Dövme Sanatçısı Rad Mashu Röportajı

Rad Mashu, dövme ile ilgili tüm merak edilenleri nedirabi.com takipçileri için yanıtladı.

  • author DailyDaisy
  • Sanat
  • 01 Nisan 2022
Kendimi Şanslı Hissediyorum

Rad Mashu, kendine özgün tasarım yaklaşımı ile Nedirabi sanat kategorimizin bugünkü konuğu oldu. Dövme ile ilgili tüm merak edilenleri nedirabi.com takipçileri için yanıtladı.

Rad Tattoo Studio'nun kurucusu Rad Mashu'ya bize zaman ayırdığı için teşekkür ediyor, hızlıca merak ettiklerimizi sormak üzere röportajımıza geçiyoruz.

DailyDaisy: Merhaba, Rad. Davetimizi kabul ettiğin için teşekkür ederiz. Bize kendinden bahseder misin?

Rad Mashu: Rica ederim, ne demek. Tabii ki...

Dilerseniz, içeriğimizi okurken "Rose Tattoo - Rock 'N' Roll Outlaw" size bir süre eşlik edebilir.

Rad Mashu kimdir?

rad-mashu-kimdir

Adım Rad Mashu. 6 yıldır dövme sanatı ile uğraşıyorum. Bu sürecin öncesi de var tabii ki. Başlangıçta her işte olduğu gibi ilk süreç bol bol pratik yaparak geçti. 3 yıldır da kendi stüdyoma sahibim. Bununla  beraber resim sanatları ile ilgilenip kendimi sürekli geliştiriyorum.

Dövme Sanatıyla nasıl tanıştınız?

dövme-sanatı

Uzun yıllar önce amatör dövme yapan biri ile tanışmıştım, ben de denedim. O zaman devam etmedim, yani konuya bir iş bakış açısıyla bakmadım ama yapabileceğimi anlamıştım. Daha fazla pratik yapmaya başlamadan önce dövme yapmaya karar verip, öğrenmek için bir stüdyoda çalışmaya başladım.

Cover up dövme nedir? İnsanlar neden eski dövmelerini kapatmak istiyorlar?

cover-up-dövme

Cover up dövme, var olan dövmeyi yenilemek veya tamamen başka bir dövme haline getirerek eski versiyonu kapatma işlemidir. Bu arada hatırlatmakta fayda var, cover up sadece eski olan dövmelere yapılmaz. Aynı zamanda insanların vücutlarında beğenmedikleri alanları kapatmak için de tercih edilebiliyor.

Ancak çoğunluk ile bizler cover up çalışmalarını daha çok amatörce kötü yapılmış dövmeleri kapatmak için yapıyoruz. Ani heves ile yaptırılan desenleri, isimleri veya tarihleri kapattırmak isteyenler çok oluyor.

Doğru Dövme Nasıl Olmalıdır?

doğru-dövme-seçimi

Doğru dövme, bir önceki soru ile birlikte değerlendirecek olursak; cover up gerektirmeyen dövmedir:) Öncelik ile insanın cildi zedelenmeden, işçiliği profesyonelce gerçekleştirilmiş, steril işlemlerin uygulandığı, doğru desenin, doğru bölgeye doğru boyutta yapılmasını kapsamaktadır. Diğer her konu tamamen zevk meselesi.

Dövme bakımı nasıl yapılmalıdır?

dövme-bakımı

Her çalışılan tekniğin veya dövme sanatçısının bakım tavsiyesi farklı olabiliyor, hemen yapıldıktan sonraki ana temel başlıklar için ilk sırada; korunaklı bir ortamda temiz ve nemli tutulmasıdır diyebilirim. Ancak dövme bakımı hakkında çok daha fazlasını merak ediyorsanız, instagramdaki paylaşımımı okuyabilirsiniz: içerik için buraya tıklayabilirsiniz.

2022 dövme trendleri nelerdir?

2022-dövme-trendleri

Her şeyde olduğu gibi dövme sektöründe de yenilikler geliyor tabii ki, yeni tarzlar oluşuyor ve tarzlar birbirine karışabiliyor; ancak dövme kolay değişebilen veya yok edilen bir işlem olmadığından dolayı herhangi anlık bir hevesin peşinden koşup modaya uyulması gereken bir konu olarak görmüyorum ben. Söz konusu dövme olunca her şey çok bireyseldir. Kişi kendini tanımalı, ne istediğini bilmeli ve taleplerini dövme sanatçısına aktarmalıdır. Bizim  görevimiz ise; taleplere doğru tavsiyelerde bulunmak ve en iyi dövmeyi çıkarabilmek!

