Sri Lanka'da tatil yapmak için 10 neden

Sri Lanka henüz yapılacaklar listenizde değil mi? Güney Asya'daki bu güzel ülkeye seyahat etmek için 10 neden aşağıda!

Kendimi Şanslı Hissediyorum

Sri Lanka henüz yapılacaklar listenizde değil mi? Güney Asya'daki bu güzel ülkeye seyahat etmeden önce, Sri Lanka'nın bilindiği ve ünlü olduğu bu 10 şey hakkında bilgi edinmek isterseniz, doğru sayfadasınız.

Sri Lanka, zengin biyoçeşitliliği, büyük tarçın ve çay ihracatı ve çarpıcı doğa harikaları ile ünlüdür! Aynı zamanda Hint Okyanusu'nun İncisi olarak da bilinir ve ülke çapında çeşitli kültürel ve dini unsurlara sahiptir.

Sri Lanka'da tatil yapmak için 10 neden

1. Hint Okyanusu'nun İncisi

hint-okyonusu-sri-lanka

1972'de Sri Lanka'ya Seylan deniyordu. Ancak bunun dışında Sri Lanka, “Hindistan'ın gözyaşı damlası” olarak da bilinir. Gerçekten de armudu andıran şekli Hint Okyanusu'ndaki bir damla gözyaşını andırıyor.
Bazen Sri Lanka'ya "Hint Okyanusu'nun İncisi" de denir. Bunun nedeni zengin doğal mirası, biyolojik çeşitliliği ve değerli taşları olabilir.

2. Sigiriya Kalesi

sigiriya-kalesi-sri-lanka

“Dünyanın Sekizinci Harikası” olarak etiketlenen Sigiriya, önemli arkeolojik öneme sahip muhteşem bir kaya kale kompleksidir. Bununla Sri Lanka'nın en önemli turistik yerlerinden biridir.

Kuzey Matale Bölgesi'nin kalbinde yer alan Sigiriya kaya platosu 200 metre yüksekliğe kadar yükseliyor. Onu çevreleyen görkemli surlar, bahçeler, çeşmeler ve göletler.

Kompleksin ana girişi, aslanın üst kısımları tahrip edilmeden önce bütün bir aslan kaya heykelinin parçası olan devasa aslan pençeleri gibi görünecek şekilde oyulmuştur.

3. Yala Milli Parkı

yala-milli-parkı-sri-lanka

700'den fazla hayvan türüne ev sahipliği yapan Sri Lanka, zengin biyolojik çeşitliliği ile ünlüdür. Yaban hayatı meraklıları, ülkenin en iyi vahşi yaşam parkı olan Yala Milli Parkı'nın tadını kesinlikle çıkaracaklar.

Ormanları, otlakları ve lagünleri kapsar; dünyanın en yüksek leopar konsantrasyonuna sahiptir; ve çoğunlukla Kasım-Ocak ayları arasında cennete akın eden etkileyici sayıda kuş türüne sahiptir.

4. Balinalar

srilanka-balinaları

Sri Lanka, balina gözlemciliği için dünyanın en iyi ülkelerinden biridir! Geniş sularında, Mavi Balina, Sperm Balinası, Kambur Balina ve Bryde Balinası dahil olmak üzere birçok balina türü evlerini bulur.

Sri Lanka'yı çevreleyen denizlerde bol miktarda kril bulunur, bu da bu nazik devlerin kıyılarına sık sık göç etmesini açıklar.

5. Sörf yapmak

sri-lankada-sörf

Çarpıcı plajlarla çevrili Sri Lanka, Asya'da ünlü bir sörf destinasyonudur. Her iki tarafında farklı mevsimler gözlemleyen Sri Lanka, tüm yıl boyunca sörf destinasyonları için çeşitli seçenekler sunuyor.

Güney Sri Lanka'da sörf sezonu Kasım'dan Mayıs'a kadar sürer. Bu arada, Nisan-Ekim arası doğu kıyısındaki en yoğun sörf mevsimidir.

6. Değerli Taşlar

srilanka-değerli-taşları

Değerli taşlarla süslenmiş Sri Lanka'ya genellikle "Mücevher Adası" denir. En popüler değerli taşlarından bazıları safir, kedi gözü, alexandrit ve ay taşıdır.

Ülke genelinde çok sayıda çekici kuyumcu bulacaksınız; ancak değerli taşlar ve mücevherler için en dikkate değer olan Ratnapura, Colombo ve Galle'dir. Burada ister koleksiyoncu taşları takabilir, ister hediyelik eşya olarak giyilebilir takılar satın alabilirsiniz.

