amerika’ya hediye edilmiştir. İlk yapıldığında sahip olduğu kızıl – kahve tonları zamanla şimdiki rengi olan yeşile dönüşmüştür.

2. Kurtarıcı İsa – Rio de Janeiro, Brezilya

kurtarıcı-isa-rio-de-janeiro-brezilya

Rio De Janeiro’daki Corcovado Dağı’nın tepesinde bulunan Kurtarıcı İsa heykeli, dünyanın ve ülkenin en önemli sembollerinden biridir. Dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilir.

3. Düşünen Adam Heykeli – Paris, Fransa

düşünen-adam-heykeli-fransa

Rodin’in eseri olan ve kopyalarından birinin de İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde bulunan heykeldir. Ayrıca, dünyanın en ünlü heykellerinden biridir.

4. Davut Heykeli – Floransa, İtalya

davut-heykeli-floransa-italya

Rönesans döneminin en önemli eserlerinden biri olan Davut heykeli, Michalangelo imzası taşıyor. Dünyanın gelmiş geçmiş en önemli heykellerinden biridir.

5. Pieta – Roma, İtalya

pieta-italya

“Merhamet” anlamına gelen Pieta, oğlunu kucağında tutarak yas tutan Meryem Ana‘nın tasviridir. Michalengelo’nun en önemli eserlerinden biridir. 

6. Küçük Deniz Kızı Heykeli – Kopenhag, Danimarka

küçük-kız-deniz-kızı-danimarka

Dünyanın en bilinen figürlerinden biri olan Küçük Denizi Kızı heykeli, Kopenhag’taki Langelinie Limanı‘nda, bir taşın üstünde sergilenmektedir.

7. Nemrut Dağı Heykelleri – Adıyaman, Türkiye

nemrut-dağı-heykelleri-türkiye

UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Nemrut Dağı üzerindeki heykellerin yapılış sırrı hala çözülebilmiş değil.
Kommagene Kralı I. Antiochos, kültürleri bir araya getirme amacıyla bu heykelleri yaptırmış ve Anadolu’nun o dönemki tüm tanrılarına ve atalarına adamış.

8. Birlik Heykeli – Gujarat, Hindistan

birlik-heykeli-hindistan

Diğer adı, Patel Heykeli olan eser; bağımsızlığın ardından eyaletlerin birleşmesini sağlayan Sardar Vallabhbhai Patel’i anmak için yapılmıştır. Dünya'nın en uzun heykeli ünvanına sahiptir.

9. Anavatan Çağırıyor – Volgograd, Rusya

ana-vatan-çağırıyor-heykeli-rusya

Dünyada kadın tasvirinde ve din dışı konu üzerine yapılmış en büyük heykeldir. 1967 yılından beri sergilenen heykel, Stalingrad Savaşı anısına inşa edilmiştir.

10. Büyük Gize Sfenksi – Kahire, Mısır

büyük-gize-sfenksi-mısır

Gize Piramitleri bölgesinde bulunan Büyük Gize Sfenksi, dünyadaki en büyük tek taş heykeldir. Mısır’daki pek çok şey gibi bu heykel de gizemini korumaktadır.

Yazımızın sonunda ülkemizin farklı şehirlerinde henüz değeri anlaşılamamış çok fazla heykel vardır. Onlardan bir kolajı sizinle aşağıda paylaşıyoruz. 

Unutmayın, heykel Sanattır!

Paylaş Abi:

Aria

Aria

Herkese merhaba, ben Aria. Sıkı bir korku filmi seyircisi, pati kuvvetleri başkanı ve dakikaların amiriyim! Zaman önemli, haydi ben kaçtım.

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
2022 Oscar Sahipleri Açıklandı

Bu yıl 94'üncüsü düzenlenen Oscar Ödül töreni üç yıl sonra ilk defa moderatör eşliği ile gerçekleştirildi. The Godfather'ın 50. yılının …

Dövme Sanatçısı Rad Mashu Röportajı

Rad Mashu, kendine özgün tasarım yaklaşımı ile Nedirabi sanat kategorimizin bugünkü konuğu oldu. Dövme ile ilgili tüm merak edilenleri nedirabi.com takipçileri için …

Fotoğraflarda zayıf görünmek için 7 hileli yöntem

Siz de benim gibi azıcık ama azıcık ağzınızın tadına düşkünseniz, ne yeseniz yarıyorsa o da olmazsa gaz varsa fotoğraflarda zayıf …

Dünyanın en tuhaf 5 sanat eseri

TDK'ye göre tuhaf kelimesi anlamı, "Acayip, şaşılacak, garip, güldürücü, gülünç, anlaşılmaz, şaşılan bir şey karşısında söylenen söz" olarak karşımıza çıkıyor. …

Dünyanın en ünlü 5 film festivali

Film festivali veya film festivalleri, genellikle bir veya daha fazla salonda gösterilen uzun metrajlı filmlerin görüntülenmesi amacıyla yapılan organizasyonlardır. Günümüzde …

LGBTQ Korku Filmi They/ Them İzleyiciyle Buluşuyor!

Blumhouse ve Peacock tarafından yapımcılığı üstlenen adı "Slash-Them" olarak telaffuz edilen yeni film, bir LGBTQ dönüşüm terapi kampında geçiyor. Film, …

Aradığın şey nedir abi?