En çok hangi tarz dövmeler tercih ediliyor?

dövmede-tarz-seçimi

BMV mi? Mercedes mi? Audi mi? tarzından bir soru bu. Her tarzın alıcısı var. Her tarzı yapan da var. Mesele zevk, karakter ve insanın kendi ile alakalı tamamen!

Dövme yaptıracaklara tavsiyeleriniz nelerdir? 

dövme-yaptıracaklara-tavsiyeler

Bir dövme yaptırmadan önce ilk düşüneceğiniz şey dövmenizin konusu olmalıdır. Ne istediğiniz iyi düşünüp, iyi karar verin, daha sonra tarzları araştırabilirsiniz. İstediğiniz tasarımı hangi tarzda, hangi bölgeye ve hangi boyutta olacağına karar verdikten sonra dövmeci araştırmasına girebilirsiniz. Bununla beraber herkeste olduğu gibi değil, size özgün, kimsede olmayan bir tasarım yapılmasını ve hayal gücününüzü kullanmanızda fayda var.

Dövme sanatçılarının çalışmalarını inceleyin. Çalışmaları ile ilginizi çeken dövmecilere ulaşın. Dövmenizi yaptırmadan önce dövmeciler ile iletişime geçip yüz yüze bilgi almanız gerektiğini unutmayın. Birçok insan dövmeciler ile ilk görüşme için çekinebiliyor; ancak bu çekinilecek bir şey değil. Aksine kendinizi bu sayede daha iyi hissedebilirsiniz. Size uygun olduğunu düşündüğünüz dövmeciye her şeyi rahatlıkla sorabilirsiniz.

Tercih ettiğiniz dövmecinin steril çalıştığından emin olun. Evinize en yakına değil, en ucuz fiyat verene değil, sizin hayalinizdeki dövmeyi yapabileceğine inandığınız dövmeciye gidin. Paranız yetmiyorsa biriktirin, unutmayın cimri 2 kere öder…

DailyDaisy: Çok teşekkür ederiz Rad. Son olarak tattoorad'a ulaşmak isteyenler nasıl ulaşabilir?

Rad Mashu: Rica ederim, ne demek. Dövme studiomuz Avcılar'da. Ziyaretçilerimiz stüdyomuzun instagram hesabımız üzerinden bize yazarak ulaşabilirler. Dilerlerse direkt benim instagram hesabımdan bana da diledikleri zaman ulaşıp merak ettiklerini sorabilirler.

Paylaş Abi:

DailyDaisy

DailyDaisy

Herkese selam, ben DailyDaisy! Bir kedim var, bir de kuçum. Aslında daha çok çizerim ama yazasım geldi mi de durmak bilmem. 1 dakika, Ozzy ortalığı karıştırdı. Haydi ben kaçtım, bye \m/

Yorumlar

wave

Yorum Yap

wave


Benzer içerikler

wave
İyi Bir Erkek Arkadaş Olmak İçin 25 Öneri

Her ilişki farklıdır, ancak nasıl iyi bir erkek arkadaş olunacağını bilmek istiyorsanız, özellikle harika bir partner olarak öne çıkmanızı sağlayacak, …

Evde Beslenebilecek En İdeal Köpek Cinsleri

Araştırmalara göre, bir köpeğe sahip olmak kan basıncını düşürür, stresi azaltır ve sizi daha mutlu eder. Bunların tümü, özellikle çocuklar …

LGBTQ Korku Filmi They/ Them İzleyiciyle Buluşuyor!

Blumhouse ve Peacock tarafından yapımcılığı üstlenen adı "Slash-Them" olarak telaffuz edilen yeni film, bir LGBTQ dönüşüm terapi kampında geçiyor. Film, …

Dünyanın en ünlü 5 film festivali

Film festivali veya film festivalleri, genellikle bir veya daha fazla salonda gösterilen uzun metrajlı filmlerin görüntülenmesi amacıyla yapılan organizasyonlardır. Günümüzde …

İklim Krizine Karşı Plastik Musluk

Nature, paylaşmış olduğu bir karşılaştırma raporunda her geçen gün artan iklim krizini; “tarih boyunca insanlığın ürettiği toplam materyal miktarının karadaki …

Nasıl Yönetmen Olunur?

Yönetmen olabilmek için iletişim fakültelerinin radyo, sinema ve televizyon bölümlerinden ya da görsel sanat fakültelerinin yönetmenlik bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. …

Aradığın şey nedir abi?