7. Galle Kalesi

galle-kalesi-sri-lanka

UNESCO Dünya Mirası listesindeki Galle Fort, tropik ağaçlar, geniş bir plaj ve şık kafeler karşısında hayranlık uyandıran kolonyal kalıntılar sergiliyor.

Galle Kalesi'ni ziyaret ederken, 1848'den beri kalenin simgesi olan Galle Deniz Feneri'ni kesinlikle kaçırmayın. Ayrıca, şık mahallede bir gezintinin tadını çıkarın: Tarihi yerler ve müzeler, pitoresk restoranlar ve büyüleyici yerliler ziyaretinizi bekliyor. 

8. Ramayan Yolu

ramayan-yolu-sri-lanka

Eski Hindistan'ın iki büyük Sanskrit destanından biri olan Ramayana, Hindu edebiyatının oldukça önemli bir unsurudur. Bu destanda, Rama'nın ordusu, Kral Ravana'nın meskenine geçmek için denizin üzerine bir köprü kurar. Bu rota artık Sri Lanka'da birçok yeri gören Ramayan Yolu olarak biliniyor.

Dünyanın her yerinden Hindu adanmışları, Ashok Vatika, Koneswaram Tapınağı, Thotupola Kanda, Chilaw, Sanjivani Tepesi, Kandy ve Ramboda'yı içeren Ramayan Yolu'nu yürümek için Sri Lanka'ya gidiyor.

9. Adem'in Zirvesi

ademin-zirvesi-sri-lanka

Sri Lankalılar, Adam's Peak'i ülkedeki en kutsal dağ olarak görüyor. Sri Lanka'nın merkezinde 2.200 metrenin üzerinde yükseliyor. Zirvesinin yakınında, Budist geleneğinde Buda'nın ayak izi ve Hindu geleneğinde Shiva'nın ışığının dağı olarak bilinen bir kaya oluşumu olan Sri Pada'yı (veya kutsal ayak izi) bulacaksınız.

Hıristiyanlar ve Müslümanlar da dağı kutsal olarak görürler, çünkü Adem'in Cennet Bahçesi'nden kovulması üzerine bıraktığı ayak izi ile aynı oluşumu düşünürler.

10. Ayurveda

ayuverda-sri-lanka

Sri Lanka, doğal tıbbı Ayurveda ile ünlüdür. Aromaterapi, bitkisel ilaçlar, masajlar ve uçucu yağlar içerir.
Ayurvedik bir deneyim yaşamakla ilgileniyorsanız, Santani'ye gidin. Bu Sri Lanka cenneti, lüks spa inziva yerleri ve geleneksel Sri Lankalı hacılardan ilham alan estetik ile 19 hektarlık bozulmamış ormanlara yayılmıştır.

Dünyayı Keşfetmeye neden SRİ LANKA’dan başlamayasınız?
 

Paylaş Abi:

DailyDaisy

DailyDaisy

Herkese selam, ben DailyDaisy! Bir kedim var, bir de kuçum. Aslında daha çok çizerim ama yazasım geldi mi de durmak bilmem. 1 dakika, Ozzy ortalığı karıştırdı. Haydi ben kaçtım, bye \m/

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
İstanbul'da sevgiliyle gidilecek 5 yer

Şehrin hengamesinden sıkıldınız ve bütün haftada bolca çalışıp bolca yoruldunuz. Şimdi kendinizi ve en sevdiğinizi mutlu etme zamanı! Sevgilinizle birlikte …

Vahşi doğada penguenleri görmek için en iyi 10 yer

25 Nisan, dünyadaki en ilginç kuş türlerinden biri olan Dünya Penguen Günü olarak kutlanır. İşte penguenleri kolonilerinde görmek için en …

Paranormal Orman: Hoia Baciu Ormanı

Romanya'nın kuzey sınırında, Cluj Napoca'nın eteklerinde bulunan Hoia Baciu Ormanı 250 hektarlık alanıyla Transilvanya'ya kadar yayılıyor. Sürekli olarak hakkında anlatılan …

Evcil hayvan dostu 10 otel

Evcil hayvan dostu oteller, odanızda küçük dostunuzla kalabileceğiniz, otel alanlarında, denizde ve kumsalda rahatlıkla birlikte vakit geçirebileceğiniz ve restorana birlikte …

Bütçe dostu balayı tatili için 5 ülke

Nişandı, alışverişti, düğündü derken hem maddi hem de manevi yorgun düşmemek elde değil. Ancak hayatınızın en önemli kararını verdiniz ve …

En güvenli uçak modelleri

İstatistiklere göre yapılan araştırmalar sonucunda en güvenilir ulaşım şekli uçaktır. Bu içeriğimizde uzun mesafeli seyahatlerin olmazsa olmazı uçakları ve modellerine göre …

Aradığın şey nedir abi?